המחלוקות הפוליטיות בישראל חושפות שניתן להיות מדכא ורכרוכי בעת ובעונה אחת

אם ניקח את מרבית המחלוקות בין השמאל הנוקשה לימין-מרכז, נראה דפוס חוזר של ביקורות שבשתיהן יש אמת והן מתכנסות תמיד לתחביר אחד – הדיכוי הרכרוכי ששורר פה ולא מצליח להחיל את מלוא דיכויו. מנגד יש לכל המחלוקות הללו תשובה מקיפה אחת: הוגנות קשוחה. דוגמאות:

> > השמאל. מבקר את היחס לבדואים בנגב כלא הוגן, הימין טוען כי היחס אליהם לא מספיק קשוח. שניהם צודקים: מול הבדואים בנגב מדובר בדיכוי רכרוכי – דיכוי שלא יכול לאכוף עד הסוף את מידת הדיכוי והאפלייה שהוא מבקש להשית. הפתרון השלם: הוגנות קשוחה – קודם כל להיות הוגנים לגמרי, כמו כלפי אזרחים יהודים, אחר כך להיות קשוחים לגמרי בעבירות תכנון ומקרקעין (עניינים שחשובים לכולנו).
> >
> > השמאל מבקר את המצב במזרח ירושלים כלא הוגן, הימין מבקרו כלא קשוח. שוב שניהם צודקים – זהו דיכוי רכרוכי. שוב הפיתרון השלם הוא הוגנות קשוחה – קודם הוגנות וייצוג, אח"כ קשיחות.
> >
> > השמאל הרדיקלי מבקר את תהליך אוסלו על שאיננו הוגן, הימין על שאיננו קשוח. שוב שניהם צודקים – בדיעבד היה זה דיכוי רכרוכי. שוב דרושה הוגנות קשוחה.
>
> הימין טוען שההסדר בהר הבית לא הוגן (חופש הפולחן ליהודים מוגבל) וכך טוען גם השמאל (קיצוניי הר הבית מתכננים לבנות את המקדש היהודי במקום האתר הקדוש המוסלמי ולא סתם להתפלל). מאידך השמאל והימין טוענים שהיחס בהר הבית לא קשוח (כל אחד כלפי הצד שבו הוא רואה איום). כל הטיעונים צודקים. דרושה הוגנות סבירה כלפי יהודים ומוסלמים בהסדרים בהר, כמו גם קשיחות כלפי קיצוניים הרוצים לרמוס את הקשר של הצד השני לאתר הקדוש.

וכך הלאה כמעט לגבי כל סוגייה במחלוקת – גם הביקורת על היעדר הוגנות וגם הביקורת על היעדר קשיחות צודקות. זהו התחביר הבסיסי של הקיום פה – דיכוי רכרוכי (אם התפרצויות זעם אלימות מדי פעם).

הפיתרון השלם והמקיף הוא תחביר פוליטי חדש: הוגנות קשוחה, המבטאת את הרעיון שקודם יש להיות הוגנים לחלוטין (וזה לא נדיבות של אדונים) ואחר כך קשוחים לחלוטין כלפי מי שמפרים את כללי ההוגנות. אחרת, כשהחוק מבטא אפלייה ודיכוי, שמירת החוק היא שמירת הדיכוי והפרת החוק עשויה להיות מאבק בדיכוי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s