איזה זכויות של פלסטינים בגדה מופרות כעת בפועל? האם זה כזה נורא?

שואלים אותי מדי פעם:
איזה זכויות של פלסטינים בגדה מופרות כעת בפועל? האם זה כזה נורא?

אז אלו ההפרות העיקריות של זכויות אדם וזכויות אזרחיות מהן סובלים כעת הפלסטינים בגדה [מוזמנות\ים להוסיף אם פספסתי, וזאת בפירוש לא רשימה ממצה].

1. כל הפלסטינים בגדה נמצאים תחת שליטה חלקית או מלאה של ישראל אך לא זוכים לזכויות אזרחיות והזכות לבחור ולהשפיע על הלכי השלטון ועל גורלם, (מעבר לשלטון חצי-אוטונומי במובלעות קטנטנות, מוקטעות ומנותקות מהעולם החיצון). זאת בעת שבאותו תא שטח ליהודים אזרחות מלאה של המדינה השולטת בשטח באמת – ישראל.

2. בכל רגע נתון יכולים פלסטינים בגדה (גם במובלעות המקוטעות של A ו-B) להיעצר על ידי כוחות הביטחון הישראלים, בשל מינעד רחב של חשדות, ואז להיות מוחזקים במשך שנים ללא משפט, ללא הרשעה, ללא ייצוג של עורך דין (מעצר מינהלי). גם קטינים לא מוגנים במיוחד מפני נוהלים אלו.

3. לפי צו צבאי 101 בגדה כל ביטוי או הפצה פומביים של עמדה מדינית או הפגנה או הנפת סמל לאומי אסורים במרחב הציבורי ללא אישור של המפקד הצבאי הישראלי. ביטויים כאלו עשויים להיות מדוכאים, למשל באמצעי פיזור הפגנות שההיקף וההצדקות לשימוש בהם לא מקובלים בישראל – בפרט לא למול יהודים.

4. הפלסטינים המהווים רוב מוחלט של תושבי הגדה מרוכזים בעיקר במובלעות קטנות ומוקטעות אחת מהשנייה, שמהוות יחד 40% משטח הגדה.

5. חסימת תכנון: בכ-60% משטח הגדה – שטח C שהוא השטח הרציף והיותר פנוי לבנייה – נמנעת כמעט לחלוטין בנייה פלסטינית.

6. גם כפרים פלטינים בשטח C, כ-200 במספר, מנועים כמעט לחלוטין מבנייה חדשה, ונמצאים תחת מערכת תכנון צבאית ולא אזרחית, וללא ייצוג לתושבים. זאת בעוד שיישובים ליהודים\ישראלים בלבד באותו אזור נמצאים תחת מערכת תכנון אזרחית עם ייצוג לתושבים.

7. זה אומר שגם על אדמותיהם הפרטיות ובכפריהם, הרבה פעם לא יכולים הפלסטינים בשטחי C לבנות, ובתים שנבנים בלית ברירה נהרסים בהמוניהם.

8. אלימות מתנחלים קיצוניים כלפי פלסטינים כמעט ולא מטופלת (ההפך מטופל ביד קשה וטוב שכך, למעט המקרים הרבים שבמסגרת הטיפול באלימות של פלסטינים מופרות זכויות של פלסטינים לא-מעורבים רבים).

9. גל של השתלטויות (בכוח או בפלישה) על קרקעות חקלאיות של פלסטינים בידי מתנחלים קיצוניים, כשלאחר ההשתלטות מי שפלשו לו צריך להוכיח בבית המשפט הישראלי שהפולש (הישראלי) לא יושב בקרקע כבר עשר שנים – כי אז הקרקע עוברת לפולש לפי הדין העות'מני שעדיין תקף. כל זאת בעת שאין רישום מרכזי של בעלויות ובמידה רבה עיבוד של חלקה עשוי לקבוע את החזקה בה. הגל הזה בקושי מטופל והפולשים כבר השתלטו על אלפים רבים של דונמים.

10. עשרות כפרים פלסטינים בשטח C, תחת שליטה ואחריות ישראלית מלאה (כולל בתחומים אזרחיים) לא מקבלים שירותי חשמל, מים, ביוב, טלפוניה, כבישים או מדרכות. גם יישובים שכן מקבלים שירותים אלו, לא מקבלים שירותי תכנון מהצבא בעוד שהם לא מורשים להקים ועדות תכנון מקומיות משל עצמם.

11. גם אם זה לא חוק, פרקטיקה רווחת מאוד במחסומים ונקודות מפגש וחיכוך בין חיילים לנתינים פלסטינים היא פרקטיקה של השפלה, דיבור מנמיך ומשפיל ולפעמים אף התעללות בעונשי עיכובים כנגד מי שמתמרמר ו\או אלימות פיזית ממש. כמעט ואין שום אכיפה נגד התנהגויות כאלו, וכנגד אלו המילוליות אין אכיפה כלל.

12. חוקי העבודה הישראלים חלים גם על פלסטינים בגדה אך לא נאכפים בפועל והתוצאה היא שמאוד משתלם, ואין כמעט סכנה, להפר את זכויותיהם – וכך ניתן למצוא פלסטינים רבים מועסקים בתנאי סף-עבדות, בפחות משכר מינימום, ללא תנאים סוציאליים ראויים, בשעות עבודה לא סבירות, ובתנאי בטיחות מפוקפקים שמובילים למקרים רבים של תאונות עבודה שסופן פציעה קשה או מוות.

13. פיצוץ אוכלוסין מתכונן -אין לפלסטינים יכולת לעבור דירה לאזור C המרווח: משום שאין כמעט דירות פנויות בכפרים הפלסטינים בשטח C (להפך, אסור לבנות, והחלקות הן משפחתיות), ומשום שאסור ליזום יישובים פלסטינים חדשים או הרחבות ליישובים פלסטינים קיימים בשטח C ומשום שלהתנחלויות פלסטינים בטח לא יכולים לעבור, בפועל לא יכולים פלסטינים משטחי A ו-B לעבור לשטח C. כלומר הפלסטינים מהמובלעות המקוטעות והצפופות המהוות 40% משטח הגדה, ובהן חיים 99% מהפלסטינים בגדה, לא יכולים לעבור לשטח C המרווח, המהווה 60% משטח הגדה והוא הרבה פחות צפוף. לפי הבנק העולמי, בפרט אחרי הקמת העיר רוואבי, שטחי הפיתוח העתידי ב-A ו-B כמעט ומוצו, וללא פיתוח פלסטיני בשטח C המובלעות המקוטעות, שרובן מתבססות במידה משמעותית עד רבה על חקלאות, מובלות לפיצוץ אוכלוסין, מחסור בשטחי בנייה ופיתוח, יוקר דיור ומזון גובר, אסון כלכלי, אסון תכנוני וחנק של הפיתוח והעתיד. זאת בעת שבשטח C נאסר על כל פיתוח פלסטיני, גם ביישובים פלסטינים.

3 מחשבות על “איזה זכויות של פלסטינים בגדה מופרות כעת בפועל? האם זה כזה נורא?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s