מחשבות נוספות על הרתעה וזכויות

אפשר להניח לפי השכל הישר שהרג של חפים מפשע בקרב אוכלוסייה מוליד בה לא רק פחד אלא גם מחשבות ורגשות של נקמה; השפלתה או פגיעה בכבודה או בסמליה של אוכלוסייה מולידים בקרבה תחושות של השפלה וזעם; ואילו פגיעה בתנאי חייה הבסיסיים של אוכלוסייה מוביל אותה לתחושת ייאוש, שאין מה להפסיד, ושוב הזעם עולה על ההיגיון או הפחד.

לעומת זאת כשפוגעים באוכלוסייה פגיעה כלכלית מדודה, יש סיכוי רב יותר שיעלו מחשבות של רווח מול הפסד. לכן פקחי חנייה קונסים אותנו ולא סוטרים לנו, הורגים את אחותנו, או מונעים מאיתנו אוכל בגין חנייה באדום לבן.

אלה מה? באוכלוסייה ענייה ומשוללת זכויות ותשתיות לא ניתן לפגוע פגיעה כלכלית מדודה. כל פגיעה בה כבר הופכת להיות בגדר פגיעה בתנאי חייה הבסיסיים, פגיעה בזכויות האדם שלה. לכן שמירה על זכויות האדם ותנאי חיים סבירים ברצועת עזה בשגרה, הוא הבסיס המאפשר פגיעה כלכלית מדודה שתעלה מחשבות מסוגת הרווח-מול-הפסד. וכך זכויות האדם הן שמאפשרות הרתעה.

אני מתנגד חריף לענישה קולקטיווית של אוכלוסייה, גם למטרות הרתעה. אבל אם כבר בוחרים בצעד הזה, לכל הפחות תבחרו באופצייה הרביעית, שאכן צפוייה להוליד הרתעה ולא להוסיף דלק לקונפליקט.

סא"ל במיל' אלון אביתר, מומחה לזירה הפלסטינית בראיון לערב חדש: ככל שיהיו יותר הרוגים בלתי-מעורבים בעזה זו מתנה לחמאס, הרמה להנחתה; יש לרכז מאמצים פגיעה בהנהגה. צפו מדקה 13:30 פה.

#זכויות_עכשיו_פיוס_אחר_כך

והצטרפו לקבוצת שמאלנים נגד שיח השלום המדיני:
https://www.facebook.com/groups/notopeaceblabla/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s