קשקושי ביטחון והמיתוס על סכנות הנסיגה מהגדה

שמאלנים רבים נרתעים מלדבר ביטחון ומפספסים את המופרכות של המיתוסים הביטחוניים שאנשי ימין רבים מקדמים בדבר סכנות הנסיגה מהגדה. חבל, זה לא כה מסובך.
.
תמיד כשמדברים על סיכונים ביטחוניים בשל נסיגה מהגדה הדיון נסוג לרמה המיקרו-טקטית, מסוג הדיבורים הטכניים והזווית של הצ'ופצ'יק של הטיל האיך קוראים לו הזה; והאיום – הו האיום – בטילים על נתב"ג. מילא הייתה הנוקדנות הזו מבוססת על עובדות קפדניות, היא לא. בוא נראה איך בעזרת שיח מומחים טכני מפיצים בולשיט, נפרוט את האימה לעובדות:
.
למשל, מפחידני הנסיגה מהגדה מתחילים לטרחן על הסכנה המוגברת דווקא בירי מרגמות פרמיטיביות וזולות לעבר מזרח גוש דן לעומת טילים ארוכי טווח שקל כיביכול לנטרל באמצעות מערכות הגנה אווירית ושקשה ויקר לירות הרבה מהם.
.
מערכות ההגנה האווירית מעולם לא סיפקו 100% הגנה, ורק הרתעה היא מה שמונע שיגור טילים עלינו. הלאה, דווקא לגבי גוש דן עניין המרגמות פחות רלוונטי. המרגמות הכי משוכללות מגיעות לטווח של 7-10 ק"מ. אין בעייה באמצעות תיקוני גבול ליצור רצועה חוצצת רחבה יותר בין שטחים מאפשרי-שיגור במדינה הפלסטינית העתידית לריכוזי אוכלוסין בגוש דן. אפילו קלקילייה הצמודה יחסית לכפר סבא עדיין מרוחקת ממנה מרחק של 7.1 ק"מ בקו אווירי. וברור שהגבול העתידי לא יהיה בדיוק על הקו הירוק.
החיץ הזה לא אפשרי ביחס לירושלים (אלא אם כן הגבול העתידי ייספח חלק מהשכונות הפלסטיניות של החלק המערבי יותר במזרח העיר וכך יווצר חיץ); ולכן צריך לזכור שהרתעה – ולא היעדר יכולת טכנית – היא זו שמונעת כיום גם שיגור פצצות מרגמה לעבר יישובי עוטף עזה. כל הסדר חייב לכלול הכרה בינלאומית בתגובה חריפה מאוד של ישראל באם תופגז עיר הבירה במרגמות, ולזכור שהרתעה זו עבדה אפילו מול חמאס כשהיינו נחושים מחד והסרנו מגבלות אזרחיות על הרצועה (אחרי צוק איתן) מאידך. הרתעה עובדת טוב יותר כשלא שולטים או חונקים שטח. ולבסוף ישנה גם מערכת יירוט מסוג ניאוטילוס נגד מרגמות בשלבי פיתוח סופיים שיכולה לתת מענה טוב גם אם לא הרמטי לירי כזה. אם מתייחסים לטענות על טווח היירוט הבעייתי של מערכת הניאוטילוס נגד מרגמות ורקטות הרי שהיא אמורה להגן על טווחים קצרים מ-4 ק"מ.
ובכל זאת קצת פרופורציות, לפי השב"כ ב-8 השנים שבין 2001 ל-2009 נהרגו 14 ישראלים מאלפי שיגורים של פצצות מרגמה מהרצועה, והיו שנים שמאות שיגורים לא הביאו אף להרוג אחד. אז גם אם בשטח עירוני צפוף התוצאה של ירי מרגמות כזה צפויה להיות יותר חמורה, עדיין צריך להשוות זאת לכ-40 הרוגים מפיגועי סכין\רובה שבאו רק בשנתיים האחרונות (2015-6) ממפגעי הגדה. מבחינה הרתעתית: שנות ירי הפצמ"רים הסתיימו אחרי מבצע צוק איתן שהביא להרתעה. איך? המבצע נתן מכה קשה לעזתים אבל לאחריו שחררה ישראל את רוב המגבלות האזרחיות על ייבוא\ייצוא לרצועה; צעד שדרש החמאס בטרם ההסלמה. כלומר לצד המכה הקשה הגיעה פה גם הפחתת השליטה העקיפה והמתמשכת של ישראל ברצועה. במקרה של נסיגה מלאה מהגדה לא יהיה את מרכיב השליטה הישראלית שמקשה על משטרים גאוותניים או ארגונים פנאטיים לשבת בשקט מול מצב משפיל כזה ולא לתקוף. ואם כבר, בכירים בצה"ל חוששים מיכולת פיתוח עצמי של מרגמות וקסאמים בגדה גם בעת שאנו שולטים בה, בלי קשר לנסיגה. אפשר לייחס את העובדה שהתסריט הזה לא התממש רק לפשיטות של צה"ל ולמודיעין של השב"כ, אבל סביר יותר שללא שת"פ טוב של כוחות הביטחון הפלסטיניים ההצלחה במניעת פיתוח מרגמות במחרטות בגדה לא הייתה של 100%.

.

כך גם הטענות ל"רואים מהגבעה הזו ביהודה ושומרון את את פתח תקווה" הן שטויות, טילים בכינון ישיר הם יחסית קצרי טווח (הקורנט, למשל, מגיע לטווח של עד 5.5 ק"מ) ובכינון עקיף בכלל לא צריך לראות את המטרה ואין חשיבות רבה לגובה ממנו משגרים.
.
הטענה המופרכת הבאה היא שמול גורמים כמו סוריה או חיזבאללה לפחות יש "בעל בית" שניתן להרתיע ויכול לקחת אחריות על השטח; ואילו מול הפלסטינים מדובר בעשרות ארגונים ואף אחד לא באמת שולט – כלומר הפלסטינים לא יודעים לשלוט על עצמם. למעשה אפשר לומר דברים רעים רבים על ארגון פנאטי ומתועב כמו חמאס, אך הוא שולט ביד רמה ברצועה וכשהחליט שהוא לא רוצה שיגורים לעבר ישראל הוא הצליח להפסיק את התופעה כמעט לחלוטין, למרות כל מיני ארגונים סלאפיים שמבקשים לאתגר אותו. דווקא השלטון המצרי פחות הצליח לעצור שיגורים ספורדיים מסיני. כך גם הרש"פ בגדה עצרה, לפי השב"כ, לא מעט פיגועים והתארגנויות. ולכן בין אם הפת"ח או החמאס ישלטו בגדה, יש שם בעל בית שגם אם אין לו רצון טוב, יש לו יכולת להטיל את מרותו ולמנוע טרור כשהוא מבין שתקיפת ישראל תפגע בו.
.
גם להיט ההפחדה התורן שמדבר על מרגמות או טילי נ"מ נגד מטוסי נתב"ג הוא בולשיט: הטווח בין נתב"ג לקו הירוק בקו אווירי הוא כ-9 ק"מ, למרגמות הכי יעילות יש טווח שקרוב יותר ל-7 ק"מ וגם אם מדברים תיאורטית על עד 10 ק"מ אז תיקוני גבול קטנים ואולי סיפוח מספר קטן של כפרים פלסטינים, במקרה הכי קיצוני, פותרים את הבעייה ויוצרים חוצץ של מעל ל-10 ק"מ בין נתב"ג לגבול העתידי. ומה לעשות שאיראן משוויצה בטילים שיכולים לפגוע מתחומה ישירות בנתב"ג – נכבוש את איראן? הלאה, טילי נ"מ שאינם גדולים, יקרים וקלים לאיתור, למשל טילים מסוג סטרלה, מגיעים לטווח של עד 5 ק"מ בהגזמה, ולטווח שלהם מבחינת מרחק אופקי יש להוסיף את גובה המטוס בכל שלב בו הוא נמצא במסלולי ההכנה לנחיתה השונים (כשכמה מהמסלולים באים ממערב ומדרום מערב להמראה או מצפון לצורך נחיתה בנתב"ג ואינם בגישה ישירה ממזרח שמקרבת את המטוס לגדה כשהוא טס נמוך). מה עוד שכבר יש תוכנית קונקרטית לפתוח שדה תעופה בינלאומי נוסף בצפון או בדרום הארץ שיפחית עומס על נתב"ג וייתר את הצורך להשתמש במסלולי נחיתה מזרחיים מסוכנים יותר. עוד מיתוס מופרך.
.
אז מה, מפחידני הנסיגה, חשבתם שאף סמולני לא יצלול לבדוק את ההפחדות שאתם מפזרים באמצעות שיח "מומחים" טכני? שיקולי ביטחון עלק, לפחות תיהיו מדוייקים או כנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s