אז למי ראוי לתת שליטה בשידור הציבורי ולמה?

צודק הימין, יהיה זה אסון אם ועדה של קומיסרים אליטיסטים ונפוחים ישלטו בתאגיד השידור במקום נבחרי העם. אם רוצים את שהתאגיד יישרת כמעין רשות נוספת, מאזנת לכוחה של הממשלה, התאגיד חייב לייצג את הציבור, אבל איזה ציבור? מן הסתם המוקד בו לא יכול להיות של קבוצת הרוב ולכן השליטה בו לא יכולה להיות של הקואליציה או הממשלה – הללו מייצגות את הרוב והרוב לא יכול לפקח על עצמו. לחילופין התאגיד ירוויח ממודל שבו יהיה ריבוי קולות אבל לאופוזיציה יהיה בו את משקל היתר.
.
זהו מודל של שידור ציבורי שהכוח בו הוא בעיקר [לא רק] למיעוט הרעיוני – כעיקרון, תמיד. זאת אומרת שאם מחר השמאל בשלטון אז לימין יש יתרון בוועדה המחליטה על השידור הציבורי ולהפך. זה אומר שאם ברגע נתון למפלגת ימין כלשהי אין דריסת רגל בקואליציית הימין – נניח ישראל ביתנו – אזי היא גם מקבלת חלק גדול יותר ביכולת לבחור את אנשי התקשורת המובילים בערוץ.
.
ואז זה מודל הוגן ועקרוני – אין בו קומיסרים שתקועים במשרתם ויודעים מה טוב יותר מכולם, יש בו ביטוי לכל הקבוצות האידיאולוגיות, וביטוי ייתר דווקא לקבוצה שעמדתה במיעוט, שהיא מחוץ לדעה הרווחת או אף ממש מחוץ לקונצנזוס, וחשוב שגם קולה יישמע. אם כן צודק השמאל בדבר אחד: גרוע אף יותר מקומיסרים זו ממשלה ששולטת בשידור שאמור לפקח עליה ולבקר אותה. אבל לא חייבים לבחור בין שתי חלופות גרועות, פה זה לא ארה"ב. וכן, תאגיד שהממשלה תשלוט בו זה סוג של טראמפ – שיגעון גדלות וכוח; תאגיד שהקומיסרים ישלטו בו זה סוג של הילרי – זחוח, רקוב מוסרית ומתנשא.
.
אם רוצים מודל אפקטיבי של איזונים ובלמים, זו דרך שנדמית לי ראויה למחשבה

מחשבה אחת על “אז למי ראוי לתת שליטה בשידור הציבורי ולמה?

  1. זה נראה לי לא הוגן שהמיעוט יקבל יותר. יותר סביר שיהיה מינוי יחסי – הרוב יקבל את רוב הכתבים והמיעוט את מיעוטם ולכולם יהיה ביטוי (לא ברור לי אבל איך כדאי לעשות את זה- האם ממש למנות כתב, כתב?)
    לחלופין, הרבה יותר סביר שפשוט לא יהיה שידור ציבורי ובמקום זה יקלו על קבלת רשיונות לכמה שיותר גופי שידור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s