חייבים להתחיל לדבר עם החרדים על עתידם-עתידנו

נראה לי שאי אפשר לדחות עוד את הצורך בדיאלוג כן, מכבד אך נוקב עם הציבור החרדי ומנהיגיו ביחס לעתיד מדינת ישראל וחלקם בתוכה. עתיד בו חרדים יתפסו נפח גדול בהרבה מהאוכלוסייה לעומת המצב כעת יחייב את הציבור החרדי לשינוי משמעותי באורחות חייו או שהמדינה תשתנה מאוד, ולא רק מבחינת הציביון הדתי שלה. למעשה, ישנו צורך לשכנע את הציבור החרדי ואת מנהיגיו שגידול משמעותי מדי של הציבור החרדי יביא עימו שינויים רדיקליים שצפויים להיות שליליים מאוד לציבור זה כמו גם לציבור בכללותו. מכאן יש לצאת למהלך חיוני גם אם קשה מאוד למימוש: לנסות לשכנע את הציבור החרדי ומנהיגיו לעודד שינוי בדפוסי הפיריון במגזר, לא מתוך שנאה חלילה, אלא מתוך ראייה מפוכחת וטובת חרדים ולא-חרדים כאחד. חבל שהשיח המכוער של שנאת חרדים מוכללת רק יקשה על דיאלוג כזה, אבל אי אפשר להתחמק מכך.


נכון, ישנו הציווי הדתי של פרו ורבו ומלאו את הארץ, אבל מה קורה כשהארץ כבר מלאה? ישראל היא מהמדינות הצפופות בעולם. היא לפיכך מלאה לפי כל הגדרה מקובלת. כעת המטרה צריכה להיות לשמור עליה מלאה, לא לייצר פיצוץ אוכלוסין. אבל הטיעון התיאולוגי-דמוגרפי כשלעצמו לא ישכנע.
כדי לתת לדיון מסגרת יש לציין כי המטרה של הדיון היא לא דיכוי החרדים אלא שמירה על קהילה חרדית משגשגת בתוך מדינה משגשגת. אין זו נאיביות: מלכתחילה כלל לא ברור שהחרדים שואפים "להשתלט על המדינה", כפי שחוששים רבים מהחילוניים. מדינה שרוב אזרחיה חרדים היא לא שאיפה מעשית הגיונית לרוב החרדים (וגם אם מתקיימת בקרבם הפנטזיה ש"כל עם ישראל יחזור בתשובה", זו בגדר משאלת לב אוטופית). אופייה של החרדיות היא להיות קהילה בתוך מדינה – קהילה השומרת על אורחות חייה ומקיימת מידה משתנה של בדלנות ביחס לחברה החיצונית. גם השאיפה להתמקד בלימוד תורה בעיקר מהווה כמעט סתירה לקונספט של מדינה המורכבת בעיקר מחרדים. אין אפשרות לקיים מדינה סבירה שרוב אזרחיה מתמסרים ללימוד תורה. הרתיעה משינויים רדיקליים מקטינה את הסיכוי שהחרדים ייפתחו פתאום שאיפות שונות. עם זאת, בפועל, דפוסי הפיריון של הקבוצות השונות בישראל מציגים לעת עתה מגמה של גידול הנפח של החרדים באוכלוסייה מעבר לכל קבוצה אחרת כך שמדינה עם רוב חרדי נראית אפשרית בפועל. זהו האבסורד ועימו יש להתמודד.


הטיעון החזק ביותר כדי לשכנע את החרדים בדבר הצורך בשינוי דפוסי הפיריון הוא שאם החרדים יתחילו להתקרב לנפח של כשליש מאוכלוסיית ישראל סביר להניח שהם יהפכו לאיום כה חמור כך שהפוליטיקה כולה תשתנה ותהפוך להיות סובבת סביב יחסי חרדים ולא-חרדים במדינה (סימנים ראשונים לכך מתקיימים כבר כעת). במקרה כזה כל המפלגות היהודיות וחלק מהערביות עשויות לייצר קואליצייה נגד המפלגות החרדיות כשרק חלק מהערבים, חלק מהדתיים הלאומיים וחלק קטנטן מהמסורתיים יכולים להיות בצד החרדי. במקרה כזה החרדים הם עדיין מיעוט והאיום שהם מהווים עלול להוביל לחקיקה אנטי-חרדית רדיקלית ודראקונית, אולי אפילו כזו שמפירה זכויות אדם ועקרונות דמוקרטיים. 


בנוסף, גידול משמעותי של האוכלוסייה החרדית ללא שינוי בדפוסי היציאה לעבודה של גברים חרדיים יכול להנחית מכה קשה על כלכלת ישראל. מכאן ישנן כמה אפשרויות: שינוי משמעותי בדפוסי היציאה לעבודה ולפיכך פיחות בשיעור החרדים שמתמסרים לחיי לימוד תורה; מדיניות צנע כלכלית כך שמדינת הרווחה מצטמקת עוד יותר וזה פוגע בציבור החרדי שגם כך סובל מעוני נרחב וגם תיקצוב הישיבות ייפגע (פגיעה בחיים הרוחניים), בהמשך הגמ"חים יתקשו לעמוד בעומס ועוני קיצוני במיוחד יכה בחלקים נרחבים של האוכלוסייה החרדית עד כדי מרי נגד ההנהגה הרוחנית ו\או נגד המדינה; לבסוף ישנו תסריט של קריסה כלכלית שפוגעת בכל, אך בעיקר בחרדים ובתלות של רבים מהם בתקציבים ממשלתיים.

בנוסף, גידול משמעותי בחלקה של האוכלוסייה החרדית במדינה צפוי להבריח רבים מהחילוניים שגם כך חרדים מהחרדים. האצה כזו של שינוי הפרופורציות בין המגזרים שוב תחייב לבחור בין שינוי אורחות החיים למצוקות חמורות ואתגרים קשים בתחום הכלכלי-חברתי.
מנגד שינוי בדפוסי הפיריון כך שלכל משפחה חרדית יהיו בממוצע פחות ילדים יכול לשפר את יכולות החינוך של הילדים והמבוגרים וכך לחזק את היכולת להתמקד בחיים רוחניים-דתיים. כמו כן בהקשר כזה תתחזק היכולת לשמר לגיטימציה והסכמה ציבורית להקצאת תקציבים ציבוריים למוסדות התורניים.


למרות חשיבות הדבר, אני לא רואה אף פוליטיקאי, מנהיג או ארגון שלוקחים על עצמם את המשא הזה. אני רואה שנאת חרדים מכוערת, התבטלות עיוורת מול הציבור החרדי מנגד או התעלמות מהסוגייה.

2 מחשבות על “חייבים להתחיל לדבר עם החרדים על עתידם-עתידנו

 1. הבעיה היא לא רק שיש להם שיעור פוריות גבוה, אלא שהם צעירים בהרבה משאר האוכלוסייה. ואכן, שתי אוכלוסיות עם שיעור פוריות זהה יכולות לחוות מגמות דמוגרפיות שונות אם אחת האוכלוסיות צעירה בהרבה. כדי לדעת את המגמות ארוכות הטווח, אתה צריך להסתכל על לידות. עם זאת, חלקם של התינוקות החרדים כבר גדול משליש מהאוכלוסייה.
  יהיה צורך לבנות בנגב.
  מה שצריך זה לדחוף את החרדים להיכנס לכוח העבודה. אני חושב שעלינו להתפשר: פטור משירות צבאי (צבא ישראל אינו זקוק להם) כל הגברים החרדים. הסיבה שהם לומדים תורה היא מכיוון שהמדינה אפשרה פטור משירות צבאי רק למי שלומד תורה. אם כל הגברים פטורים משירות צבאי, הם יהיו הרבה יותר חופשיים ללכת לעבודה במקום ללמוד תורה. כמו כן יש צורך לבצע רפורמה בתורתם כך שלא תכלול רק לימוד תורה.
  אני חושב שאם הם ישתלבו יותר בחברה, יהיו להם פחות ילדים.

 2. נראה לי שיהיה סביר יותר לדרוש ריכוך של הנטישה של צורכי החולין (אחוז גבוה יותר של עובדים ושל אנשים שילמדו לימודי חול) מאשר הגבלה של הפריון.

  מעבר לכך הטיעונים לא מאוד חזקים:
  1. הצפיפות בארץ יכולה אולי ליצור חוסר נוחות מסוים אבל אני לא רואה מניעה לקיים בארץ גם אוכלוסייה של 100 מיליון איש ויותר, למי שלא מעוניין בטבע (ואני משער שרוב מוחלט בציבור החרדי יסכים בקלות למחוק את כל הטבע בארץ במקרה הצורך).

  2. עוני נפס כחיובי בעיני רבים מהחרדים ועל כל פנים כלא נורא כ"כ (עד כמה שמדובר במה שקרוי בארץ עוני אני נוטה להסכים עם הגישה האחרונה).

  3. הציבור החרדי, ככלל, לא רואה את עצמו(לפחות כפי שזה מתבטא בתקשורת) כנתמך ע"י הציבור החילוני באופן מאסיבי ולא סביר שיסכים לשינוי רדיקלי של חייו כדי למנוע הגירה של חילונים לחו"ל.

  4. מגמת האוטומציה הגדלה והולכת אולי תאפשר אוכלוסיות גדולות של לומדי תורה שנושאות את עצמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s