למה נדרש זרם ההומניזם המעשי?

או הכשלים הגדולים של חלק ניכר מהשיח בשמאל:
למרות שאני עמוק בשמאל, יש כמה נקודות שהרגיזו, דחו והעציבו אותי בשיח השמאלני במשך שנים. אני לא מתייחס לכל השיח השמאלני חלילה, אבל זה נכון לחלקים נרחבים בו. מצאתי שותפות\ים לא מעטים לתחושות הללו שהקשו עלינו להיות שם עד הסוף. והנה הן נקודות הכשל הרווחות בשיח:
1. שבטיות של אנחנו-והם – כלומר שיח שמקדם את אותה תבנית חשיבה כמו בימין במקום הצבת חלופה עמוקה לה; רק במקום לשנוא פלסטינים שונאים, למשל, חרדים או מתנחלים. לעיתים זה מלווה בתיעוב מחנאי לכל מה שמריח ימין או שזה עמוס באגו-מחנאי כך שההיבטים הללו מעפילים על הרצון הבסיסי והאנושי לשפר דברים בחברה לטובת כלל בני האדם.
2. הכללות דוחות וחסרות תוקף על ציבורים שלמים במקום לצאת נגד פרטים, ארגונים או מוסדות – שוב, אותה תבנית חשיבה כמו בימין.
3. שיח שמובל על ידי תחרות קורבנוּת שלא פעם מציב משחק סכום-אפס בין קבוצות בחברה – לתקן מצבה של קבוצה אחת על חשבון השנייה גם כשאין הכרח בכך או באופן לא מידתי – במקום אכפתיות לכל הקבוצות החברתיות.
4. שיח אידיאליסטי או דוגמטי מנותק ממעשיות ומשאיפה ברורה והגיונית לשנות דברים בפועל.
אני יודע שהביקורת הפנים-שמאלנית הזו לא חדשה או חדשנית ושאני לא לבד בה, יש רבים בשמאל שזה מפריע להם [וזה גם מפריע לרבים שלא מגדירים עצמם שמאל למרות ההומניסטיות שלהם, בדיוק בגלל שכשלים אלו צורמים להם]. יש גם רבים שמבטאים ביקורות ברוח זו. אז אנחנו קיימים, אבל אנחנו פועלים בתפזורת ולא ביחד. ולכן אין סינרגיה, אין זרם ואין השפעה. הגיע הזמן שנפעל ביחד; הגיע הזמן לזרם, לסגנון שיח ותפישה מגובשת שמאחדת את הקולות הללו.
חשוב להדגיש, הזרם הזה לא מתיימר לבוא במקום, אלא לצד זרמי שיח אחרים בשמאל.
למטה תוכלו לקרוא עוד ולהצטרף:

מחשבה אחת על “למה נדרש זרם ההומניזם המעשי?

  1. יריב, אתה צודק בדבריך. השמאל, משום מה, מאד מפוזר וכל אחד רוצה שהכלל יפעל בדיוק לפי דעתו. לצערי, הכלל לא מקבל זאת.
    נקודה שניה וקשה – השמאל כולו באופוזיציה וכולו רוצה בהחלפת השלטון. אבל השמאל אינו מוכן לפעול להחלפת השלטון, אלא מסתפק בתלונות ובכיינות. רק כדוגמא, אבי גבאי החל לפעול להגדלת מספר המנדטים של מפלגת העבודה ומיד זכה לביקורת אינסופית מגורמים שמאליים. אולי צודק, אולי טועה, אבל הביקורת עליו עברה מזמן את ההיקף הראוי על מי שרוצה להחליף את ראש הממשלה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s