מה עושים כאחד משלנו סורח?

מישהו מהצד הפוליטי שלנו אמר\עשה משהו שאנו מאמינים כי הוא פסול מוסרית. מה ראוי ונכון לעשות? זה דיון חשוב שחוזר על עצמו שוב ושוב.
.
זו ההצעה שלי, כפתיח לדיון על הסוגיה – להפעיל שכל ולב ישר:
.
1. לא צריך להתנצל ולהתבטל בשם הפרט החוטא – כלומר על משהו שלא עשינו אישית – צריך לומר בפירוש שהמעשה\התבטאות פסולים מיסודם ולא ראויים (ולטעמי רצוי בלי לומר באותה נשימה שהמחנה השני יותר חרא – גם אם זה נכון, יש לזה מקום אחר). ביקורת עצמית כזו איננה התפרסות בפני הימין, זה החובה שלנו לאמות המידה המוסריות שהצבנו, אם אנו לוקחים אותן ברצינות.
.
2. פרופורציות בניתוב האנרגיה: לבטא את הביקורת הפנים-מחנאית שלנו בקול צלול פעם או פעמיים; לא לשקוע בזה וכך ולסטות מהמאבק העיקרי. מה שמוביל לסעיף הבא:
.
3. לא לרדת על אנשים שמביעים ביקורת בתוך המחנה או על אלו שבחרו לא להתייחס לסוגיה. כל אחד בדרכו. ויכוחי המשנה הללו רק יוצרים לופים אינסופיים, רגשות מרים, פירור המחנה וסטייה מהמאבק העיקרי.
.
4. לא לענות לטרולים מימין שמנסים להקניט שהביקורת העצמית שלנו לא מספיק חזקה או רחבה – כלום לא יספק אותם. רובם לא מחפשים לקדם שיח פוליטי מכבד והוגן, אלא לעשות עלינו מניפולציה ולנתב את האנרגיה שלנו הרחק מהמאבקים שלנו. כמובן שרובם לא ייבטא ביקורת עצמית על המחנה שלהם בהתאמה.
.
5. לא להתעסק יותר מדי עם מבקרי-המבקרים, אלו שבאים לרוב מהשמאל הישן וזועמים על כל ביקורת פנימית או חושבים שאי אפשר לנצח ללא יישור קו. יש להסביר להם פעם אחת ובאופן מכבד, שמחנה שלא מבקר עצמו, ושחבריו נדרשים לנאמנות טוטאלית לכל מה שעושה אחד משלהם, יכול בהחלט לכנות עצמו כת או מחנה ימין-רדיקלי. זהו לא מחנה שמאל. ממילא, גם ברמה התועלתנית, מחנה כזה לא יצליח לשכנע איש, מעבר לקבוצה קטנה ומסוגרת, שהוא נושא את ערכיו ברצינות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s