למול הטענה שהפלסטינים רוצים לשלוט בכל ישראל ולא רק בגבולות 67

למול הטענה: הפלסטינים רוצים לשלוט בכל ישראל ולא רק בגבולות 67, אני משיב:

זו הכמיהה העקרונית של רוב הפלסטינים וזו תפיסתם את האזור, זה נכון – כל השטח בין הירדן לים הוא פלסטין ההיסטורית מבחינתם, ואכן בשטח זה עוצבה לאומיותם. עכשיו נניח, לצורך הדיון, שרוב מוחלט של הפלסטינים אכן רואה בכך גם מטרה אופרטיבית ולא איזו משאלת לב לא מעשית. אני אישית מפקפק בכך על סמך לא מעט ראיות, אבל נניח שאני טועה וזו אכן תוכנית אופרטיבית. האם אתה חושב שיש סיכוי שהתפישה הפלסטינית הזו תשתנה מתישהו בעתיד?

אם אתה חושב שיש אפשרות לשינויי עמדות בקרב הפלסטינים, איזו גישה לדעתך תקרב את הסיכוי הזה מבלי להביא על ישראל בידוד וסנקציות בנלאומיות: 1. דיכוי ביד הרבה יותר קשה ואכזרית, בנוסח של משטרים כמו זה הסיני או הצפון קוריאני. 2. דיכוי רכרוכי – כפי שהדבר נעשה כיום כשמצד אחד שוללים מהפלסטינים זכויות ומצד שני לא מצליחים לאכוף את חוקי האפלייה שמחילים עליהם כך שיוצא שהם "מצפצפים על החוק". 3. הוגנות פשרנית – מתן זכויות מלאות לפלסטינים וגישה של וויתורים להם ויחס רך ומכיל מול התנהגות אלימה וטרור. 4. הוגנות קשוחה – גישה לפיה קודם כל יש לאפשר ולכבד את מירב הזכויות שאינן מהוות סכנה ביטחונית מובהקת לישראל, להבטיח לפלסטינים ולעולם שבהינתן תנאי סף ביטחוניים מינימאליים יינתן מייד חופש לפלסטין או זכויות אזרח מלאות, ואז להגיב קשה ונקודתית כלפי כל מי שינהג בטרור. מה לדעתך עשויה להיות גישה שתאפשר להם מחד לא לראות את ישראל בצורה דמונית, ומאידך להבין שפנטזיות על הכרעתה יובילו למקום רע מאוד עבורם?

ואם אין לדעתך סיכוי לשינוי עמדות בקרב הפלסטינים, אז איך אתה מסביר שינויים מסויימים שחלו בדעת הקהל הפלסטינית לאורך העשורים הקודמים?

עכשיו בוא נתהה על עצם הטענה:

אני מסייר בגדה הרבה, כולל בבתי ספר. כל המפות שם מציגות את פלסטין מהירדן לים ויש תמונה עם מפתח, שמסמלת את השאיפה לשוב לבתים ביפו ובעכו וכו'. ולצד זאת במפת כל דגלי המדינות בעולם, לפחות בחלק מבתי הספר, מופיעה גם ישראל. על קיר בית ספר אחד, בסוסיא הפלסטינית שזוכה לסיוע רב של פעילי זכויות ישראלים, מופיעה המילה "שלום" בעברית, ערבית ואנגלית. הדיבור הרווח הוא כי כל פלסטין היא שלנו אבל ייתכן ונסכים להתפשר. ולגבי זכות השיבה, תפישתם היא שישראל יכולה לקלוט פליטים כפי שקלטה עולים ושייחיו בה בשלום. אפשר לראות במהלך כזה סיום דה-פאקטו של ישראל כמדינה יהודית-בלבד, אבל הוא לא בא מאיזו כוונת זדון נכלולית, אלא מהצמדות [או "תקיעות" אם תרצו להיות ביקורתיים] של הפלסטינים לעוול וטראומה קדמוניים שיש לתקן.
גם אין חינוך שיטתי לשנאה ברש"פ, אם כי יש העצמת עין להסתה ביוזמות מקומיות מלמטה, ויש תרבות של להלל את השהידים לאחר מעשה [זה נורא בעיניי, אם כי אני לא רואה אותנו מבזים את זכר הטרוריסטים של הלח"י והאצ"ל, די להפך למען האמת]. בקצרה, הפלסטינים לא "רוצים" או "שואפים" ל משהו אחד. יש שם מגוון דעות לא פחות מפה. הזרם המרכזי שם מזכיר את פשרני הליכוד יותר מכל – כל הארץ שלנו, אבל לאור תכתיבי המציאות ניהיה מוכנים להתפשר.
אבל אז באות הטענות שמדובר בפרשנות תמימה ואי הבנה של מה הפלסטינים רוצים באמת. מול טענה כזו אני משיב: יש שתי אפשרויות לפרש את הדברים: 1. עם של כמה מיליוני איש, העם הפלסטיני, מתאם בין כל אנשיו תוכנית קונספירציה גדולה לפיה הם אומרים משהו אחד ומאמינים במשהו אחר. 2. יש בעם הפלסטיני מגוון דעות, ויש להם שאיפות עקרוניות לפלסטין הגדולה ושיבת הפליטים אך גם נכונות מעשית להתפשר, תוך כדי תנודות בדעת הקהל בשל גורמים רבים ומגוונים.
עכשיו בואו נחשוב איזו אפשרות נשמעת יותר ריאלית…
אלא שהישראלי החשדן הממוצע מבקש שנקשיב לפלסטינים ואז דורש גם שלא להאמין להם. הוא מאמין רק לחלק אחד של מה שהם אומרים. כשפלסטיני אומר: "אני חושב שכל ישראל היא פלסטין, אבל אני מוכן להתפשר". אז עד הפסיק הוא דורש שנאמין לפלסטיני, ומהפסיק הוא דורש לא להאמין לו. האידיאולוגיה של הפלסטיני – הממוצע למדי -הזה היא המשפט השלם. כמו תמונת מראה של הפשרנים בליכוד

2 מחשבות על “למול הטענה שהפלסטינים רוצים לשלוט בכל ישראל ולא רק בגבולות 67

  1. אתה מתעלם מפתרון מעשי אחד – טרנספר לירדן. ירדן היא המדינה הפלסטינית, ואין לא בעיה בטחונית ולא "כיבוש" להגדרתך.

    אין שום סיבה שהשמאל יתנגד מוסרית לטרנספר, כמו שלא התנגד לטרנספר ליהודים במסגרת ההתנתקות. ירדן תהיה המדינה הפלסטינית (כבר כיום הפלסטינים הם רוב בירדן) וזהו.

    Simple as that.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s