סוגיית הטרור: נתק מוחלט בין הדיאגנוזה לפרוגנוזה

בשיח הפוליטי מתקיימים ויכוחים רבים על איבחון המצב, והשורשים לו, מול בעיות חברתיות שונות [דיאגנוזה]. אבל זה קורה משום שיש לויכוח השלכה על תוכנית הפעולה שיש לקדם מול אותה בעייה [פרוגנוזה]. לכן יש טעם לדיונים הללו. אלא שבסוגיית הטרור, באופן מיוחד, ניתק הקשר בין הדיאגנוזה לפרוגנוזה: מי שאומרים שהטרור בגלל האסאלם לא מתכננים מלחמה מול כלל המוסלמים אלא משתדלים להתמקד בקיצוניים שבהם; ומי שמצביעים על הדיכוי או ההרג כגורם לטרור לא נמנעים בעצמם מדיכוי והרג של מוסלמים.
.
למשל, גם עמוק בימין האמריקאי והאירופאי המפלגתי, שם רומזים שמקור הטרור הוא בדת האסלאם, אין מי שמציעים לפתוח במלחמה נגד כלל העולם המוסלמי, להכריח מוסלמים להמיר את דתם, לסגור את כלל המסגדים או לגרש את כלל המוסלמים מהמערב [להוציא את שולי-השוליים של תנועות קיצון שאפילו לה פן לא נמנית עליהם]; ואפילו טראמפ לא ביקש לחסום כניסה של כלל המוסלמים לארה"ב אלא רק מכמה מדינות שנחשבות למסוכנות במיוחד.
.
מאידך ממשלים פרוגרסיביים כמו זה של אובמה ושל טרודו, ביקשו לדבר גם על התרומה של הדיכוי או ההרג שחוו מוסלמים לטרור שיצא מקרבם, ונמנעו מקיטלוג הטרור אפילו כשייך לאסלאם הקיצוני; אבל אפילו הממשלים הללו לא נמנעו מהרג ודיכוי של מוסלמים חפים מפשע – ככל הנראה גם באופן שחורג מהמידתי – בעת שהוציאו מבצעים מדממים ברחבי המזה"ת.
.
בקצרה, אין קשר בין הדיאגנוזות לפרוגנוזות; מעולם לא היה ויכוח מיותר ואווילי יותר – בהסתכלות מעשית – מהוויכוח על מקור הטרור. במילים אחרות, אין לוויכוח הזה שום השלכה על דרכי הפעולה, מעבר לקידום איסלמופוביה בקצה המתלהם ונוצות של סובלנות בקצה היוני – זהו ויכוח מיתוגי-זהותי, לא מעשי. הדיון היה תכליתי יותר לו היה מתמקד ישר בפרוגנוזה: איך אפשר לצמצם ככל הניתן את תופעת הטרור. אחרי הכל הבעייה העיקרית פה היא תופעה שהורגת ומפחידה אנשים, ומערערת סדרים חברתיים, ולא סוגיית הזהות של מחנות פוליטיים. זה מה שצריך לעניין אותנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s