ומה יקרה אם הסכם שלום לא יכובד?

ומה יקרה אם הסכם שלום יקרוס או לא יכובד? לשאלה הזאת אין לאנשי שיח השלום תשובה רצינית, אף פעם. הם לכל היותר יכולים לדקלם את ה"להכנס בהם" הימני הרגיל או לגמגם.

ש כמובן גם תשובה מיידית – ללא הסכמי שלום טובה לנו פרדיגמת שיווי המשקל ההרתעתי מול מי שיש להם מה להפסיד, מול מי שנוהגים בהם בהוגנות קשוחה. כך הגענו מול חיזבאללה אומנם לא לשלום, אבל למיזעור מקסימלי של הפעולות ההתקפיות מרגע שנסוגנו נסיגה מלאה מלבנון (פלוס מבצע צסאי אחד להבהרת הגבולות). והם לא נעשו יותר אוהבי ישראל במילימטר.

ובמציאותנו העכשווית, ישראל יכולה בהחלט להקים מכון מחקר ותעשייה שהולכים בכיוון של פיתוח טכנולוגיות, קווי מדיניות וטאקטיקות צבאיות ואחרות המבקשות למקסם את הדרכים לבודד גורמי ריאקציה טרוריסטים שלא יכבדו הסכמי שלום. למקסם את הדרכים לפגוע בהם במבודד מכלל האוכלוסייה ו\או להפעיל עליהם מנופי לחץ שאינם בגדר ענישה קולקטיווית אכזרית של אוכלוסייה אזרחית שלמה. ואולי אף להפוך זאת מפרוייקט לאומי אסטרטגי לפרוייקט בינלאומי: להאיץ בעולם הדמוקרטי המתמודד עם איומים דומים לסייע לה ולהשקיע הון רב וידע בטכנולוגיות ושיטות שימזערו את הברירה בין הרג חפים מפשע למגבלות קשות בלחימה בטרור שמקשות על מתן מענה לו.

מאמץ לאומי\בינלאומי כזה הוא הפיתרון הכי ורוד שניתן לדמיין, ולא רק גינויים חסרי תוכן ודיבורים על הסכם שלום כתרופת קסם לכל מטורפי המזרח התיכון מכל הצדדים. דיוק הלחימה בטרור ומיזעור הפגיעה בחפים מפשע הם הכלי הכי טוב למזער את מעגל הדמים לנוכח גורמי ריאקציה שלא ניתן להגיע איתם להסכמות, מבלי להיות חסרי אונים מולם. התביעה להפסיק את מעגל הדמים לא תמיד מקבלת מענה טוב על ידי הסכמי שלום, לא כעת. ותביעה זו חשובה מהכלי שנועד לקרב אותנו למטרה זו. אם הכלי הוא הסכמי שלום, והסכמים אלו לא מביאים לשלום, הרי שהכלי הזה לא מתאים. זהו רק כלי, לא מטרה. ואז מגיעה העת להחליף או להוסיף כלי – לא רק הסכמים, אלא גם שיווי משקל הרתעתי ותצורות לחימה מדוייקות ומבחינות.

זו צריכה להיות גם מטרה אסטרטגית של השמאל לצאת מהפציפיזם-דה-פאקטו ההרסני שלו, הדוחה כמעט כל לחימה ורטוריקה של לחימה, ולתבוע במקום זאת הדגשה של השיווי משקל הרתעתי בתנאים של הוגנות וכן השקעה מאסיבית בשיפור הדיוק של הלחימה, למען כולנו.

מתוך קבוצת שמאלנים נגד שיח השלום בפייסבוק
https://www.facebook.com/groups/notopeaceblabla/permalink/740105086046488/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s