פעילי זכויות אדם לעומת דה-קולוניזטורים

במעגלי פעילי השטח היהודים בגדה יש שני סוגים של טיפוסים, שתחקיר עובדה על עזרא נאווי חשף את המתח בניהם והפך אותו מפוטנציאלי לממשי. אני רוצה פה להציע אפיון של ההבדלים בלי לחלק ציונים מוסריים לכל אחת מהקבוצות, ומבלי לטעון חלילה שאסור להן לפעול יחד ולשתף פעולה – אני לא בעד טהרנות. עם זאת, חשוב להבהיר את קווי הדימיון והשוני:

אני מכנה קבוצה אחת כ"פעילי זכויות אדם" ואת הקבוצה השניה "דה קולוניזטורים". הדה-קולוניזטורים רואים את המצב בגדה ולפעמים בישראל בכלל כמצב של יחסים קולוניאליים או יחסי דיכוי, ומכאן מטרתם לבטל את יחסי השליטה הללו והם פחות עניני טעם לגבי האמצעים – הגם שרובם המוחלט תומך במאבק לא אלים ולא תומך בפועל או בתיאוריה בגרימת מוות של אדם כלשהו, הם עשויים להעדיף את טובת הצד המוחלש על היבטים כמו שקיפות והם לא ישושו לגנות אלימות או טרור שבאים מהצד הנשלט – הצד הפלסטיני. יש להם טיעונים כבדי משקל, כמו טענות שכללי המשחק ה"רגילים" מנציחים את יחסי הכוח והם פיווילגיה של הצד השולט, הישראלי. ברוב המקרים הקולוניאליים, הם יטענו, הושג השחרור עם מידה מסויימת של אלימות או כיפוף כללי המשחק המקובלים. בנוסף, לתפישתם זה לא ראוי שהצד השולט, שלא חווה שליטה מהי, יטיף מוסר לצד הנשלט על איך הוא נאבק במי ששולטים עליו.

הקבוצה השנייה, של פעילי זכוית האדם, נשענת על ההנחה שמטרה צודקת לא יכולה להכשיר אמצעים פסולים. הטענה פה היא פרוצדורלית: יש דברים שאסור לעשות גם אם זה מקדם מטרה חשובה. גם זה קצת פשטני, ויש מבחנים של מידתיות, אבל בגדול זו התפישה.

לא פעם יש חפיפה בין היעדים של שתי הקבוצות, אבל לעיתים יש גם מתח. אני מאמין ששתי הקבוצות ירוויחו מחידוד האני-מאמין הייחודי שלהן להבדיל ממצב בו כל צד מרגיש שהצד השני מנסה לגרור אותו לכיוון שלו. עם זאת, אני מאמין שהזכות לחיים צריכה להיות מעל ליחסיות המוסרית או התרבותית ומעבר למיקום שלך ביחסי הכוח, ובפרט טרור נגד אזרחים לא יכול לקבל הצדקה תחת המטריה של "אני לא יגיד לצד הכבוש איך להיאבק למען חירותו".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s