רק נתניהו יכול לבלבל בין האסטרטגי לטאקטי

רק נתניהו יכול – להפוך הזדמנות אסטרטגית להישג טאקטי מוגבל, ולהקריב מאבק בסכנה אסטרטגית כדי למנוע סכנה טאקטית.

במידה מסויימת ראוי לבחון מנהיג כמו שבוחנים שחקן במשחק קלפים: לבחון את המשחק שלו ביחס לקלפים שחולקו לו.

האיום של דאע"ש ואיראן, והזיהוי ההולך וגובר של חמאס עם האחים המוסלמים – חילקו לנתניהו קלף של "עצור, הזדמנות לרשת בריתות אסטרטגיות עם רוב העולם הערבי לפניך". עם הקלף הזה נתניהו שיחק כך שההזדמנות האסטרטגית הפכה להישג טאקטי מוגבל – ישנם קשרים ושיתופי פעולה עם העולם הערבי למול האיום האיראני והדאע"שי, אבל הכל בצורה מוגבלת, תחומה ליעד צר, ונעשית במחשכים, כך שלא עשויה להיווצר לגיטימציה רחבה לישראל בציבור הרחב בעולם הערבי.

בסדרת כתבות מעולות ומעמיקות בוואלה, מביא אמיר תיבון [http://news.walla.co.il/item/2835836] שורה של הדגמות וראיות לכיצד פוספסו ההזדמנויות הללו. בגדול נתניהו העדיף את טיפוח מאחז-סטן בגבעות הגדה על פני קואליצייה איתנה נגד חמסטן, ג'יהדסטן ואיראן – והוא העדיף את האינטרסים של מאחז-סטן בניגוד לעמדת כל מדינות העולם, בניגוד לעמדת מרבית ראשי מערכת הביטחון בדימוס [https://yarivmohar.wordpress.com/…/%D7%A8%D7%95%D7%91-%D7%…/] ובניגוד לעמדה של כמחצית מהעם בישראל. אומר זאת שוב: נתניהו העדיף את טיפוח מאחז-סטן על פני מאבק באיראן, מאבק שהינו "הבייבי" שלו כיביכול ושלפי הניתוח שלו עצמו מהווה את האיום האסטרטגי הגדול ביותר על ישראל.

נתניהו ואנשיו החזיקו בקונצפציה לפיה הסוגיה הפלסטינית לא באמת מעניינת את מנהיגי מדינות ערב והם רק משלמים מס שפתיים בהצהרות ריקות של תמיכה בפלסטינים, תיבון בכתבותיו מראה כי זה רחוק מלהיות מדוייק, והיחס לפלסטינים מנע בפועל לא מעט צעדים של תמיכה ושיתוף פעולה של מדינות ערב עם צעדים ישראליים נגד איראן.

נתניהו גם העדיף למנוע סכנה טאקטית כואבת ככל שתיהיה (רקטות על ראש העין וסביבותיה במקרה של הפיכה מוצלחת של חמאס בגדה – רקטות לאזור שכבר כיום יכול להיות מטווח מהרצועה; אחרי הפיכה שכעת הפת"ח, ישראל, המערב והעולם הערבי יהיו הרבה יותר ערוכים כנגדה) על פני סוגיות אסטרטגיות (נשק גרעיני בידי האיראנים; הפגת הבידוד של ישראל במזרח התיכון; חיזוק והשרשת המסר של הג'יהדיזם כאויב משותף לערבים המוסלמים ולישראלים היהודים). זאת לצד הפחדות חסרות שחר בדבר צבא פלסטיני מאיים כשכל צבאות ערב יחד לא מהווים איום קונוונציונאלי על ישראל.

מתוך הכתבה של אמיר תיבון בוואלה:
גורם בכיר לשעבר במערכת המדינית, שעבד בצמוד לראש הממשלה נתניהו, אמר בשבוע שעבר לוואלה חדשות: "במשך שנים מדברים על מעין 'גוש חוסם' של ישראל ומדינות ערב נגד הגרעין האיראני. השבוע, לכאורה, אמור היה להיות המבחן האולטימטיבי של הגוש החוסם הזה. אז איפה הוא? למה אנחנו לא רואים אותו? ארצות הברית והאיראנים על סף הסכם נורא, והסעודים לא יושבים ביציע אפילו. להיפך, כמה ימים אחרי הנאום של נתניהו, הם מארחים בריאד את שר החוץ ג'ון קרי, שמבטיח להם כל מיני הבטחות".
[…] לא רק שהשגרירים הערבים לא הופיעו לנאום של נתניהו, בשעות שקדמו לו צייצה דיפלומטית בכירה בשגרירות הירדנית בוושינגטון קישורים לכתבות ולמאמרים נגד הנאום. בהמשך השבוע הכריז שר החוץ הסעודי, הנסיך סעוד אל-פייסל, במהלך מסיבות עיתונאים כי "הקהילה הבינלאומית נושאת באחריות ליחס הבלתי-אנושי של ישראל כלפי הפלסטינים".
[…] [ראש המוסד לשעבר, מאיר] דגן, עם זאת, נבדל מנתניהו ועד לאחרונה גם מליברמן, בכך שהוא רואה קשר ישיר בין היחסים עם מדינות ערב לבין הסוגיה הפלסטינית. נתניהו, לעומת זאת, פוסל כמעט לגמרי קשר כזה, וסבור כמו שר הביטחון יעלון שמבחינת הערבים הנושא הפלסטיני הוא לא יותר ממס שפתיים. ליברמן החזיק במשך זמן רב בגישה דומה לזו של נתניהו, ורק בשנה האחרונה החל להתבטא בצורה הקרובה ביותר לעמדתו של דגן, המכירה בקשר ההדוק בין הערבים "הקרובים" והרחוקים.

אז…
האם זהו ניהול סיכונים סביר של נתניהו לטובת ישראל כולה?
שמא מדובר בנהייה של נתניהו אחרי גחמה אידיאולוגית צרה (ארצישראל השלמה) שמייצגת פחות ממחצית מהעם בישראל, ושרומסת את זכויותיהם של שני מיליון בני אדם?
האם בכזה מנהיג אנחנו רוצים?

מחשבה אחת על “רק נתניהו יכול לבלבל בין האסטרטגי לטאקטי

  1. פינגבק: איך מונעים את התסריט של רקטות מהגדה על גוש דן? | הבלוג של יריב מוהר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s