רמאללה זה כמו ליכטנשטיין ואנדורה?

הלהיט החדש של מכשירי תוכנית בנט הזוועתית זה להשוות את המובלעות הפלסטיניות הצפופות שהיא מבקשת להנציח לנסיכויות ומדינות זעירות באירופה ובעולם, להבדיל מלבנטוסטנים – המובלעות הכאילו עצמאיות לשחורים – בדרום אפריקה של האפרטהייד. ההשוואה לנסיכויות ומדינות קטנות וצפופות בעולם הדמוקרטי מופרכת בכל כך הרבה מימדים.
.
ראשית הנסיכויות  והמדינות הללו רובן ריבוניות לחלוטין ויכולות להקים בשטחן שדה תעופה ולקיים מעבר עצמאי של אנשים וסחורות מול שאר העולם, אף מדינה לא שולטת על הקשר שלהם עם העולם. בנט בכלל לא שוקל להותיר הקמת שדה תעופה פלסטיני ברמאללה, כל הרעיון הוא שליטה הרמטית על המובלעות הפלסטיניות. במקרה של דוגמאות של טריטוריות זעירות שאינן ריבוניות לחלוטין, תושביהן הם אזרחי המדינה אליה הם קשורים – הגיברלטרים הם אזרחי בריטניה שיכולים להצביע לפרלמנט הבריטי. הדוגמא המקבילה היא שתושבי המובלעות הפלסטיניות יהיו אזרחי ישראל לצד מוסדותיהם האוטונומיים, ואת זה בוודאי שבנט לא מציע.
.
שנית, עניין ההסכמה. הרי גם יחסי מין יכולים להיות דבר נפלא או כייפי והם יכולים להיות אירוע אכזרי וטראומטי של אונס, הכל בהתאם להסכמה. כך שלא רק המצב, אלא ההסכמה למצב, היא שקובעת איך הוא נחווה. המדינות והנסיכויות הזעירות הן זעירות לרוב בשל בחירה שלהן לא להצטרף למדינות גדולות יותר במסגרת תהליך היסטורי – בחירה שכובדה. רק לאחרונה סירבו הגיברלטרים, במשאל עם מחודש ודמוקרטי, להסתפח לספרד. המובלעות הפלסטיניות הן זעירות בשטחן בשל בחירה כפויה של ישראל – כידוע הסכם אוסלו מעולם לא קבע ששטח C נועד לשלטון ופיתוח ישראלי בלבד אלא לשליטה ישראלית זמנית. רק שישראל לא מעוניינת לתת לפלסטינים עצמאות בכלל שטח הגדה וגם לא מוכנה לספח את הגדה לישראל על כלל תושביה, ולכן לקחה לעצמה את רוב שטח הגדה והותירה לפלסטינים את המינימום שניתן על בסיס עיוות הסכם אוסלו. זה נעשה בכפייה וזה ניסיון לקחת את השטח בלי לקחת אחריות על חיי תושביו, ולכן ריכוזם למובלעות באמצעות חנק הפיתוח הפלסטיני בשטח C ובהמשך אפשרות לסיפוח.
.
כל נסיכות, מדינה או טריטוריה זעירה כזו שהבנטיסטים מביאים כדוגמא, היא יחידה גיאוגרפית רציפה אחת, גם אם קטנה, תוכנית בנט מתכוונת לקטע את ההתיישבות הפלסטינית בגדה ל-220 מובלעות המנותקות האחת מהשנייה, רובן קטנות מ-2 קמ"ר בשטחן. בשטח שבין המובלעות שולטת ישראל ומגבילה תנועה בין המובלעות כרצונה ולפי שיקול דעתה. לבטח, אם תוכנית בנט תעבור ושטח C יסופח לישראל רשמית, נשמע טענות כמו "למה מה קרה שניתן לפלסטינים לעבור בתוך המדינה שלנו? מה אנחנו חייבים להם?"
.
חלק מהכפרים הפלסטינים חצויים בין שטחי B ל-C או שהאדמות החקלאיות שלהן נמצאות בשטח C, ולא פעם מוגבלים לגישה. האם שטחי החקלאות או הכפרים של הנסיכויות והמדינות הקטנות נמצאות באופן חלקי במדינה אחרת שמגבילה את גישתם לאדמותיהם באופן תדיר ולפי שיקוליה, ושתושביה משתלטים תדיר על אדמות חקלאיות אלו ולא מפונים?
.
בפרט בכל הנוגע לדוגמאות מאירופה, הנסיכויות והמדינות הזעירות הללו מתקיימות באקלים של גבולות פתוחים ואפשרות לעבור לגור ולעבוד בכל מדינה שכנה. האם תוכנית בנט כולל זכות לפלסטינים לעבור לגור ולעבוד בישראל כרצונם עם אופציית אזרוח לצאצאי מי שהיגרו?
 .
המובלעות הפלסטיניות גם מוקפות כולן במדינה אחת ששולטת עליהן ועל מעבר אנשיהם לעולם דרך גבולותיה, הנסיכויות והמדינות הזעירות גובלות ברובן בלפחות 2 מדינות שונות או גבולות פתוחים מול המדינה שמקיפה אותן או שיש להן מוצא עצמאי לים [לעזה אין מוצא עצמאי לים ולמובלעות בגדה אין בכלל מוצא לים]. הן לא תלויות במדינה אחת, ועוד כזו שלא מכירה בעצמאותן המלאה, לצורך גישתן לעולם.
 .
מבחינה כלכלית, בניגוד לנסיכויות והמדינות הזעירות המדוברות, אין למובלעות הפלסטיניות הצפופות עתיד בר קיימא, משום שהמדיניות הישראלית מחייבת אותם להישען במידה רבה על חקלאות. אין למובלעות הפלסטיניות אוצרות טבע [כולם בשטח C בשליטה ישראלית, ומנוצלים לטובת ישראל], אין להן אפשרות לנהל מסחר חופשי עם העולם (הגבולות בשליטת ישראל שנוטה להגביל מעבר אנשים וסחורות לפי אינטרסים שלה ולא פעם כענישה מול הרש"פ. זה לא מעודד משקיעים), יש להם חסמים קשים על פיתוח כלכלה מודרנית נרחבית (מגבלות תנועה בלתי צפויות חלות מדי פעם על מעבר בין 220 המובלעות), אין להם מוצא לים שיכול לאפשר שימוש בנמלי ים (ולעזה, הנפרדת, שיש לה מוצא פיזי לים, הוא בשליטת ישראל ואינו חופשי) ואין להן רשות לבנות נמל תעופה עצמאי החיוני לכלכלה מודרנית. כך יוצא שכלכלתם נשענת רבות על עבודה זולה, כפועלים קשיי יום, עבור חברות ישראליות אך גם אפיק זה נחסם או מווסת ומצומצם על ידי ישראל לפי שיקוליה. הדבר היחיד שנשאר זמין ויחסית יציב זה הישענות משמעותית על חקלאות, שודרשת קרקעות רבות שהולכות ומצטמצמות עבור המובלעות הפלסטיניות הצפופות עם קצב הריבוי הטבעי הגבוה. מה עוד שכאמור האדמות החקלאיות של הרבה כפרים בשטחיי A ו-B נמצאות בשטח C, והגישה אליהן מוגבלת או חסומה, ולא פעם גם משתלטים על אדמות אלו מתנחלים שכמעט אף פעם לא מפונים. ולכן המובלעות אינן בנות קיימא מבחינה כלכלית, בניגוד למדינות והנסיכויות הזעירות בעולם הדמוקרטי שפתוחות לעולם באופן שממזער את הצורך בחקלאות וקרקע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s