הוגנות קשוחה מהי

הוגנות קשוחה היא גישה בתחום הפוליטי ובכלל, לפיה על כל גוף, מדינה, חברה או פרט להיות הוגנים כמצב בסיסי, וקשוחים ביחס למי שהפרו עקרונות של הוגנות. כלומר לפי גישה זו אסור להקל ראש, לוותר או להגיב בצורה רפה על הפרות של עקרונות ההוגנות. בקצרה: לא אפגע או אנצל אחרים, ואבוי להם אם יינסו לפגוע בי או לנצל אותי.
.
הגישה הזו, כך אטען, היא הגישה הטובה ביותר כדי להביא לשגשוג, יציבות, ביטחון, פתרון קונפליקטים והתפתחות רוחנית של אומות, חברות, גופים ואנשים. הגישה הזו מגולמת, להערכתי, בדמויות ארכיטיפיות של בני מעמד הפועלים בשכונות קשות – האם והאב העובדים קשה, לא סובלים חוכמות מאיש, לא סובלים שיינצלו אותם, ייעלבו בהם או ייזלזלו בהם, אבל יכבדו אחרים ולא יינסו לנצל אותם ולנהוג בהם בחוסר הוגנות. לא פלא אם כן, שההוגנו הקשוחה מוכרת פחות לבני המעמדות העשירים או העניים יותר. מאידך, ההוגנות הקשוחה, שהיא פוליטיקה המגולמת בניסיון החיים הפועלי של האדם העובד קשה, ובפואטיקה של חיים אלו, לא זוכה כיום לשום ביטוי פוליטי – לא בשמאל, לא בימין ולא במרכז.
.
אבל מהי בדיוק ההוגנות הקשוחה?
.
לפי גישת ההוגנות הקשוחה אין לצאת בשם מקרה מהגישה הבסיסית של הוגנות. לא ניתן להצדיק מעבר לגישה של חוסר הוגנות בכך שהצד מולו אינך הוגן גם הוא לא הוגן כלפיך. יש להגיב בקשיחות כדי לתקן את מצב החוסר הוגנות מצד הצד הלא הוגן, ואולי אף לחרוג מכך ולנסות ולהשית סנקצייה מקומית ומידתית על צד שהפר את ההוגנות באופן בוטה במיוחד או בצורה שטתית, אבל אין הצדקה לצאת מהמצב הבסיסי של הוגנות למצב מתמשך של חוסר הוגנות כתגובה על חוסר הוגנות. אי אפשר לטעון שמצב מתמשך X (שאינו הוגן) הוא מוצדק, משום שהצד שסובל ממצב מתמשך X נהג\נוהג כלפי בחוסר הוגנות. גם סנקצייה חריפה במיוחד על חוסר הוגנות צריכה להיות נקודתית ולא מתמשכת.
.
הזהרו מחיקויים – נדיבות של אדונים איננה הוגנות קשוחה.

"ייתנו ייקבלו, לא ייתנו לא ייקבלו" אמר נתניהו ביחס לפלסטינים וביטא בעצם משוואה לפיה ללא כל מיני תמורות והסכמות מההנהגה הפלסטינית הוא מוכן לשלול לכלל הפלסטינים את הזכויות הכי בסיסיות. וגם במקרה הטוב מה ש"ייקבלו" איננו מלוא הזכויות המוכרות כזכויות בסיסיות, אלא מה שהוא מוכן להציע ברוב "אדיבותו" כאדונם. זוהי גישת ה"נדיבות של אדונים", הרחוקה מזרח ממערב מההוגנות הקשוחה, אך מתחזה לה.

.

מי ייקבע מה הוגן:
לא ניתן לקבוע בוודאות מה הוגן, אך ניתן על דרך השלילה לדעת מה לא הוגן. אם הצד החזק טוען שהיחס שלו לצד החלש הוא הוגן, הוא צריך לקבל יחס זה כמוצדק גם בתסריט עתידי לפיו הוא הצד החלש והוא זוכה ליחס שאותו הוא משית כעת על הצד החלש. בהיפוך יחסי הכוח, ולו כתרגיל דמיוני, מגלים לפתע האם הצד החזק באמת מאמין שהיחס שהוא נותן לצד החלד הוא הוגן, או שהוא פשוט מאמין שלעולם חוסן: שלעולם יהיה חזק.

2 מחשבות על “הוגנות קשוחה מהי

  1. פינגבק: הבלוג של יריב מוהר

  2. פינגבק: התחביר האידיאולוגי שלא היה שם – עוצמה הוגנת | הבלוג של יריב מוהר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s