לאתגר את מדיניות ישראל מעבר לקו הירוק – בביטחון או דיכוי אתם חפצים?

שני בסיסים עיקריים היו לממשלות ישראל כדי להצדיק את מצבם של הפלסטינים החיים תחת שליטתנו בגדה: ביטחוני ומדיני.

כמעט כל צעד שביקש יותר זכויות לפלסטינים עמד מול שני הטיעונים הללו. הצידוק הביטחוני גרס כי הצעד המבוקש יהווה סכנה ביטחונית לישראלים (למען האמת איש לא יכול להבטיח שלא ינחתו קסאמים על ישראל אחרי נסיגה מהגדה – גם לא מי שרואה סכנות גדולות יותר בהמשך השליטה הישראלית בגדה – ולכן יש בהצדקה הביטחונית כוח שיכנועי רב); ואילו הצידוק המדיני גרס שהצעד המבוקש צריך להקבע במשא ומתן בין הצדדים במסגרת הסכם הקבע שמעולם לא התקרבנו אליו.

והנה יוצאת כעת לפרסום סקירה המפרטת שורה של צעדים משמעותיים שניתן לבצע בגדה מבלי לשנות הסדרים ביטחוניים ומבלי שיהיה לכך נגיעה לרמה המדינית; צעדים שיישפרו באופן דראמטי את מצב הזכויות של הפלסטינים כבר כעת, לפני שמכריעים מחלוקות פוליטיות כאלו ואחרות. האם ממשלת ישראל תסכים לבצע את הצעדים הללו?

ואם ממשלת ישראל לא תסכים לכך, מה זה אומר על המוטיווציות שמאחורי המדיניות שלה בגדה? האם ביטחון היא מחפשת או שמא דיכוי של עם אחר תוך ניצול כוחה מחד, וניצול הקיצוניות והמסוכנות של חלק מהפלגים באותו עם כדי להסוות את הדיכוי שהיא מבצעת תחת "טעמי ביטחון"?

2 מחשבות על “לאתגר את מדיניות ישראל מעבר לקו הירוק – בביטחון או דיכוי אתם חפצים?

  1. בדיוק בימים אלו, שחרר ניצן אלון אמירה מעניינת: "בשם הביטחון, מפקד לא צריך לפעול באופן לא מוסרי" ( http://news.walla.co.il/item/2843501?m=1 ) . והפסקה במלואה:
    "אני חושב שיש הרבה סמכות וכוח למפקדים הצבאיים ביהודה ושומרון, מאלוף הפיקוד ולעיתים עד למ"מ או למ"כ בשטח. היכולת לשבש את החיים של הפלסטינים או ההחלטה על איך מתנהגים הן החלטות שצריך באמת לדעת לשקול על סמך שיקולים של ריסון הכוח, של כבוד האדם. אני חושב שאנחנו צריכים מאוד להיזהר שלא נעשה דברים בשם הביטחון שלא נכון לעשות, שאינם נכונים מוסרית, ערכית או לעתים חוקית. זה מה שמצופה מכל מפקד, בעיקר מהפיקוד הבכיר, במציאות כזו של שליטה צבאית באוכלוסייה אזרחית גדולה מאוד"

    אלון מתייחס לשיקולים טקטיים בשטח, הפוסט הנ"ל מרחיב את העניין למדיניות ממשלתית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s