הכיבוש אינו גורם לטרור, משטרי דיכוי הם המחזקים את הטרור

 בחינה של מכלול העובדות תלמד כי משטרי דיכוי למיניהם הם שמחזקים את הטרור; משטר האפלייה הצבאי שחל על פלסטינים בגדה המערבית הוא רק מקרה פרטי, דוגמא אחת, בקטגוריה של משטרי דיכוי כאלו המסייעים לטרור להפוך לתופעה עממית רחבה.

אם מדייקים במילים, יש לטעון כי משטרי אפלייה ו\או משטרים צבאיים או כל משטר מדכא אחר, הם אולי לא הגורם לטרור, אבל הם אלו שנותנים לו רוח גבית חזקה לגדול ולהפוך מתופעה שולית להמונית. וכשבוחנים את הניסוח הזה אפשר לראות עד כמה הוא מדוייק:

במצריים האחים המוסלמים (שנחשבים ל"הורים" של כל הפונדמנטליזם המוסלמי) קמו ב-1928 כשמצריים הייתה מדינת חסות של הקולוניאליזם הבריטי הנצלני תחת שלטון חסות של מלך מושחת. התנועה האיסלמיסטית התחזקה משמעותית ועברה רדיקליזציה בהשראת סעיד קוטב (הנחשב לאב הרוחני של אלקעידה) תחת משטרו הצבאי של נאצר, עם האידיאולוגיה הלאומנית סוציאליסטית ושלטון הקצינים שלו.

בלבנון השיעים עברו רדיקליזציה תחת אפלייה ממוסדת של שלטון סוני-נוצרי בעיקרו. והפלסטינים בלבנון עברו רדיקליזציה בין השאר בשל המשטר שנהג בהם בסוג של אפרטהייד לייט.

באפגניסטן ובצ'צ'ניה הרדיקליזציה ארעה תחת המגף המדכא של הסובייטים (ודיכוי זה היה רקע נוסף להקמת אל קעידה, כפי שהצ'צ'נים שחוו את הדיכוי הסובייטי הם כוח בולט בדעא"ש).

בעירק זרעי ההקצנה החלו תחת המשטר הצבאי של סדאם, המשיכו לאחר האלימות האמריקאית הקשה, והגיעו לשיא בעונת "תג המחיר" ההדדי של נקמות באנשים חפים מפשע, במסגרת פיגועי טרור של קיצוניים סונים בשיעים ולהפך, ושוב להפך, וחוזר חלילה.

בפלשתינה ההקצנה המקומית של הפלסטינים החלה תחת השלטון הקולוניאלי הבריטי שהבטיח את הארץ לקבוצת מיעוט קטן (יהודים אירופאים ציונים) כשלתוכנית הזו מתנגדים הן הערבים והן היישוב הישן של יהודים שחיו בארץ מדורי דורות. שבנו לראות טרור עממי רחב היקף (להבדיל מכמה ארגוני טרור מקצועיים) רק לאחר כעשרים שנים של משטר אפלייה צבאי בגדה, בעת האינתיפאדה הראשונה.

ואפשר להמשיך כך עוד ועוד… ערב הסעודית עם שלטון הדת הדכאני, שלטון האייטולות באיראן שבא כריאקציה לשלטון השאה המושחת והמדכא והפך למדכא אף יותר. ועל השלטונות הצבאיים הדכאניים של אסד וקדאפי אין הרבה מה להכביר מילים. כל אלו חיזקו את הפונדמנטליזם הג'יהדיסטי כפיתרון לחוסר האונים של האזרחים.

בעת האחרונה תוניסיה היא אור יחיד של תקווה במזרח התיכון. הרבה מאחוריה, לאוו דווקא בסדר הזה, מרוקו וירדן שיחסית למונרכיות הן סבירות כיום בתחום זכויות האדם וחוות פחות טרור. ואכן, באופן יחסי, יש במדינות הללו פחות טרור.

כמה רחוק מאלו הוא משטר אפלייה הצבאי בגדה שמשאיר מיליוני פלסטינים במעמד של נתינים משוללי ייצוג וזכויות לצד אזרחים פריווילגים יהודיים, גוזל קרקעות באמצעים בירוקרטיים, שמקים יישובים האסורים על פלסטינים, שמכניס אנשים, כולל קטינים, למעצרים מינהליים ללא משפט, שנמנע כמעט תמיד מלהעמיד אנשי שלטון החוק שהכו או הרגו פלסטינים לדין, שמשפיל פלסטינים כעניין שבשגרה, ושמונע פיתוח פלסטיני במרבית שטח הגדה.

בטלו את משטרי הדיכוי ותביאו לבסוף לצמצום הטרור מתופעה עממית רחבה, לתופעה מבודדת של כמה פנאטים דתיים עם חלומות על אימפריה מוסלמית חדשה.

——

 

* אגב, הטענה המושמצת כי הקולוניאליזם האירופאי אחראי לכל האלימות הפוליטית במזה"ת אכן רחוקה להיות מדוייקת, אך יש לאותו קולוניאליזם תרומה היסטורית מסויימת למצב: לפחות בחלק מהמקרים, כמי שהמליך שלטונות בובה, וכמי ששלטונות רדיקליים באו כריאקציה לשטונות הבובה הערביים\מוסלמיים שהמליך, הוא נושא באחריות תורמת.

 

2 מחשבות על “הכיבוש אינו גורם לטרור, משטרי דיכוי הם המחזקים את הטרור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s