התסריט הרע והטוב ביותר של הפרדות מהגדה לעומת השתקעות בה:

החלטות מדיניות חשובות צריך לקבל על ידי בחינה של התסריט הרע ביותר האפשרי לצד, גם, תסריטים חיוביים יותר, ושיקלול החיובי מול השלילי:

.
נבחן כך את הדוקטרינה של המשך משטר האפלייה הצבאי בגדה:
בתסריט הטוב ביותר האפשרי – הפלסטינים מתייאשים מטרור וחיים איתנו בעוינות אך ללא פעולה אלימה בפועל (תסריט שהוא על גבול הפנטזיה אם מסתכלים על כ-100 שנות סכסוכנו).

התסריט הרע ביותר האפשרי:
בידוד דיפלומטי וכלכלי של ישראל בעולם; פגיעה ביתרון האסטרטגי של צה"ל הנובע משת"פ עם מעצמות, קריסת הרשות הפלסטינית, שקיעת צה"ל בניהול ערי הגדה וגלי טרור עממי הולכים וגוברים הפוגעים המעסיקים את צה"ל ופוגעים במוכנותו למלחמה כוללת. בקצרה: אופק של איום קיומי לאומי + הרבה דם בהווה ושפל כלכלי.

כעת נבחן את הדוקטרינה של הפרדות מהפלסטינית עם\בלי הסכם שלום סופי וקבוע:

התסריט הטוב ביותר האפשרי:
שלום! או לכל הפחות שלום קר הדומה לזה שיש לנו עם ירדן או מצרים; שלום ששרד אף את שלטונו של מוחמד מורסי – כלומר אין פעולות אלימות משמעותיות בפועל גם אם אין שום חיבה.

התסריט הרע ביותר האפשרי:
חמאסטן בגדה כמו שאנו חווים מהרצועה – ירי רקטי ספורדי, גלי לחימה ותקופות הרתעה (וסביר יותר התסריט מול חיזבאללה – אחרי הנסיגה המלאה של צה"ל מדרום לבנון הספיק מבצע אחד והגענו לשיווי משקל הרתעתי כמעט מלא מול חיזבאללה, וזאת עוד בטרם שקיעת הארגון השיעי במלחמת האזרחים בסוריה); אפשרות נוספת היא דעא"שטן בגדה, כמו בגולן הסורי, שם אנו גובלים בג'הבת נוסרה (אל קעידה). כל זאת באקלים של הבנה, אולי אף תמיכה, בינלאומית למאבקינו בטרוריסטים, למעט המתנגדים האוטומטיים באו"ם.

בקצרה: העניין העיקרי פה הוא שהגדה יכולה להקצין בין אם שנשלוט בה ובין אם לאוו, רק שעדיף דאע"ש\חמאס על הגדרות (ותמיכה בינלאומית בישראל) מדאע"ש\חמאס בתוך הגדרות (וכרסום במעמדה של ישראל בעולם). צה"ל תמיד הגן על אזרחי ישראל טוב יותר מטרור מאחורי גבול בינלאומי מוכר.
אני מאמין שהבחינה הזו מציגה תרחישים סבירים על בסיס ניסיון עבר – כבר נסוגנו משטח עויין בדרום לבנון וכיום הוא הכי פחות שופך את דמנו; כבר נסוגנו חלקית משטח פלסטיני עויין ברצועה ואפילו שם הגענו לשיווי משקל הרתעתי חלקי; ומן הסתם נותרנו לשלוט בגדה וכבר חוזים אנו בדינמיקות ראשוניות של ערעור המעמד הדיפלומטי של ישראל בעולם בשל כך ובניצנים ראשוניים של פגיעה כלכלית באמצעות חרמות פרטיים וכו', כמו גם בגלי טרור שפגעי רצועת עזה השגרתיים מחווירים לעומתם. כל אלו הם התחלות של דינמיקות שכבר מתרחשות, השאלה רק אם יתחזקו באותו כיוון או לאוו. אם יש סיכוי ולו קלוש לכך, האי שברור שהמשך ניהול השליטה בפלסטינים מסכן את המדינה האהובה שלנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s