למה הניאו-ליברליזם הוא שיטה קולקטיוויסטית, בניגוד לאומנתם של הליברטריאנים

כשמחדדים את הוויכוח הערכי בין הסוציאל-דמוקרטיה לניאו-ליברליזם למבחן התוצאה, ניתן לנסח את הוויכוח כך: האם שיוויון ההזדמנויות צריך להינתן לפרטים או לשושלות: האם זכאי כל אדם או זכאית כל שושלת יורשים להזדמנות שווה?

לצורך הדיון נערער רגע על העובדה הברורה שרוב העניים הם עניים "בירושה" – עניים בין-דוריים, ונקבל לרגע לצורך הדיון את הטענה הניאו-ליברלית הרווחת שהחיים בעוני הם פשוט אנשים לא מוכשרים או אפילו חסרי אחריות ועצלנים. אנשים כאלו לא יוכלו לספק שירותים כמו חינוך ובריאות לילדיהם בעת ששירותים אלו מופרטים ולא ניתנים על ידי המדינה. כלומר יילדים רבים לא יזכו לסיכוי לשירותי חינוך ובריאות שווים רק בשל כשל מוסרי (או היעדר כישרון) של הוריהם, כאילו אשמה זו עוברת בדם וצריכה לפגוע גם בילדים.

כעת נזכר שעוני לא נוגע רק למשאבים חומריים אלא גם להשכלה וידע, ונחזיר את העובדה שרוב העניים הם בני עניים. זה הזמן להבין כי גם כישורי עבודה וידע בהתנהלות כלכלית הם עניין שעובר במידה רבה בהורשה; למי שיש משאבים, ידע בהתנהלות כלכלית ותרבות עבודה חזקה, מעניק זאת גם לילדיו, ולמי שאין את כל אלו, גם ילדיו יתחילו את חייהם בעמדת נחיתות (זה לא שאין סופר-סטארים שיצאו מעוני, אבל זה לא המקרה הקלאסי וגם אז לרוב מדובר בעוני כלכלי בלבד ולא בעוני רב-מימדי). על הרקע הזה באה הגישה הסוציאל-דמוקרטית ואומרת – לכל הפחות ננסה למזער את הפערים הללו, כך שילדי עניים לפחות ייזכו מהמדינה לשירותים טובים של חינוך, בריאות וכו'. באה הגישה הניאו-ליברלית ואומרת: הבא נפריט את אחריות המדינה, מי שאין לו כסף לא יזכה לשירותים או ייזכה לשירותים פחות טובים, בהתאם ליכולת השוק שלו – וזו רק בעייה שלו. הבעייה היא שגם ילדיו לא ייזכו לשירותים וגם נכדיו וכן הלאה.
מכאן אנו רואים כי בסופו של יום הגישה הניאו-ליברלית מתייחסת לשושלות ולא לפרטים עצמם. ככזאת היא הרבה יותר קולקטיוויסטית, במובן עמוק מסויים, מהשיטה הסוציאל-דמוקרטית.

3 מחשבות על “למה הניאו-ליברליזם הוא שיטה קולקטיוויסטית, בניגוד לאומנתם של הליברטריאנים

  1. העניים הם בני עניים! באה הגישה הסוציאל-דמוקרטית ואומרת – לכל הפחות ננסה למזער את הפערים הללו, אך לא עושה כלום!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s