מה לגבי החלקים הבלתי-בחירים במצע של השמאל?

נאמר שרוב העמדות שהשמאל מציג במדינה כלשהי אהודות למדי בציבור, אבל מספר עמדות שהוא מציג לא אהודות באופן קיצוני ואף נחשבות לאיום חמור על הביטחון, ולכן הופכות אותו למחנה בלתי בחיר (חשבו על האהדה הכלכלית לברני סנדרס; לצד הרתיעה מגישה ליברלית להגירה). מה הן האפשרויות העומדות בפני השמאל במצב כזה?
.
1. לגזום החוצה את העמדות הלא פופולריות מהמצע שלו, וכך לבגוד באני-מאמין האידיאולוגי-מוסרי שלו.
.
2. להשאיר את האג'נדה שלו כמו שהיא ולהבטיח את מקומו באופוזיציה, וללא השפעה, תוך כדי שבתחומים רבים נעה המדינה למדיניות ימנית הרסנית.
.
3. לשחק אותה ברטוריקה ובעניינים שוליים הכי ימין מתלהם, אבל לא לסגת מהותית מהעמדות הלא פופולריות – מה שמוביל לרוב גם להתבזות מוסרית וגם לא ממש מצליח אלקטורלית (אם כי הסקרים האחרונים די מחמיאים ללפיד שבסך הכל ייתכן שהוא שואף להסדר של שתי מדינות קצת יותר ברצינות מנתניהו, אבל רטוריקת הזועביז שלו עושה נפשות).
.
אלו שלושה אפשרויות מחורבנות ומדכדכות; אך ישנה גם אפשרות רביעית, אם כי היא פחות מתאימה לישראל:
.
4. להשאיר את המצע כמו שהוא; לגבי הסעיפים הלא-פופולריים, להבטיח שהללו יתבצעו רק בכפוף למישאל עם ולאישור ספציפי של העם לגבי אותם צעדים. כך שוברים את עסקת החבילה הבעייתית של עמדות פופולריות לצד עמדות בלתי-בחירות, ומאפשרים ממשל שמאלי.
.
זה פטנט טוב לשמאל במערב, סביב עניין ההגירה והפליטים, שהיא סוגייה בלתי-בחירה להערכתי בעתיד הדאע"שי הקרוב.
אז למה זה לא ממש מתאים בישראל? כי אני לא רואה שום תוקף מוסרי למשאל עם על שליטה על עם אחר נטול זכויות, ועצם העברת הסוגייה הזו למישאל של העם השולט בלבד היא פגם מוסרי. מאידך, לקלוט מהגרים ופליטים זה אולי מעשה מוסרי ראוי, אבל אי אפשר לחייב עם להיות נעלה מוסרית, אפשר וצריך לחייב אותו לא לפגוע בזכויות של עם אחר. פה בהחלט ניתן ואולי אף רצוי להעמיד את הנושא לבחירה ספציפית של העם במישאל נושאי.

מחשבה אחת על “מה לגבי החלקים הבלתי-בחירים במצע של השמאל?

  1. I think that the left in Israel is very different to other left-wing parties in the Western world, as you mentioned, particularly as it is governed by a religious-Zionist affinity. There is no true secular left in my opinion and we can see that manifested across the so called secular Israeli society in practices such as circumcision.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s