שליטה חלקית הרגה את השמאל הישראלי

אני מהמר שאחד הגורמים הכי מרכזיים בגסיסתו של השמאל הישראלי נוגע למדיניות של מעבר לשליטה חלקית על הפלסטינים (החיים ללא זכויות תחת משטר צבאי ישראלי), ולתמיכתו האווילית של השמאל במדיניות זו. המעבר משליטה מלאה לשליטה חלקית על אוכלוסיה נטולת זכויות נתפש על ידי הצד השולט כצעד חיובי לקראתה. מבחינת האוכלוסיה הנשלטת, החופש לא הושב לה כי עדיין מתקיימת שליטה עליה, אבל ניתן לה מרחב תימרון גדול יותר להתנגדות אלימה ואף לטרור.
.
בקצרה: מהצד הישראלי המהלכים הללו נתפשו כ"דווקא כשנתנו להם חופש הם תקפו אותנו"; ואילו בצד הפלסטיני המהלכים נתפשו פחות או יותר כך: "מעבר ליחסי הציבור בשביל העולם ישראל ממשיכה לשלוט עלינו בלי שום התחייבות לתת לנו חירות מלאה, אבל לפחות יש לנו כעת יותר אפשרויות לפעול נגדה, להכאיב לה וללחוץ עליה".
.
המהלך של אוסלו – יציאה ממרכזי הערים בגדה וברצועה, ללא התחייבות למתן חירות מלאה לפלסטינים; המהלך של ההתנתקות – מעבר משליטה קרקעית ברצועה לשליטה על המרחב האווירי והימי שלה, ועל מרשם האוכלוסין שלה,מהשנייה הראשונה ל"התנתקות"; אלו היו שני מהלכים שבציבור הישראלי נתפשו כמתן חופש – או לפחות חופש מסויים – לפלסטינים, אבל הם המשיכו בעיקרם את השליטה הישראלית, רק במובן חלקי, שמשאיר את ההשפלה שבהיות נשלט על כנה אך מגדיל את מרחב התימרון לפעולה נגד השולט. והטרור אכן עלה והתרחב.
.
זה אפשר לימין ליצור את הסלוגן המצליח על שלל הטיותיו: כל פעם שניסינו נסיגות קיבלנו יותר טרור.

.
המסקנה האפשרית היא שחובה לשוב לשליטה ישראלית מלאה בשטחים הללו. תכף נראה מדוע זה מוטעה, אבל ברור שמהזווית של האינטרס האגואיסטי של השולט – אם כבר שליטה, אז עד הסוף. כצד שולט, יישום של שליטה חלקית היא המתכון הכי בדוק להתנגדות אלימה מאסיבית נגדך. כך גם בתחילת שנות ה-70 ברצועת עזה גל הטרור בא לנוכח שליטה חלקית מחוץ למרכזי הערים עד שבסיוע סיירת רימון יושמה שליטה מלאה של צה"ל על רצועת עזה; ברצועת הביטחון בלבנון הייתה שליטה ישראלית חלקית [לא בתוך הכפרים השיעים, לא על שאר חלקי לבנון] וסבלנו מעלייה בטרור לעומת הסכם הרגיעה בשנה שבטרם כניסת צה"ל ללבנון. זאת עד לנסיגה מלאה של צה"ל מלבנון, שהביאה – במחי מבצע צבאי אחד להבהרת הגבולות – לשיווי משקל הרתעתי ולשקט חסר תקדים ליישובי הצפון.
.
אבל האם שליטה מלאה היא הפיתרון? והרי זהו כיביכול הצעד ההיגיוני לאור כשלי השליטה החלקית… שליטה מלאה ללא זכויות אזרח מחייבת סדר כוחות עצום (העובדה שאבו מאזן שולט ביטחונית במובלעות ובערים של שטחיי איי ושלפי השב"כ התיאום הביטחוני עם מנגננוני הביטחון שלו טובים, היא חיסכון אדיר לישראל), ועדיין גם שליטה מלאה כזו מניבה שיעור גבוה למדי של טרור. גם לפני אוסלו חווינו את האינתיפאדה הראשונה תחת שליטה ישראלית מלאה. וגם אחרי סיום אינתיפאדת אל אקצה, ב-7 השנים שבין 2006 ל-2013 התבצעו, לפי השב"כ, 6,881 פיגועים בתחומי השליטה של ישראל (שמקורם בגדה ומזרח י-ם, בלי להחשיב טרור שמקורו מעזה). כלומר גם שליטה מלאה על אוכלוסייה אזרחית היא לא מתכון טוב למיזעור מיטבי של הטרור, הגם שזה עדיף על שליטה חלקית. מה כן ממזער את הטרור בצורה משמעותית לפחות לפי ניסיון העבר?
.
או אפס שליטה על אוכלוסיה נטולת זכויות או מתן זכויות אזרחיות מלאות – כלומר או נסיגה מהגדה או איזרוח מלא של תושביה.
לעומת מצבים אלו של שליטה חלקית, זכרו כי ישראל מוקפת מיליוני פליטים פלסטינים החיים במדינות הסובבות אותנו – לבנון, סוריה, ירדן ומצרים – חלק ניכר מהם עויין את ישראל, דבק בזכות השיבה ורואה בכל השטח שמהירדן לים כפלסטין. למרות זאת שיעור הטרור מקרב מיליוני הפליטים הפלסטינים הללו הוא זניח. כל זאת על אף שלא חסר להם נשק רקטי, טילי נ"ט ונק"ל בטריטוריות הללו, ושעד לאחרונה לא הייתה גדר כלל בגבול עם סיני, כך גם בגבול עם ירדן באזור הערבה, וגם במקומות בהם יש גדר, הרי שכל גדר היא עבירה (בפרט כשאתה מחבל נחוש שלא חושש למות). נזכור גם שבאזורים כמו סיני, דרום לבנון, וכעת גם הגולן הסורי, המשילות לא ממש חזקה וקל יחסית לארגוני טרור לפעול בניגוד להסכמת המשטר. ובכל זאת, שיעור טרור נמוך באופן פלאי מגיע ממיליוני הפליטים הפלסטינים השכנים לנו, עליהם אין שליטה ישראלית כלל.
.
ומהצד השני, של מתן זכויות אזרחיות, אפשר להזכר כי שיעור הטרור נמוך במיוחד גם מצד הפלסטינים אזרחי ישראל (שחווים אומנם אפלייה אזרחית אבל לא נמצאים תחת משטר אפלייה צבאי כמו בגדה ובמידה רבה גם במזרח ירושלים). זו אפשרות נוספת – להמיר את השליטה על אוכלוסיה נטולת זכויות במסגרת משטר אפלייה צבאי למשטר דמוקרטי של זכויות.

אז כל פעם שניסינו נסיגות קיבלנו יותר טרור? בולשיט, זה לא עומד בקנה אחד עם מכלול העובדות. מה שמדוייק הוא ש: כל פעם שניסינו שליטה חלקית קיבלנו יותר טרור, אחרי כן שליטה מלאה, נסיגות מלאות הביאו לשקט יחסי.

12 מחשבות על “שליטה חלקית הרגה את השמאל הישראלי

 1. הניתוח הזה נראה לי שטחי בצורה בלתי רגילה.
  הוא לא ממריא מרמת הלוגן הימני "עשינו כך וקיבלנו כך". זה משאיר את הערבים במקום מכני
  שפונקציית המטרה היחידה החשובה היא כמה טרור הם מייצרים. הם לא מקבלים החלטות ? הם רק מגיבים על תמריצים ?
  "שליטה מלאה ללא זכויות אזרח מחייבת סדר כוחות עצום" – לא ממש. זו שאלה של לגיטימציה. במשרך עשרות שנים שלטנו שליטה מלאה (18 שנה בערבים אזרחי ישראל+השלטון הצבאי בגדה עד אוסלו) וברובן לא התחייב סד"כ עצום. יש סדרה של גורמים שמסבירים כך או אחרת, אבל אצלך זו אקסיומה. אזרוח מלא אינו יכול להיחשב "אפס שליטה". כל שלטון שולט באוכלוסיה. העובדה שיש לי זכויות שהשלטון מכיר בהן ומכבד לא מעבירה אותי מחוץ לתחום השליטה. השאלה כלפי ערביי ישראל לא יכולה להיות מה שיעור הטרור מקרבם. זה מדד אחד ולא משמעותי בפני עצמו. השאלה החשובה היא הלגיטימיות של מדינת ישראל בקרבם והלגיטימיות שלהם כאזרחים בקרב אזרחי ישראל הלא ערבים. לעצם הכותרת, הרבה דברים פגעו (לא הרגו) בשמאל הישראלי שה"שליטה החלקית" היא לאו דווקא המרכזי שבהם. ההתרחקות מהזהות היהודית הלאומית ואימוץ דפוסים ליברליים ולא שמאליים, ההפקרה של האוכלוסיות החלשות למדיניות ההפרטה והפיצויים במדינת הרווחה בשטחים של הימין, האשליות המופרזות כאילו הולך ונבנה "מזרח תיכון חדש", הפקרת העיסוק המעמיק בעולם הערבי לאנשי ימין בלבד, ההתרחקות מעמדות ההשפעה במערכת הביטחון. שאלת קונספציית השליטה איננה מדיניות שדווקא השמאל הוביל לבדו. האסטרגיה שהתוותה אותה (וננטשה) היא של צעדים בוני אמון החותרים לשלום, בדרך להסדר קבע – מבלי לקבוע מראש את דמותו. מדינה פלסתינית היא אפשרות (אם כי בגרסא מאוד מסורסת), פדרציה ירדנית פלסתינית או משולשת עם ישראל היא אפשרות לעתיד רחוק יותר. התגובה לטרור הייתה בלימת התהליך , שהימין (בשני הצדדים) ניצל ליצירת סטטוס קוו של שימור הסכסוך. פה ושם תמכו אנשי שמאל בצעדים ספציפיים שהיוו חלק מהאסטרטגיה הזו, אבל מהיכן המסקנה שזו מדיניותו ? הרבה אנשי שמאל התנגדו לקונספט של ההתנקות כצעד חד צדדי, אם כי לא התנגדו לעצם התפיסה שאין תוחלת לקיום היישובים היהודיים בתוך שטח הרצועה. לסיכום, כל המאמר רצוף בנסיונות למסר פשוט וקליט תוך הכללות גורפות ולא נכונות

  • ניתוח זה עוסק אך ורק בטרור-בפועל ולא במה חושב מאן דהו בעומק ליבו על מדינת ישראל (גם זה ניתוח חשוב, אבל לא בכך עסקינן בפוסט זה). ככזה, אשמח אם תראה לי פגמים בניתוח שערכתי ואשמח לתקנם

 2. הכשל העיקרי בדבריך הוא בכך שאתה מייחס משקל מופרז למידת הטרור המופעל מצד הפלסטינים.
  בכל קנה מידה, הטרור בשנים האחרונות (כולל התקופה שקדמה ל׳צוק אתן׳) הוא מינמינורי…. כן, כן!
  נוצר כאן מצב שבו לשני צידי המפה הפוליטית בישראל יש אינטרס להעצים את מידת הטרור המופעל כלפי האזרחים – להצדקת טיעוניו.
  כמות הטרור אינה עולה על האלימות שמאפיינת כל כרך גדול בעולם (לונדון, ריו, פריז ואוסלו)
  אך ההידהוד מלבה את עצמו ויוצר את מה תחושה סובייקטיבית של ׳ אוי אוי אוי׳
  בבחינה קרה, תועלתנית – עבור שני הצדדים הסטטוס קוו הוא סביר ואפילו רצוי.
  אמת.

  • אין לדבריך שום בסיס. אלא אם אתה מגדיר פשיעה פלילית כטרור. אבל בישראל בעיית הפשיעה מצטרפת מעבר לסכנות הטרור. בבחינה של טרור בהגדרתו המקובלת בישראל יש טרור בשיעור גבוה במאות אחוזי מבאירופה או ארה"ב

 3. על פי מדד ה iep האוסטרלי ( המדד המוסמך ביותר לתיעוד וניתוח אירועי טרור)
  נכון לנתוני 2014 ישראל נמצאת במקום ה32 בין המדינות הסובלות מטרור. לפנינו כמובן קיני הצרעות של סוריה, עיראק לוב וכו׳ , אבל גם סין, רוסיה, בריטניה ו… ארה״ב.
  לא אירועי פשיעה, לא אירועי אלימות כי אם – מה שהם מגדירים- טרור ( ואני לא יודע בדיוק היכן עובר הגבול. והאם זה בכלל משנה)

  • מצאתי את המדד, שנה שם את הפרמטר לא להערכת השפעת הטרור (ודאי שההשפעה רבה יותר על מדינות שפחות מורגלות לטרור) אלא למספר תקריות, ותראה איך ישראל קופצת מעלה. בנוסף, מספר התקריות שהם מציינים שונה באופן דראסטי לעומת מה שמצויין באתר השב"כ (מאלפים ל-28 תקריות), מה שמרמז לי שכמו הרבה מוסדות בעולם המדד הזה מתייחס לישראל ללא הגדה או שהוא מאוד לא מדוייק.

   בנוסף יש בארה"ב ובריטניה טרור שמקורו לא אסלמיסטי – עדיין יש בעיות עם האירים בבריטניה ועם ימין קיצוני מטורף בארה"ב.

 4. מקשקש כאוות נפשו,נתפס בקלקלתו, מבטל בזחיחות דברי חכמים ממוסמכים. וממשיך הלאה בהתנשאות תוך התעלמות מהאמת.
  זה מה שהורג, כל יום מחדש, את השמאל הישראלי……
  והפוסל במומו פוסל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s