להשתין מהמקפצה, להשתין בבריכה או לחכות בתור לשירותים – מה יותר משתלם?

על ההנחה שלצפצף על העולם באופן מתון ומוסווה זה דווקא משתלם.
בזירה הבינלאומית מוסר או מוסכמות שווים כקליפת השום, ורק הכוח מדבר, ולכן האינטסים שלנו הם הדבר היחיד שקובע – זו תפישה רווחת בישראל, כשהמושג "אינטרסים" נתפש ביחס למה שניתן למדוד ולחזות בטווח הקצר.
 
ובכן, כדי לפעול נגד עוולות גדולות שמדינתך מבצעת או מתכננת לבצע, לא צריך ואף לא רצוי להיצמד רק לטיעונים מוסריים. אומנם היו מדינות או ממלכות שעשו עוולות גדולות ויצאו מכך בלי לשלם מחיר משמעותי, אבל זה הימור כבד. מדינות רבות שילמו מחיר כביר על עוולות גדולות שביצעו, בפרט כשאותן מדינות גם צפצפו באופן בוטה על הכללים הנהוגים בזירה הבינלאומית באותו זמן. הדוגמא הקלאסית לכך היא גרמניה הנאצית שנחרבה וסבלה מאובדן עצום של חיי אדם.
 
מאידך מול עוולות קטנות הרבה יותר קשה לטעון טיעוני אינטרס-עצמי. ההימור פה הרבה יותר סביר, ויש מלא מדינות שביצעו עוולות קטנות או עיקמו בצורה מתונה ומוסווית את הנוהגים הבינלאומיים ורק הרוויחו מכך. למרבה הצער, מדינות שבחרו לא להשתין מהמקפצה אלא בתוך הבריכה, בהסתר, גרפו לא פעם רווחים, שגשוג ועוצמה.
 
החזון של הימין-מרכז בישראל הוא או"ם שמום כלפי פנים והצבא\מדינה הכי מוסרית בעולם כלפי חוץ – כלומר להשתין בבריכה, בחשאי, ולא מהמקפצה, בפרהסייה. הימין הנוקשה יותר, מבנט וצפונה, כמובן לא מבין זאת, ומעלה את דרגת ההימור בדורשו להשתין על העולם בבוטות – למשל לספח שטחים בניגוד לעמדת הקהיליה הבינלאומית. בטיפושתו לא מסתפק הימין הנוקשה בסיפוח דה-פאקטו של הגדה תוך הצגת הדבר כמצב זמני שנמשך בפועל עשרות שנים. נגד ההתנהלות של הימין הנוקשה קל להביא טיעוני אינטרס-עצמי משכנעים, אבל מול המרכז והימין המתון בישראל – ונתניהו הוא מייצגו האולטימטיבי – קשה להעלות טיעונים של אינטרס-עצמי לטווח הקצר. יש בהתנהלות הבעייתית הזו תועלת לישראל, לפחות באותם היבטים שקל למדוד. כך שאם להיות אדם הגון ואנושי זה לא גבוה בסדר העדיפויות שלך, או שאתה בחרדה הישרדותית שמשהה את המוסר, הנטייה שלך תיהיה לצדד באידיאולוגיית "להשתין בבריכה".
 
אבל יש שלוש בעיות עם התפישה הזו של מעוול מתון וטוב לו: 1. היא מחייבת לפתח, לצד אטימות מוסרית מסויימת, גם צביעות תמידית ומובנית; מנטליות של כת שבה כולם יודעים שיש קצת דברים מלוכלכים שנעשים בפנים, אבל שיש להכחישם בחוץ ואוי ואבוי למי שיוציא את הכביסה המלוכלכת. כדי לשמר את המנטליות הזו חייבים לכרסם בדמוקרטיה, לרדוף את מי שחושפים עוולות או את עיקום הכללים הנהוגים בזירה הבינלאומית. כמו כן, השיטה הזו מחייבת לתת בראש גם לאלאור עזריים – אלו שהתבלבלו וחשבו שניתן לעשות באופן בוטה, ברור ומועד לתיעוד את מה שידוע כי נעשה בחדרי חדרים. העזריים חטאו בכך שהם חשפו את השתן, חשפו את העוולות. למרות שלא זו הייתה כוונתם, בחוסר תיחכומם הם פעלו ממש כמו חושפי העוולות האידיאולוגיים.
 
2. כל הרעיון הזה של צפצוף מתון על הקהילה הבינלאומית ועל ההוגנות פחות עובד כשהעוולות וכיפוף הכללים הבינלאומיים נעשים לאורך זמן רב, באופן ממוסד וקבוע, וכשלמי שסובלים מהעוולות יש גב בינלאומי חזק. לכן משטר האפלייה הצבאי שחל על הפלסטינים, למרות שהוא הרבה יותר מינורי בעוולותיו מזירות רבות אחרות במזה"ת, עדיין מביא על ישראל לחץ בינלאומי שמתגבר, גם אם לאיטו. הדבר היחיד שיכול לבלום את הלחץ הזה הוא התגברות הג'יהדיזם הבינלאומי בקרב מוסלמים ויותר איסלמיזציה וג'יהדיזציה של החברה הפלסטינית, שתביא את המערב לא להזדהות עימם.
 
3. ההכרח להסלמה – באם האוכלוסייה כלפיה נעשים העוולות, תימרוד או תפעיל טרור והתנגדות, המדינה השולטת תיהיה חייבת, כדי לדכא את המרד, להיות יותר בוטה בעוולות שהיא מבצעת ובכיפוף הכללים המקובלים בזירה הבינלאומית לצורך מישטור הנשלטים. לעיתים ניתן יהיה להצדיק זאת כאמצעי הגנה מידתי מפני אינתיפדות וטרור, וכך לשמר את הדימוי של מדינה שמתנהלת באופן סביר בהתייחס לנסיבות המדממות, אך בלהט האלימות והלחץ קשה לשלוט על המינונים, ובוודאי שקשה לשמור על ההתבטאויות של כל מיני שרים ובכירים מתלהמים.
 
והנה, לאור שלושת הבעיות הללו, ההימור של מדינה המבצעת עוולות קטנות וכיפופים מתונים ונסתרים של החוק הבינלאומי נעשה פחות ופחות משתלם. השאלה היא רק האם ניתן יהיה לראות לטווח הרחוק. וזאת מבלי לדבר על ההרס הרוחני-מוסרי שבקיבוע גישת הלהשתין בבריכה. בסופו של יום, אנחנו כולנו חיים באותו עולם, או בהמשלה – שוחים באותם המים. אל תשתינו בבריכה, גם אם איש לא רואה.
 
שמאלנים מעבר לשיח השלום המדיני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s