תרבות האדרת מחבלים – הזעם המוסרי הנכון והעובדות החברתיות

הטענה הכי מוצדקת של נתניהו ושל ישראלים רבים נגד הרש"פ זו טענת ההסתה; אבל ההתנהלות היא קאונטר-פאודוקטיבית.
.
הרש"פ לרוב לא עוסקת בהסתה ישירה לטרור ואף פועלת נגד הטרור בפועל, אבל היא בהחלט מאדירה מחבלים ולוחמי גרילה אחרי שפעלו – אחרי מותם או כליאתם. כך יוצרת הרש"פ תרבות שמתדלקת דה-פאקטו אלימות – גם כנגד אזרחים ישראלים לא חמושים. זה מחריד ומקומם בעיני. הדבר הזה ברור מהעובדות: האדרת מחבלים אחרי מותם זו הסתה בעלת אפקט בפועל; זה מתבטא למשל בכך שרבים ממבצעי הפיגועים שנתפסו כלל לא שונאים את ישראל – חלקם מנוצלים אך חלקם גם חפצים בתהילה ובהוקרה החברתית שבביצוע פיגוע [ר' למשל מחקר "מי הם מתאבדי הטרור הפלסטינים, שאול קמחי ושמואל אבן]. את הנורמה החברתית הזו יוצרת הרש"פ מלמעלה, ובכך פוגעת בישראלים אבל גם בפלסטינים רבים, שחלקם אינם בהכרח קיצוניים אלא צעירים ומחפשים תהילה, אהדה ומשמעות. ואז השאלה היא איך לסיים זאת? רצוי וצריך לתבוע מהרש"פ להפסיק את תרבות ההסתה הנפשעת הזו כבר כעת, בלי שום תנאי, אבל מה יהיה כלי יעל לשם כך?
.
כאן המקום להזכיר עוד עובדה חברתית, עד כמה שזה פסול ובזוי מוסרית חברות אנושיות, בעיקר בעת שהן נאבקות לעצמאות וריבונות לאומית, מחבקות גם את מי שעשו בשמן מעשים נוראיים, אבל נתפשים כמי שפעלו לטובת הצד שלנו במאבק הירואי. לא צריך ללכת רחוק – ישראל עדיין מנציחה גם את המחתרות שעסקו בטרור נגד ערבים וגרילה נגד חיילים בריטים. זו בוודאי לא תכונה מחמיאה של חברות לאומיות, אך כך נוהגות רוב החברות, בפרט בעת מאבק לעצמאות לאומית (להוציא מקרי קצה כמו הנאצים). אם כן, למנהיג לאומי תיהיה זו התאבדות פוליטית לצאת נגד מי שנחשבים כ"נאבקים למען המטרה שלנו". אפילו נתניהו, הרבה אחרי שלישראל וליהודים יש כבר עצמאות לאומית, התקשה להתנער ממש מאלאור אזריה והביקורת של שר הביטחון דהאז, יעלון, על החייל שירה במחבל מנוטרל תרמה לקרע בינו ובין ראש הממשלה; בנוסף ממשלת ישראל תומכת בארגון חוננו שתומך כספית במשפחות מחבלים יהודים. מכאן, ולאור עובדות אלו על המין האנושי, סביר שאבו מאזן לא יגלה גדלות יתירה – או התאבדות פוליטית – וינהג כמו רוב המנהיגים בהקשר כזה: הוא אולי לא יעודד טרור במישרין, אבל יהלל את מבצעיו – מי ש"הקריבו" עצמם כיביכול למען המטרה הפלסטינית – לאחר מעשה וכך יעודד את הטרור בפועל.
.
כדי למנוע זאת באמת ולא רק לזעום על כך צריך להתחיל לצאת מהקשר של שליטה צבאית ורמיסת זכויות אזרחיות ולאומיות לנתיב של חירות לאומית לפלסטינים. וכך, משטר האפלייה הצבאי בגדה מתדלק בפועל את תרבות השאהידים ומונע את התנאים החברתיים בהם חברות עוברות מהילולת המחבלים לסנקציות נגדם. אז אתם רוצים להיאבק באופן אפקטיבי באמת נגד ההסתה? צריך לשקול את מכלול העובדות לשם כך.
.
@הומניזם מעשי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s