האם נכון לצוד משגרי רקטות?

במקום לאסוף את הטיפות, עדיף לסגור את הברז, מנקודת המוצא הזו אבקש לדון באסטרטגייה של ציד המשגרים והרקטות של חמאס וארגונים נוספים ברצועת עזה:
מסקירה שטחית של האירועים נדמה שמרבית הנפגעים האזרחיים הלא מעורבים בעזה נפגעו בעת ניסיונות של  חיל האוויר להרוס בתי פעילי חמאס ("הקש בגג") או בעת ניסיון "לצוד" משגרים או רקטות של חמאס שהוחבאו בשטח בנוי. מצד שני, לפחות ככל שזה נוגע לרקטות, האם זה לא הכרח לצוד אותן לפני שייפגעו באזרחינו (ולעיתים אף בתושבי הגדה)?
אם הרקטות ממש לפני שיגור וזה עניין מניעתי-ישיר ומיידי, זאת דילמה שכנראה הייתי עונה עליה ב"כן", בגדול. אבל לא על כך מדובר לרוב, לפחות עד כמה שאני מבין. תקנו אותי אם אני טועה, אבל מה שנראה כרגע הוא שצה"ל נגרר ללנסות לצוד משגרים מתחת לבתים גם כשהם לא לקראת שיגור מיידי, ושזה בעצם סוג של הימור, "לוטו". ואני רוצה להציב לפחות סימן שאלה ביחס לחוכמה והיעילות שבמדיניות הזו. נדמה לי, ואשמח לתיקון, שללא שליטה קרקעית ארוכת טווח ברצועה ובמרכזי הערים שבה (תסריט מדמם ולא צפוי) חיסול מלא הרקטות הוא אגדה. ניסיון העבר מלמד כי ממילא גם לאחר מאמץ אינטנסיבי "יצודו" רק חלק קטנטן ממשגרי הרקטות ויש עדיין הברחות במנהרות ויכולת ייצור עצמי לשחזר את מה שהושמד – ראו גם עמוד 47 בדוח המרכז למורשת המודיעין. ואילו פרשן של ידיעות אחרונות טוען, (אם כי אני לא יודע על מה הוא מסתמך) כי: "מאז מבצע "עמוד ענן" לפני קרוב לשנתיים הכפיל חמאס פי 20 את כמות הרקטות ארוכות הטווח שלו בעזה, בלי להיעזר כמעט בכלל בהברחות מסודן או מאיראן." כלומר רק מייצור עצמי. אם אכן כך הדבר, "ציד הרקטות" כשלעצמו לא יעצור את הירי ואף לא יהווה איום. הפחתה קטנה של מספר הרקטות אף לא מהווה הפחתה של השיגורים (החמאס ממילא לא מוגבל בירי רקטי בזמן נתון רק בהתאמה להיקף מלאי הרקטות שיש לו, זה לא שאם המלאי קטן ב-20% השיגורים בזמן נתון יפחתו ב-20%. חמאס מוגבל בירי בשל לחץ של חיל האוויר וגביית מחיר על כל שיגור). לפיכך האיום העיקרי הוא הנזק ההיקפי לבניינים והרג אזרחים בעת שמבצעים את הציד, הרג והרס שהם תוצר לוואי (לטענת ישראל לא מכוון) של ציד הרקטות.
הלוטו של ציד המשגרים נראה כך: המודיעין הוא לא מאה אחוז, מן הסתם, ולכן לא תמיד יש באמת משגר מתחת לבניין חשוד, לא תמיד המשגר מחוסל בתקיפה (אבל הבניין כן), לא תמיד יש פינוי בזמן וכך נהרגים דיירים או שוהים שלא כולם מעורבים בשיגור. אם כן לוטו ציד המשגרים לא מוביל כנראה (ולא הוביל בעבר) לחיסול הארסנל הרקטי, אבל כן מוביל להרג מוגבר של חפים מפשע.
במקום הציד הזה, אולי (והייתי שמח אם למעלה היו לפחות שוקלים אפשרות כזאת ברצינות לפני פסילה מהמותן של הרעיון), רק אולי, עדיף להתמקד במנופי לחץ אחרים. אז נכון, משגרים שממש מוכנים לשיגור מיידי בוודאי שיש לנטרלם ולמנוע ירי. אבל במקום הציד של משגרים אחרים, שלא ניצבים לקראת ירי מיידי, עדיף לפנות אנרגיות ולהרוס את תשתיות האליטה הקרובה לחמאס – את הנכסים והתשתיות המשרתות אליטה זו, כמנוף לחץ יעיל והומני יותר.
לו היו הקלות בסגר או לו היינו מבטלים אותו לחלוטין (מדיניות דומה בלבנון, של ביטול מוחלט של השליטה הישראלית, סינדלה את חיזבאללה מלפעול), היה בהחלט צפוי כי המצב הכלכלי של האליטה הקרובה לחמאס ישתפר, שיהיו לה יותר נכסים. כך גם תיהיה אליטה זו יותר פגיעה לתקיפת נכסיה. חמאס יתקשה מאוד לפעול כשהאליטה התומכת בו, האליטה ממנה צמח, נפגעת כל כך ברמה הכלכלית.

ואם יש בתסריט הזה היגיון ובסיס עובדתי (קשה לדעת לגבי העובדות מטבע החיסיון, לכן אני לוקח פה הימור) הרי שהוא יכול גם לייעל את הלחץ מול חמאס לא לירות על אזרחי ישראל, וגם להפחית משמעותית את הנפגעים האזרחיים הלא מעורבים מקרב תושבי רצועת עזה.

5 מחשבות על “האם נכון לצוד משגרי רקטות?

  1. למה הכוונה בלהרוס את הנכסים של האליטה הקרובה לחמאס?
    כיצד ניתן לעשות זאת בלי להרוג אזרחים?

    • לכל וילה יש כביש שמוביל אליה, תשתיות מים וחשמל, מכוניות חונות, בלילה כל אלו ריקים מאדם.
      לאנשים שם יש נכסים שריקים בלילה: מפעלים, קניונים, אתרי בנייה של קבלנים, ציוד הנדסי כבד וציוד תעשייתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s