מנופי לחץ על שטח עויין שמתקיף אותך – האם יש דרך הומנית?

נניח שמרצועת עזה יורים טילים על שדרות ויישובי עוטף עזה באופן תדיר. ונניח שפגיעה ישירה בזמן אמת רק במי שמשגרים את הטילים היא כמעט בלתי אפשרית. נניח שגם תפיסתם בדיעבד של האחראים לירי והבאתם למשפט נמצאת כמעט בתחום הפנטזיה. כלומר כל אמצעי הסיקול והענישה הלגיטימיים בראי החוק ההומניטרי הבינלאומי וקוד זכויות האדם כמעט וחסומים לגמרי. איזו בשורה יש לארגוני ותומכי זכויות אדם להביא לתושבי שדרות והסביבה מלבד אמפטיה וגינויים לירי הרקטי?
בפשטות: אילו מנופי לחץ ניתן להפעיל על שטח עויין, שמתחומו יוצאות תקיפות על אוכלוסייה אזרחית ועדיין להשאר בתחום ההומני? והאם מנופי הלחץ ההומניים יהיו יעילים ומשמעותיים כמו מנופי הלחץ ה"קשוחים" מסוגת העונשים הקולקטיוויים או ה"להכנס בהם" ולבצע חיסולים גם במחיר של נפגעים אזרחיים חפים מפשע בצד השני? האם ייתכנו מנופים לחץ אנושיים אך לוחצים גם יחד? בלי לענות על השאלות הללו השמאל יכול להתרגל לשבת לנצח על כיסא "התנועה הפוליטית הלא רלוונטית בשיט" כי התחת שלו לא יתאים לשום כיסא אחר.
אין לי תשובות מוחלטות לשאלות הללו. יכול מאוד להיות שלארגוני זכויות אדם גם אסור לענות להן. זה לא תפקידים. אבל ארגוני שמאל אחרים, ומכוני חשיבה ומחקר זכותניים-ביטחוניים, חייבים לספק תשובות.
בכל זאת אני רוצה לסמן כיוון ראשוני שהוכיח את עצמו בהקשרים דומים (גם אם לא זהים) כמנוף לחץ יעיל וקשוח על שטח ממנו יוצאות מתקפות טרור, ושבמקביל ממזער למינימום את הפגיעה בחפים מפשע ואת אפקט הענישה הקולקטיווית. למעשה, כך אטען, כל הממצאים מרמזים כי מנוף הלחץ הזה יהיה יעיל בהרבה משיטות לחץ פרועות ובלתי-סלקטיביות.
מנוף הלחץ היעיל-אנושי ביותר במצב לא פשוט כזה של ירי מתוך אוכלוסייה אזרחית הוא פגיעה באינטרסים חומריים של אליטות הקרובות למוקדי הכוח בתוך השטח התוקפן, בכל פעם שיוצאת משטח זה מתקפה כנגד אזרחים או פגיעה אחרת באזרחים. וזאת מבלי לפגוע בחיים של חפים מפשע או בתנאי חייה הבסיסיים של האכולוסייה הכללית.
מי אמר שזה יעיל?
ראשית השאלה היא האם לחימה "כסחיסטית" הכוללת פגיעה היקפית בחפים מפשע [בין אם בחייהם או בתנאי מחייתם, או אפילו רק השפלתם], עשויה להפעיל טריגר לנקמה אפילו יותר משלחץ זה יוצר הרתעה? נדמה לי שכשאתה זועם אתה פחות פוחד.
הבא נבחן, למשל, מה נפגעים חפים מפשע עושים בצד הישראלי-יהודי מבחינת המוטיווציות לטרור: "המחתרת היהודית" קמה על רקע מעשי טרור של פלסטינים, ברוך גולדשטיין טיפל בפצועי והרוגי פיגועים כרופא, את עמי פופר אנס ערבי בגיל 13, התארגנות הטרור "שלהבת גלעד" רצחה פלסטיני כנקמה על רצח התינוקת שלהבת פס, אריה שלוש שירה על מכוניות פלסטיניות ב-1990 לאחר שאיבד את אחיו צ'ארלי בפיגוע, הטרוריסט היהודי נחשון וולס שרצח לפחות פלסטינית אחת טען כי פעל כנקמה על רצח ליאור טובול ורונן קרמני, דניאל מורני שירה בפלסטיני עשה זאת כנקמה על רצח אחיו, דני טיקמן שירה בערבים אקראיים בחיפה אמר שעשה זאת בשל צל מאורעות הלינץ' ברמאללה שזעזע אותו ועוד ועוד. אז אם יהודים נוקמים באמצעות טרור כשהם חווים הרג בקרב עמם או משפחותיהם, מדוע שערבים או בני כל עם אחר לא יפעלו בצורה דומה?. כך שאנו יודעים כבר כי עוד הרוגים, נפגעים ומושפלים חפים מפשע והטרור והקיצוניות עולים ופורחים.
אליטות רגישות מאוד לאינטרסים הכלכליים שלהן ויש להן הכי הרבה מה לאבד. בניגוד לאוכלוסייה הכללית, יש לאליטות כוח רב ללחוץ על מוקדי הכוח השלטוניים להפסיק את הטרור או לפעול נגד ארגונים שיוזמים אותו.
מאידך, פגיעה נקייה באינטרסים הכלכליים של אליטות חזקות אינה כרוכה בהרג חפים מפשע, אינה פוגעת בתנאי החיים הבסיסיים של כלל האוכלוסייה, וגם אינה בגדר השפלה בוטה (להבדיל, למשל, מפגיעה בסמלים לאומיים). פגיעה כזו עדיין איננה מושלמת – אי אפשר להניח שכל מי שנמנה על האליטה הוא תומך מובהק בשלטון ובטח שלא תומך ספציפית באקטים של טרור. יש בכך מידה מסויימת של ענישה קולקטיווית וככל שאפשר לפגוע ישירות באחראים לטרור כך צריך לנהוג. אבל בהינתן שאין אפשרויות אחרות, ושהתעלמות תביא להסכמה שקטה עם סבלם של אזרחים תושבי שדרות והסביבה.
כמובן, אם מנוף הלחץ הזה לגיטימי הוא לגיטימי גם עבור הפלסטיני ויעיל גם עבורם. כדי ללחוץ לסיום משטר האפלייה הצבאי המתועב שמקיימת ישראל בגדה, יכולים הפלסטינים לפעול בהצלחה באמצעות חרמות או חבלות כדי לפגוע באינטרסים הכלכליים של האליטות, ובפרט אלו הקשורות לתחזוק משטר האפלייה הצבאי בגדה, וזאת מבלי לפגוע באזרחים ישראלים.
לכן לשני הצדדים יש מנופים לחץ שהם גם יעילים וקשוחים וגם הומניים.

מחשבה אחת על “מנופי לחץ על שטח עויין שמתקיף אותך – האם יש דרך הומנית?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s