זה לא רק סכסוך בין שתי תנועות לאומיות, אל תשלו

בחינה צמודה של מכלול העובדות תלמד אותנו כי התיאור של הסכסוך באזורנו כסכסוך בין שתי תנועות לאומיות הוא מוטעה וחלקי. הסכסוך פה הוא כמובן גם בין שתי תנועות לאומיות, אבל הוא גם בין שלל תנועות פונדמנטליסטיות דתיות, ובינן ובין התנועות הלאומיות משני הצדדים. ועם התנועות הפונדמנטליסטיות לא ניתן להגיע לפשרות, ובקושי ניתן ניתן לשלוט עליהן. בפרט בעולם הערבי אנו רואים מדינות מתפרקות או נחשלות, וארגונים פונדמנטליסטים שמראים יותר ויותר כוח לפעול בניגוד לרצון המדינה. לכן גם במקרה של חתימת הסכם שלום מול התנועה הלאומית הפלסטינית (פת"ח\רש"פ), לא צפוי שלום, במובן שרוב האנשים מבינים אותו – שקט מגלי טרור ו\או ירי רקטי. הללו עשויים ואולי אף צפויים להמשיך גם אחרי הסכם שלום, ואפילו בניגוד לרצון הרש"פ.

הבטחות שווא ויצירת ציפיות שווא זה הדבר הגרוע ביותר לתנועה פוליטית חפצת חיים (במיוחד כזו שלא מנגנת על יצרים קמאיים ולכן יכולה להבטיח שוב ושוב בשקרנות בוטה כי: "הפעם הולכים להכנס בהם"). אם כל העובדות מראות שהסבירות לשלום אמת הוא קלוש, למה להבטיח זאת? הרי רוב בני האדם מבינים את המושג "שלום" לא כהפחתת העוינות אלא כהעדרה של

במקום זאת, יש לדגול ב"זכויות עכשיו", גם כי זה הדבר הנכון מוסרית, וגם כי זה ייאפשר המשך המאבק בתנאים אחרים, משופרים, כשיישראל לא מבודדת אלא חוברת לשחקנים רבים אחרים בעולם הערבי. לבסוף, מתן זכויות או חירות לפלסטינים זה מהלך שבכל זאת מצמצם את מספר הפלסטינים והערבים שעוינים אותנו (אבל הצמצום הזה הוא לא "שלום", הוא שיפור יחסים ועמדות בתוך הקשר של מאבק מדמם בפונדמנטליסטים, מאבק שצפוי לצערינו להמשיך בעתיד הנראה לעין).

נראה לכם נכון? הצטרפו לקבוצת שמאלנים נגד שיח השלום המדיני

מחשבה אחת על “זה לא רק סכסוך בין שתי תנועות לאומיות, אל תשלו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s