הצלבת זוויות מבט על הרקע למבצע צוק איתן – שאיפה למכלול העובדות

חבר מחו"ל שאל אותי איך המלחמה התחילה.

אמרתי שכדי לא לחזור יותר מדי אחורה אתחיל בתהנתקות. שאיפתי הייתה להצמד לעובדות ורציתי להביא את כל מכלול העובדות המאומתות מכל הספקטרום הפוליטי – לא להתעלם משום עובדה רלוונטית. וזה מה שיצא. לא יודע אם זה מדוייק ומכסה הכל, אבל כבר רמת המורכבות הזו מקריסה כל נראטיב מוחלט של טובים או רעים או אפילו של אחראים יותר או פחות. זו סדרה של תגובות לא-מדיתיות ולא-בונות, צד אחד שרוצה להשמיד את המבנה המדיני של השני שנתפס כחי על שטחו, והצד השני שרוצה לשלוט עד הודעה חדשה במרחב האווירי והימי של האחר בכל מקרה שהוא מזהה סיכון כלשהו. הנה התיאור:

ב-2005 ישראל נסוגה מרצועת עזה באופן חד צדדי כתימרון פוליטי לסכל מדינה פלסטינית בגדה. אך ישראל מעולם לא הפסיקה לשלוט צבאית במרחב הימי והאווירי של הרצועה. וימים ספורים לאחר מכן החל שוב ירי קסאמים ספורדי על יישובי הגדר. ישראל הגיבה נקודתית. עזה לא יכולה בזמן הזה לפתח נמל וקו סחורות חופשי ונגיש למרות ששלטון הפת"ח עבד בסך הכל בתיאום ביטחוני סביר עם ישראל. בסוף 2005 הושג "הסכם המעברים" שעשוי היה לאפשר בניית נמלי ים ואוויר אך הוא מעולם לא יושם במלואו, וארגון של האו"ם אף האשים את ישראל בהפרתו עוד בטרם ההפיכה הצבאית של חמאס. לבסוף ההסכם הוקפא לגמרי בשל ההתפתחויות הבאות: האכזבה בקרב העזתים מפת"ח צמחה – הן בשל המשך השליטה הישראלית המכבידה והמשפילה והם בשל שחיתות. ואז היו בחירות וחמאס, המוגדר כארגון טרור ובאמנה שלו מובעת שאיפה להשמדת מדינת ישראל, ניצח בפער קטן. בהמשך הייתה גם הפיכה אלימה של חמאס וישראל הטילה מצור כולל על הרצועה והקשתה גם על העברת סחורות שלא משמשות לפיתוח נשק או חומר נפץ – כמו כוסברה ועוד. מגבלות סחר נוספות הודקו. בכך הורע מצבם של 1.7 מיליון עזתים ורמת חייהם התדרדה מאוד. חמאס ירה יותר רקטות על יישובי קו העימות מהצד הישראלי ואימלל את חייהם. צה"ל הגיב על ירי חמאס בצורה נקודתית. מדי פעם גם היו תקופות של שקט יחסי. ואז חמאס חטף חייל ישראלי והרג עוד אחד, בפעולה לתוך שטח ישראל דרך מנהרה. המצור הישראלי הודק וממש הסב סבל ל-1.7 מיליון עזתים. חמאס ירה יותר רקטות וממש הסב סבל לתושבי עוטף עזה, ואז היו כמה סבבי לחימה מדממים בהם נהרגו כמה עשרות ישראלים ומעל לאלף עזתים, רבים מהם לא מעורבים, ממש כמו חלק מהישראלים שהחמאס כיוון אליהם בכוונה את טיליו. ואז ירידה ממושכת בתדירות השיגורים. ואז קמה ממשלת אחדות בין פת"ח לחמאס. ראש ממשלת ישראל החרים אותה, פעל נגדה, וסייע למצב שיימנע העברת משכורות לעובדי הממשל בעזה תחת משטר החמאס. הללו לא קיבלו משכורות כמה חודשים. מה-9 ביוני 2014 [שבוע אחרי השבעת ממשלת האחדות הפלסטינית] אסרה ישראל כל יצוא סחורות מהרצועה לעולם. וזאת אחרי מגבלות ייצוא רבות וממושכות ועל רקע כלכלה במשבר ועוני חריף. לפי ארגון "גישה". כך שהמצב הכלכלי הקשה בעזה הלך והפך מחפיר.
יום אחד ירה צה"ל באיש חמאס שהתקרב לגדר והרג אותו. למחרת, וכנראה בלי קשר, תא של שני פעילי טרור המזוהים עם חמאס אך כאלו שלא פעלו בהנחייתו, חטף ורצח 3 נערים ישראלים בגדה. ראש הממשלה טען שחמאס אחראי והורה על פעולה במסגרתה נעצרו מאות פעילי חמאס, נערכו פשיטות על מסדות צדקה שלו. בפרט נעצרו 58 מפעילי הארגון ששוחררו בעסקה לשחרור החייל השבוי גלעד שליט, באופן שלטענת חמאס סותר את ההסכמות עמם, אם כי לטענת ישראל 1 מתוך 7 מבין משוחררי העסקה שב לעסוק בטרור וכך הפר ההסכם (לא ברור אם כל העצורים עונים על הקריטריון באופן מוכח, ולגבי חלקם הפרקליטות מתקשה למצוא עבירות שיהוו עילה להפרת ההסכם). בנוסף נרצח נער פלסטיני, לפי החשדות שהתבררו כמבוססים, ע"י פעילי ימין קיצוני יהודיים. חמאס חדל לאכוף הפסקת ירי רקטי של פלגים קיצוניים מהרצועה ובסוף גם ירה בעצמו לעבר ישראל. והנה המבצע – קבלו את צוק איתן.

2 מחשבות על “הצלבת זוויות מבט על הרקע למבצע צוק איתן – שאיפה למכלול העובדות

  1. היי יריב יישר כוח !! עיינתי ברשימה זו וברשימות נוספות – ממש נווה מדבר של כתיבה מנומקת ומנסה להשען על עובדות – ולא מתלהמת ומתבהמת ברדידות צעקנית של יודעי כל – מהסוג של רצח עם רצח עם רצח עם ו "שנינה" כמו ISRA_HELL או סמולנים בוגדים ואוהבי ערבים מצד שני ) המחמאה הכי גדולה נראה לי היא שאפשר להתווכח עם עמדותייך וניתוחך להשתכנע וללמוד לעיתים ולחלוק – יש על מה !! אקרא עוד ואגיב לדברים עצמם בהמשך שלומות וימים טובים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s