השפל של הימין והשמאל בשמירה על חיי אדם – התעלמות מניסיון העבר

את השפל אליו הגיע הימין בכל הנוגע לשמירה על ביטחון הציבור (הישראלי, שלא לדבר על הפלסטיני) אפשר להבין דווקא מתוך השפל אליו הגיע השמאל לפניו. מאות אם לא אלפי דיונים ועיונים בשמאל נסובו סביב השאלה – איפה טעינו? למה מצביעים בורחים מאיתנו ולא שבים? לא זכורים לי דיונים סביב אינתיפאדת אל אקצה של שמאלנים: איפה טעינו – איך במשמרת שלנו נהרגו הרבה הרבה יותר ישראלים מטרור? ההכרה בכשל המחריד הזה והצורך לחקור אותו פשוט דילגו מעל ראשי רוב מנהיגי השמאל, עד היום. דווקא משום שאני איש שמאל קשה לי להדגיש עד כמה זה הזוי ובזוי בעיניי.
.
ב-1997, 3 שנים לפני האינתיפאדה השנייה, כבר פרסם סטפן ג'ון סטדמן מחקר מקיף ("Spoiler Problems in Peace Processes") על תהליכי שלום ברחבי העולם וכיצד הם נוטים, בפעמים רבות, להגביר את הטרור, לפחות בשלב הקצר – משום שגורמי הקיצון הבזים לפשרות שמגולמות בתהליכי שלום מנסים לטרפד תהליכים אלו. עוד לפי פרסום המחקר החשוב היה מספיק ידע כדי לדעת שזו נטייה רווחת ועצובה המלווה תהליכי שלום – ובטח אחרי 1998; אחרי הפיגוע באומה, שבא בעקבות הסכם יום השישי הטוב, בו נהרגו 29 אזרחים בצפון אירלנד ע"י מחתרת "האיי.אר.איי האמיתי" – עוד ניסיון לטרפד תהליך שלום. לאור הידע הזה היה חובה על השמאל שבשלטון להיערך לניסיונות טירפוד השלום בדם – למשל להקדים ולבנות גדר הפרדה על הקו הירוק (במקום על אדמות פרטיות של פלסטינים), ולא לחכות לגל טרור רצחני. כלומר גל הטרור במקרה הזה היה במידה רבה ידוע מראש – לו היו קשובים לניסיון העבר ומנסים ללמוד ממנו.
.
הימין שבשלטון, כעת, לא מקשיב בתורו לניסיון העבר שכל שינוי בסטטוס קוו בהר הבית\חראם א שריף מוביל לשפיכות דמים מוגברת. אפשר לטעון שהמחיר שווה את המטרה. אבל ממשלות נתניהו לא באמת מנסות ושואפות לשנות את הסדר בהר הבית – אין מתכחשות לכך שזו מטרתן. אם כן משחקים מיקרו-טאקטיים מטופשים בהר או כל מיני ביקורים חסרי משמעות של בכירים מקבלים משמעויות אסטרטגיות ועולים בדם רב משני הצדדים – זה לא למען מטרה שאפשר להתווכח אם היא שווה או לא שווה את הדם, זה מתוך ציניות ו\או חוסר יכולת ללמוד מהעבר.
.
כך הפקירו הן השמאל והן הימין את ערך חיי האדם של אזרחי ישראל, אחרי שאת ערך חיי האדם של הפלסטינים הם בכלל לא הכניסו למשוואה. בהקשר של סכסוך מדמם ללמוד מניסיון העבר זו לא רק חוכמה, זו חובה הומניסטית. אם השמאל ישכיל להכות על חטא המגה-כשל הביטחוני לאורך ימי אוסלו ועד 2000 (כשגם לממשלת נתניהו הראשונה יש חלק בכשל) הוא אולי יצליח לשכנע את הציבור הישראלי שהוא לוקח את ביטחונם ברצינות. ובגלל ששפיכות דמים של ישראלים מביאה איתה תמיד שפיכות דמים גבוהה בהרבה של פלסטינים, היכולת למנוע דם ישראלי היא גם אוטומטית היכולת למנוע דם פלסטיני. כמי שחיי בני אדם בשני העמים חשובים לו, זה עוד חיזוק להיגיון הביטחוני שתומך, ולא סותר, את ההיגיון הזכותני. אז שמאל, הנה הצ'אנסה שלך.
.
מזווית של הומניזם מעשי לא ניתן להצדיק חוסר שימת לב לניסיון העבר, בפרט בהקשר של שמירה על חיי אדם.

מחשבה אחת על “השפל של הימין והשמאל בשמירה על חיי אדם – התעלמות מניסיון העבר

 1. על חוסר היכולת הימני לשמור על חיי אדם לא צריך להרחיב- ההישענות החלולה על כוח ו"בטחון" מובילה להתפרצויות דמים מחזוריות. ההתפרצויות האלה ניזונות גם מכך שאין לישראלי אויב "אמיתי" ועצמתי כמו מצרים בעבר, אלא שני ארגונים קטנים למדי (חמאס, חיזבאללה), שמאפשרים לישראל לצאת מכל עימות עם מספר נפגעים קטן יחסית.

  החלופה למדיניות הימין היא חתירה להסדר או נסיגה חד צדדית. המתווה החד צדדי, על אף שהוביל לירידה דרמטית במספר המתים הישראלים (2000-2005, אינתיפאדה שניה: כ 1000 הרוגים ישראלים; 2005-2015, מההתנתקות והלאה: כ 200 הרוגים ישראלים) נתפס בציבור כ"מעודד טרור" בשל הרחבת טווח האיום הפלסטיני/לבנוני- טילים על כל המדינה.

  נותרנו עם מתווה להסדר. אנחנו מכירים את אוסלו, ויודעים שהוא נכשל כשלון חרוץ. מהבחינה הזאת, השמאל נכשל בשל חוסר יכולתו לחשוב על מתווה חלופי לאוסלו שסופו הסדר. אני חושב שמתווה כזה הוא אפשרי, בתנאי שהופכים את הסדר ומתחילים עם הפליטים ולא עם הגבולות. ראה כאן:

  http://orenavi-tov.blogspot.com/2015/05/blog-post_28.html

  בנוסף, אני חושב שאין שום יכולת לשכנע את הציבור ולהוביל מהפך מתוך המערכת הציבורית/פוליטית הישראלית. את השינוי צריך להוביל מבחוץ, כך:

  https://mekomit.co.il/%D7%94%D7%93%D7%A8%D7%9A-%D7%94%D7%99%D7%97%D7%99%D7%93%D7%94-%D7%A9%D7%99%D7%97%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%A2%D7%9D-%D7%94%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%9C/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s