שליטה ביטחונית-נטו, עכשיו

תביעת המינימום שמעולם לא עלתה ממחנה השמאל, והיא היחידה האפשרית כעת:
לכל הפחות, לעבור לשליטה ישראלית ביטחונית-נטו בשטחים, כבר כעת, עד לאפשרות ביטחונית להסכם.
 
כלומר התביעה היא להפסיק להשתמש במעטפת של מדיניות ביטחונית בשטחים כדי לקדם התנחלות, ענישה קולקטיווית ומנופי לחץ פוליטיים על ההנהגה הפלסטינית, שבאים על חשבון חשבון האוכלוסייה הפלסטינית. להפסיק להשתמש בנימוק הביטחוני, בדבר רע הכרחי, כתירוץ לשאר העוולות הלא-הכרחיות. לייצר מצב בו ברור לכל כי השליטה הישראלית בשטחים היא ביטחונית-מניעתית בלבד, ותתקיים רק עד להבשלת תנאי סף ביטחוניים, שאם יתממשו תוסר השליטה. אפשר לעשות זאת מחר – ללא סיכונים ביטחוניים ואפילו מבלי לפנות את רוב ההתנחלויות.
במצב הביטחון הנוכחי בתחומי השליטה של ישראל ובמזרח התיכון בכלל, לא נראה שיש סיכוי לשכנע את אזרחי ישראל להסכים לנסיגות מהגדה או להפסקת המצור הביטחוני על רצועת עזה. בין אם זה ניתוח נכון או לאוו, רוב מוחלט של אזרחי ישראל, גם עמוק בתוך השמאל, השתכנעו בעקבות מנהרות התקיפה של חמאס, והתערערות המשטרים הערביים בידי כוחות ג'יהד, שתיהיה זו התאבדות למסור שטחים לשליטה ביטחונית של הפלסטינים ולהסתמך על הסכם מדיני כערובה ביטחונית. זו לא הבעת עמדה אלא ניתוח מצב דעת הקהל הישראלית, כולל עמוק בתוך קהל מצביעי מרצ. התעלמות ממצב דעת הקהל הישראלית או התכחשות לה לא תשנה אותה, רק תוביל לחוסר רלוונטיות.

לפיכך תביעה שמאלנית ריאלית יכולה במצב הנוכחי להיות רק: עברו לשליטה ביטחונית-נטו עכשיו, כשלב ראשון ורק עד שיבשילו התנאים הביטחוניים להתקדם להסדרה של הסכסוך. אישית אני בעד נסיגה עכשיו בהסכם מזורז, מכלל השטחים. אבל לא אשכנע פורמיל מהאלקטורט הדרוש כי צעד זה יוסיף ביטחון ולא ייגרע ביטחון. הישראלים חושבים ומועסקים על ידי מצב הביטחון. אין להם שום בעייה עקרונית עם נסיגה מהשטחים, כפי שהוכיחו סקרים ומערכות בחירות, אלא מתוך החשש הביטחוני. לכן כל מדיניות השליטה הישראלית בגדה, וחלקית גם ברצועה, מקבלת לגיטימציה ותמיכה ציבורית רק דרך החששות ביטחוניים. ניטרלת את החששות הביטחוניים של הישראלים, ניטרלת את מרבית הלגיטימציה הציבורית לשליטה ישראלית בשטחים. לכן לחששות הללו יש לתת מענה.

וכאן נכנס הרעיון של שליטה בטיחונית-נטו שתפעל כמצב זמני וללא כל הניצול של השליטה הביטחונית הישראלית גם לשימוש ישראלי בשטח, בקרקע ובמשאבים של הפלסטינים, או ניצול השליטה על המרחב הימי והאווירי של הרצועה לענישה קולקטיווית של אוכלוסייה שלמה עבור מטרות פוליטיות ונגד ההנהגה הפלסטינית (קחו למשל את הצעד של חסימת הייצא מהרצועה שבוע לאחר הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית כתימרון עונשין).

מה זה אומר בתכל"ס?

בגדה: הופכים את C ל-B: למעט בשטח ההתנחלויות המגודר הפלסטינים ייקבלו שליטה אזרחית מלאה על כלל שטח הגדה כולל שטח C, המהווה את רוב הגדה ונמצא כעת בשליטה ישראלית מלאה. לישראל תישאר השליטה הביטחונית והשליטה בהתנחלויות הקיימות. מאחזים על קרקע פלסטינית פרטית יפונו לאלתר. זה אומר שהפלסטינים ייעסקו בעצמם בתכנון ובינוי, בהקצאת "אדמות מדינה", בניהול המקרקעין, ואפילו בזוטות כמו קישוט צדי הדרכים (למעט בתוך שטח ההתנחלויות).

ברצועה: יוסרו כל החסמים על ייצוא מהרצועה, ועל ייבוא של מוצרים שאינם עשויים לשמש למתקפה על אזרחי ישראל. יישקל האיסור על הכנסת מלט לאור יכולת המחאס למצוא אמצעי תמוך אחרים למנהרות, כך שמניעת מלט היא בעיקר מניעת בנייה אזרחית. יוגדל שטח המרחב לדייג וייושם על בסיס ביטחוני נטו ולא כאמצעי לחץ וענישה, כפי שהיה אחרי חטיפת שליט – אז הוקטן שטח המרחב המותר לדייג.

מה היתרונות של שליטה ביטחונית-נטו:

ברור לכל מהם תנאי הסף הלגיטימיים יחסית שיבטלו אותה (הפסקת הסתה והפסקת הקריאה להשמדת ישראל מצד חמאס, למשל). הכדור עובר להנהגה הפלסטינית להראות האם היא נאבקת נגד דיכוי וכיבוש על השטחים או נגד הקיום של ישראל בכללותו.

הפרת זכויות האדם של הפלסטינים ממוזערת פלאים כשעוברים לשליטה ביטחונית-נטו – אין גזל קרקעות, אין מצב של אי הקצאה של אדמות מדינה, אין חנק הפיתוח הפלסטיני בגדה וחנק הייצוא-ייבוא והדייג ברצועה. תנאי חיים טובים יותר לפלסטינים זה מבחינת ישראל גם יותר מה להפסיד באם יבחרו הפלסטינים בטרור.

שיפור מעמדה של ישראל בעולם.

אפשרות לתהליך של הורדת חשדות הדדיות, שנאה וייאוש, ומעבר לפיוס ובניית אמון בדרך להסכם כולל שייתן זכויות מלאות, במהירה בימינו אמן.

3 מחשבות על “שליטה ביטחונית-נטו, עכשיו

  1. פינגבק: השליטה הישראלית בגדה איננה למטרות ביטחון | הבלוג של יריב מוהר

  2. פינגבק: ביבי לא מייצג את אנשי ה-חייבים להיפרד מהפלסטינים אבל אסור לסגת מהגדה כעת | הבלוג של יריב מוהר

  3. פינגבק: איזה לחץ יש לעולם זכות להפעיל על ישראל ואיזה אין | הבלוג של יריב מוהר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s