בתוניסיה ייסדתי את שתי המדינות

כשאינשאללה יביסו את דאע"ש במוסול, וככל שיצופו עוד ועוד סיפורי זוועה של מוסלמים שחיו תחת שלטון המדינה האיסלמית, ולכשיתברר גודל האסון שזו המיתה על חברות ערביות-מוסלמיות, אנו צפויים לשעת מבחן מאוד מעניינת וקשה לחברה המוסלמית במזה"ת. בעקבותיה יהיו שינויים וטלטלות שמאוד קשה לצפות כעת.

אני מהמר על קיטוב חברתי גובר בין מי שדורשים רפורמה מקיפה יחסית בחברות המוסלמיות – אולי עד כדי משהו שמזכיר את הפרוטסטנטיות בנצרות – למחנה שמתבצר ביתר שאת במצב הקיים כיום ומחנה ריאקציה שרוצה ניסיון שני להקים חליפות חדשה. יש לקיטוב הזה כבר ניצנים במצרים של א-סיסי, היחסית רפורמטור.

אם ידם של השמרנים ואף הריאקציונרים תיהיה הדומיננטית, ייתכן מאוד שהסיפור הפלסטיני ייקבר להרבה זמן, כי המגמה בעולם תיהיה של הצבת גבולות קודם כל ביחס לחברות מוסלמיות (אם כי, יש סיכוי קלוש גם לניסיונות פייסנות על חשבון ישראל).

אם הרפורמה תצבור תאוצה במזה"ת, סביר כי מתנגדיה ינסו לתאר את הרפורמטורים כזרים לאסלאם, וכנוהים אחרי תרבות המערב. כדי לחזק רגשות שלילים נגד המערב הם יזכירו שטבח במוסלמים ושהוא עדיין תומך במדינה שמחזיקה מיליוני מוסלמים תחת משטר צבאי על עריהם וכפריהם, באזור המכונה פלסטין\ישראל\הגדה. המגמות הללו מתרחשות כבר כעת, אבל אם זה יהיה תהליך כביר כל מי שחושש מריאקציה נוספת באסלאם ורוצה לקדם את הגל הרפורמטורי יילחץ על ישראל לשנות פזה – כלומר מרבית העולם המערבי.

אם הגל הרפורמטורי לא יגיע גם לשטחים, ניתן יהיה לראות במשטר הצבאי הישראלי כגורם מעקב רפורמה. אם הפיצול הזה כן יגיע לשטחים ייתכן שהרפורמטורים יציעו לישראל דיל שהיא לא תוכל לסרב לו מבלי לצאת סרבנית שלום.

אם מדינות באזור יידמו יותר לסוריה או לוב, יהיה לישראל טיעון חזק יחסית נגד נסיגה; אם מדינות באזור יידמו יותר לירדן ומצרים יהיה לישראל קשה יותר להתנגד לנסיגה מהשטחים; ואם מדינות באזור יחלו להיות דומות יותר לתוניסיה, כל הצידוק למשטר האפלייה הצבאי בגדה יקרוס. מצב כזה יהיה הסיוט הגיאו-פוליטי של בנט.

בכל אופן למגמות באופיין של החברות הערביות סביבנו תיהיה השפעה כבירה על הסכסוך באזורנו הרבה יותר מכל לחץ אמריקאי או אירופאי ובוודאי שהרבה יותר מאיך ינהג השמאל פה בישראל. מסלול הסכסוך כעת, במידה רבה, לא תלוי בנו. אם בכל זאת אנו יכולים לעשות משהו, זה שיחד עם התוניסאים, אנחנו יכולים לעורר השראה לאיך יכולה להתקיים ולהיראות אופוזיציה נושכנית גם במדינה מזרח תיכונית. קיצר: בוז'י מחזק את דאע"ש, והמשפט הזה את חוק פו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s