ומדינה יזידית זה צודק?

לו היו היזידים מקבלים מדינה משלהם בחלק מעירק המתפוררת, הייתי יכול להבין שהם ירצו להגדיר אותה כ"מדינה יזידית", והייתי אף יכול להבין חששות דמוגרפיים ומדיניות שמכוונת להבטיח רוב יזידי במדינתם, לאור הרדיפות ומעשי הטבח שספגו כמיעוט במזה"ת. מה שלא יכולתי להבין זה לו היו היזידים מחילים משטר אפלייה על המיעוט הסוני שנותר במדינתם רק משום שחלק מהסונים היו תומכי דאע"ש או השתתפו ברדיפות נגדם. מי שפשע צריך להיענש, אבל רק מי שפשע. לכן גם לא יכולתי להבין מדיניות של הקמת יישובים קהילתיים ליזידים בלבד, הפקעת קרקעות מסונים ובכלל מדיניות שמטרתה מקסימום מוסלמים סונים על מינימום שטח על מנת ל"ייזד" חבלי ארץ במדינה היזידית.

זה ההבדל, בהמשלה, בין שמאל הומניסטי שמכיר בצרכי השרדות, לבין שמאל אנטי-לאומי אוטומטי שמתעלם מההקשר השרדותי למיעוטים אתניים ודתיים במזה"ת. זה גם ההבדל בין שמאל הומניסטי לשמאל שהכפיף את עצמו לציונות-הדחיסה (אותה גרסה של ציונות שלצד תמיכה בשתי מדינות, בגבולת 48 היא מחייבת מדיניות של מקסימום ערבים על מינימום שטח ולכן תומכת בהפקעת אדמות מערבים, בתוכנית בפראוור, ביישובים קהילתיים עם מנגנוני סינון, באי-הכרה בשיטת הבעלות הבדואית המסורתית ובשאר מרעין ובישין).

כמה החלוקה הזו שונה מהחלוקה לשמאל ציוני ולא-ציוני. השאלה היא איזו ציונות – איזה פרקטיקות היא מכילה – ולא דחייה או קבלה של מושג מופשט שפתוח לפרשנויות והגדרות רבות מספור. והרעיון ההומניסטי הוא חיוב "החיים עצמם", תוך כדי דחייה של מדיניות שמתחזה להשרדות והיא בעצם נישול וחזירות.

צריך להבין שגם את מושג ההשרדות אפשר למתוח לגבולות אבסורדיים. גם שר מושחת שגנב הון לכיסו הפרטי יכול לטעון שלאור ניסיון העבר שלו כאדם עני הוא חייב לשמור כסף רב ליום שחור [אני לא יכול להסתפק בעתודות כספיות צרות שלא ייתנו לי שולי ביטחון כלכליים יטען השר, וזו תיהיה המקבילה לטיעון "המותניים הצרות" של ישראל בגבולות של טרום 67', שלא מותירים כיביכול עתודות קרקעיות, וזאת בעת שאיומי שיריון כבר הרבה פחות רלוונטיים]. ומכאן שהשר, רק עסק, כיביכול, בהבטחת השרדותו, והשרדות דוחה כללים מוסריים. עד לכדי אבסורד כזה ניתן להביא את טיעוני ההשרדות. לכן דרושים אמות מידה של שכל ולב ישר כדי להבחין בין השרדות אמיתית שהיא ערך ראוי למדיניות שיש בה מזיגה של פרנויה-השרדותית וחזירות אדנותית. כן למדינה יזידית, לא למדינת אפלייה לטובת היזידים. בהמשלה ולא בהמשלה.

2 מחשבות על “ומדינה יזידית זה צודק?

  1. מה המייל הישיר שלך, אני רוצה להתיעץ ישירות בענין הבא: אני מלמד הסטוריה במכינה, במסגרת דיבור על קולוניאליזם בררנו בקול רם את השאלה האם השליטה בגדה היא "קולוניאליזם", שמנו דגש על הענין של ניצול כלכלי בלבד….. ולהפתעתי היו שטענו בתוקף שהפלסטינים מרויחים כלכלית משליטתנו שם עד היום. איך נכון לבדוק?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s