האם יש הצדקה לפיגועי התאבדות נגד אויבי האסלאם? באיזה חברתו מוסלמיות חושבים כך

טענות רבות מועלות בשיח הישראלי לפיהן לאמצעי השליטה הצבאית הישראלית על הפלסטינים אין השפעה על ההקצנה או הפנייה לדרך הטרור. הטענה היא כי הטרור מקורו באסלאם ותו לו. אך האומנם אין השליטה והדיכוי הצבאיים, הפרת זכויות האדם והרעת תנאי החיים תורמים רבות להקצנה ולטרור? אבקש לטעון לא רק זאת, אלא שגם צורת המשטר תורמת למידת התמיכה בטרור, וכן גם הרטוריקה של הנהגת המדינה. זה לפחות הסיפור שמספרים הנתונים.
ראשית, אם הטענה כי המקור לטרור הוא "דת האסלאם" הייתה נכונה היינו מצפים שלא יהיו הבדלים ניכרים בין חברות מוסלמיות במידת התמיכה של תושביהן בטרור או שההבדלים יהיו קשורים רק למידת האדיקות הדתית. אך הדבר רחוק מן האמת. לפי סקר של מכון PEW היוקרתי, שבחן עמדות של מוסלמים מחברות מוסלמיות, החברה המוסלמית שבה ישנם הכי הרבה תומכים בפיגועי התאבדות כנגד האסלאם מכל החברות המוסלמיות היא החברה הפלסטינית, ובפער ניכר, בעוד שהפלסטינים אינם המוסלמים הכי אדוקים. ועדיין, קצת יותר ממחצית מהפלסטינים (54%) מתנגדים לפיגועי התאבדות כנגד אויבי האסלאם. בעזה, שבה המצור הישראלי הביא את החיים למצב בלתי נסבל של עוני ותשתיות רעועות, ושבה שולט שלטון החמאס הקיצוני והמסית, יש רוב קטן (62%) לתומכים בפיגועי התאבדות. בגדה, שבה השליטה הישראלית אולי יותר נוכחת אך פחות פוגעת במרקם החיים ובתנאי החיים, מדובר במיעוט, גם אם לא מבוטל, שתומך בפיגועים (36%).
החברה המוסלמית-ערבית בה יש הכי פחות תמיכה בפיגועי התאבדות נגד "אויבי האסלאם" (5%) היא החברה התוניסאית שתמיד הייתה יחסית יותר דמוקרטית, וכעת מפתחת דמוקרטיה צעירה דווקא תחת הנהגה פוליטית אסלמיסטית-מתונה.
החברה המוסלמית שהכי קרובה לפלסטינים ברמת התמיכה בפיגועי התאבדות נגד "אויבי האסלאם" היא החברה הבנגלית שבה מוסלמים והינדים בנגלים עברו רצח עם בידי מוסלמים פקיסטינם על שהם הינדים או "לא מספיק" מוסלמים בעיניהם, ומושפעים מהתרבות ההינדית. והנה נדמה שמקץ כמה עשורים המוסלמים-הלא-מספיק-מוסלמים בבנגלדש הפנימו את המסר הפקיסטני. דווקא הפקסיטנים, מבצעי רצח העם, הם כיום חברה בה רק 3% מהאוכלוסייה תומכים בפיגועים (אך מאוכלוסייה ענקית, ה-3% הללו מאוד פעילים וקטלניים). פקיסטן היא גם מדינה במודל די-דמוקרטי. אחריה ממוקמת עוד דמוקרטיה מוסלמית, אינדונזיה, עם 9% תמיכה בפיגועים.
בטורקיה הדמוקרטית למדי תמיכה בפיגועים נגד אויבי האסלאם היא 18%, יחסית לחברות מוסלמיות אחרות זו תמיכה נמוכה, אך גם די גבוהה למה שניתן לצפות מחברה דמוקרטית וביחס לדמוקרטיות מוסלמיות אחרות. ייתכן שדיכוי חריף של המיעוט הכורדי ושנים של שלטון ארדואן, על הרטוריקה הפנאטית, חיזקו מגמות רדיקליות בטורקיה. בישראל, לשם השוואה, 16% מהמוסלמים אזרחי ישראל תומכים בפיגועי התאבדות נגד אויבי האסלאם. בישראל היחס למוסלמים, גם אם הם אזרחים, מתאפיין אכן בפסאודו-דמוקרטיה.

לפחות ביחס לנתונים המובאים פה ניתן לראות קשר מסויים בין זוועות, דיכוי, עבר של דיכוי קשה או שלטון עם משטר לא-דמוקרטי או רטוריקה קיצונית לרדיקליזציה בסקר הזה של מכון PEW. בקצרה, ניתן לראות הקשר בין רדיקליזציה אלימה לזכויות אדם ואתוס דמוקרטי.

הסקר:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s