ההמשגה שמערבלת אוכל עם פסולת מזוהמת

 לפעמים אני חש כאילו אני במשל שמבטא את קוד העומק של מדיניות כל הממשלות פה. במשל הזה ישנה ארץ עשירה אך כזו שהמזון בה דל, והייבוא אליה קשה. כך שלמרות עושרה יש בה, באופן אבסורדי, סכנת רעב. לכך מצטרפת סכנה פוטנציאלית של מגפות קטלניות שמדי פעם גם מתפרצות וגובות קורבנות בנפש. מדיניות הממשלה היא לכן להשמיד באופן מרחיב ולא בררני 90% מהמזון שמגודל במדינה בחשד שהוא נושא מחלות זיהומיות.
וכאן מתפצלות תגובות הימין והשמאל במדינה: הימין מעודד את הממשלה להמשיך להשמיד מזון (דבר חיוני ובונה) בחשד שיש בו זיהום מגפתי (דבר הורס, מסוכן ואף קטלני), ואולי אף להרחיב את הקריטריונים להשמדה. השמאל דורש מהממשלה להפסיק להשמיד מזון ולעבור לדרך המדעית של פיתוח נסיובים למגפות שימנעו את התפרצותן באם יגיעו לתגליות מדעיות.
ואף אחד כמעט לא מביע תהייה על חוסר האבחנה של הממשלה בין מזון נקי (דבר חיוני ובונה) למזון מזוהם (דבר הורס, מסוכן ואף קטלני). אף אחד לא תוהה על ההגדרות הגסות והקריטריונים  המטופשים שמערבבים באותה קטגוריה מזון שיש חשד סביר להיותו מזוהם למזון שאין כל בסיס לחשוד בו. וכך המחנות הפוליטיים חלוקים רק אם להשמיד את המזון או אם לאוו, הם לא קוראים להבחין ולבחון.
זהו, לטעמי אחד הבסיסים לכשל של כל ממשלות ישראל בכל כך הרבה תקופות. ראשית הציונות עצמה מורכבת משני בסיסים מרכזיים: זכות ההגדרה העצמית הלאומית של היהודים (דבר חיוני ובונה) עם שאיפה לייהוד המרחב הפיזי והפוליטי (דבר הורס, מסוכן ואף קטלני). ואם לקפוץ רגע למצב בעזה: ישראל מערבבת בין מצור ביטחוני גרידא או דרישה לפיקוח יעיל על נשק התקפי שעשוי להגיע לידי החמאס (דבר שאפשר להתווכח על היעילות שלו אבל יש בו היגיון ביטחוני בונה כלשהו) יחד עם מצור כלכלי על סחורות וייצוא, גם לאחר בידוק ביטחוני, כך שהכלכלה הקורסת בעזה תדרדר עוד יותר (דבר הורס, מסוכן, ולאור תגובת החמאס ותגובת-הנגד הישראלית, אף קטלני).
.
וכך כמעט לגבי כל בדל מדיניות ישראלית נוטה לערבב שיקולים ביטחוניים או קיומיים סבירים או בעלי היגיון כלשהו, עם מדיניות הרסנית. כמעט בכל מלחמה אליה יצאה ישראל ניתן למצוא משני המרכיבים הללו – הבונה וההורס. כך שקשה מאוד להיות בעד או נגד מדיניות הממשלה, היא פשוט כורכת יחד הכרח קיומי עם שיט אדנותי.

2 מחשבות על “ההמשגה שמערבלת אוכל עם פסולת מזוהמת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s