הימין של חשיפת הסתירות הפוצו-לוגיות

התקשורת הימנית החדשה מציפה אותנו בשטף כביר של האשמות בצביעות וסתירות לוגיות לכאורה מצד השמאל\מרכז. לא שחסר גם צביעות אמיתית בשמאל וגם סתירות לוגיות איומות יש אצלנו בשפע, אלא שרוב הרטוריקה הזו היא חלולה ומחללת; היא מגחיכה כל דיון אמיתי והיא חלק מהפוסט-מודרניזם -או הפוסט-אמת – של הימין החדש. ניתן לכנות זאת האסטרטגיה של הסתירות הפוצו-לוגיות. זו מנצלות את העובדה שאף עיקרון לא ניתן ליישום מוחלט בעולם לא מושלם, ומציפה אותנו ברעש שמבזה את האינטיליגנציה ומקשה על דיון ענייני. ניתן דוגמא מוקצנת לשם המחשה:
 
לא מזמן עלתה פה לשידור סדרה בריטית מרתקת, "13". על בסיס מקרים אמיתיים רבים שירטטה הסדרה סיפור על פסיכופט שכלא נערות במשך שנים במרתף ביתו. כעת דמיינו את הכותרת הבאה במגזין של הגברים חובבי כליאת נערות: "צביעות! המדינה יוצאת נגד כליאה ובעצמה כולאת את [שם הפסיכופט]!!"
 
אפשר כבר לזהות את המניפולציה הפוצו-לוגית בשקל, שמציגה סתירה לוגית לכאורה: בשם תפישת מוסר המתנגדת לכליאת אנשים – כלומר על בסיס עיקרון של חופש – מבקשת המדינה לכלוא אדם ולשלול את החופש שלו. כמובן, אם היינו מכירים בכך שהחיים לא מושלמים, וכי אף עיקרון מוסרי לא ניתן ליישום מוחלט בעולם לא מושלם, היינו מנסחים את תפישת המוסר בייתר דיוק, ואז לא הייתה פה שום סתירה: בשם תפישת מוסר שמבקשת ל*מזער* את הכליאה ואת הגבלת החירות ולמקסם את החופש כולאים אדם שפגע בחופש של האחר ללא סיבה וכך מבקשים למנוע ממנו להמשיך לכלוא ואולי אף להרתיע אחרים מסוגו. למרבה הצער, זה היה ניסוח כמעט בלתי אכיל בספירה הציבורית הדורשת מסר קצר, פשוט, קליט ונטול סייגים כמו: "למען החופש". ומשום שהמסר הקליט יותר גם "פגיע" יותר להצגתו כסתירה, קל לבוז ל"צביעות" של המדינה במקרה הזה.
 
כמובן, זהו מקרה קצה שנמצא לחלוטין מחוץ לקונצנזוס ואף קבוצה אידיאולוגית שאיננה בשולי-השוליים לא תומכת בכליאת נערות במרתפים. אבל תחשבו על מקרים כמו פעולה של גופים פלורליסטים נגד גורמים אנטי-פלורליסטים שמבקשים לכפות את עמדותיהם על אחרים. אותה תבנית בכיינית: "צביעות! בשם הפלורליזם והסובלנות מגלים חוסר סובלנות ל[הכנס שם של ארגון או גורם כפייני ולא-סובלני]". כמובן, לו היינו גורסים כי אנו לא שואפים לסובלנות מושלמת, אלא למיזעור חוסר הסובלנות בעולמנו הכוחני, הרי שחסימת גורם שמנסה לכפות את עמדותיו על אחרים היה הדבר הכי היגיוני ולא-צבוע לעשותו. ומן הסתם, קשה להסביר מורכבות כזו בשדה הציבורי שדורש: קצר, פשוט וקליט.
 
הימין החדש מציף אותנו במיליוני מיינד-פאקס כאלו, טענות פוציות לסתירות לוגיות לכאורה, לא רק כי הטענות הללו משכנעות חלקים מסויימים באוכלוסייה, אלא גם כי השטף הבלתי פוסק שלהן משתק כל דיון ענייני. לכן צריך לחדד ולהפיץ גישה כללית, מעין גלאי סתירות פוצו-לוגיות שמנסות לשחק לנו עם המוח ועם ההיגיון. אין לי פטנט מושלם לבעייה, אבל היא דורשת מחשבה משותפת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s