הזכות להשרדות

אם אקים אי פעם ארגון זכויות אדם, ייחודו יהיה בכך שהוא מכיר בזכות להשרדות כזכות ראשונה במעלה. המטרה תיהיה להשיב לשיקולי הביטחון את הכבוד הראוי להם – לא כאמירה מהפה לחוץ כשבפועל כמעט ולא מכירים בשיקולים אלו ולא כ"פרה קדושה" שאין לערער עליה ושמשמשת כדרך קלה להכשיר עוולות.

כרגע, וזו הביקורת הגדולה שלי על השדה הארגוני שבו אני עובד, הזכות לחיים וביטחון מוכרת אומנם בשדה זכויות האדם, אך נתפסת בתור הדבר הזה שצריך לאזן מולו את שאר הזכויות ולא כדבר ראשון במעלה. החשש המובן הוא שמערכת השלטון ומערכת הביטחון רבות העוצמה עושות בזכות לחיים (בדמות נימוקי ביטחון) שימוש אינפלציוני ומעוות כדי להכשיר הפרות של זכויות אדם. זה בהחלט נכון, אך המענה לתופעה האיומה הזו לא טמון בהליכה לקיצוניות השנייה – של גימוד שיקולי הביטחון וההשרדות – כי אם בדיוק בניסיונות להכניס את שיקולי הביטחון למשוואת כלל הזכויות.

נדמה שהממשל והימין רואים איומיי ביטחון בכל מקום ואילו בחלקים מסויימים בשמאל הרדיקלי לא רואים איומים ביטחוניים כלל. הם יסבירו לך שזה סתם הפחדות ושארה"ב יצרה את דאע"ש, כאילו שגם אם זה נכון זה רלוונטי לסיכון שהם מהווים כעת. ואין מי שדואג לשיקולי ביטחון מנקודת מבט זכותנית המבקשת לשקלל את כל הזכויות כולן, להבדיל מלהשתמש בסיכונים ביטחוניים – אמיתיים ככל שיהיו – כדי לקדם אינטרסים אחרים הרומסים זכויות.

אז אין לנו קריאה פשטנית לקרב נגד "הרעים" אלא איזון מורכב בין זכויות החיות במתיחות ולפרקים אף בסתירה. ונכון, יש פה אתגר מבחינת היכולת להניע המונים לפעולה. אז אי אפשר עוד לצאת נגד "הרעים" שנמצאים בצד החזק וממציאים סתם חששות ביטחוניים כדי להצדיק רמיסת זכויות. אבל במקום זאת אפשר וצריך לצאת נגד אלו שנושאים את שם הביטחון הקדוש לשווא. לקדש את הביטחון הממשי, לא לזלזל בו.

3 מחשבות על “הזכות להשרדות

  1. פינגבק: דוקטרינת אפס הסיכונים כשפה פוליטית חדשה | הבלוג של יריב מוהר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s