שוברים שתיקה – מקדמים או משכחים דמוניזציה של ישראל?

מוזר עניין האשמת ארגון שוברים שתיקה בהוצאת דיבה נגד חיילי צה"ל: רוב העדויות ששמעתי באירוע האחרון של הארגון תיארו מעשים מינוריים יחסית: לא זוועות, לא רצח, לא אונס, שגרה של משטר צבאי. לו היה חותר הארגון להוציא דיבה היה צריך לנפח קצת את העניינים, אבל ההפך הוא הנכון. בעדות שהקראתי אני, למשל, הדגיש החייל המעיד כי המפקד המתעלל בפלסטינים, שאת מעשיו תיאר, הוא חריג ויוצא דופן, רק שהוא לא נענש על ידי המערכת. יוצא שכתב האישום הוא לא נגד חיילי צה"ל, אלא נגד מנגנון של החלת משטר צבאי על אוכלוסייה של נתינים חסרי זכויות – ללא האיזונים והבלמים של הדמוקרטיה והמנגנונים המאפשרים ניקוש "עשבים שוטים" ו"תפוחים רקובים". משטר כזה גם נטול בקרה ופיקוח מהסוג שמחייב אנשי ביטחון להיות אנשי שיטור הפועלים באופן פרטני ושיוויוני נגד אנשים אלימים ולא באופן כוללני, מפלה ודכאני נגד קבוצה אחת של משוללי זכויות.

דווקא הדיוק המדוקדק בעדויות שרובן נטולות דרמה משכה אש מימין של – לפי העדויות עצמן אנו לא כאלו נוראים. כמובן שטענה זו לא מסתדרת עם האשמת הארגון בדמוניזציה. למעשה בלעדי "שוברים שתיקה" עדויות על התנהגות חיילי צה"ל יגיעו לעולם רק מטעם עדים פלסטינים וארגונים פלסטינים, והללו עשויים, איך לומר, להציג את החיילים באור פחות מחמיא – גם כשהם מדייקים ואמינים לגבי הבסיס העובדתי, ובוודאי במקרים בהם הם מנפחים מקרים או משקרים. כלומר עדויות כאלו הן שעשויות להגיע במקרים מסויימים לכדי דמוניזציה.

עכשיו זה לא דיון בשיעור חברה אלא עניין מעשי – בלי עדויות ישראליות אמינות על הנעשה בגדה (כאלו שהן ביקורתיות ולא מטעם הממסד) ייוותרו רק עדויות פלסטינית. האם הימין הישראלי מעדיף את זה? אם כן הימין הישראלי הוא זה המקדם את הדמוניזציה של ישראל בעולם.

מחשבה אחת על “שוברים שתיקה – מקדמים או משכחים דמוניזציה של ישראל?

  1. "רוב העדויות ששמעתי באירוע האחרון של הארגון תיארו מעשים מינוריים יחסית: לא זוועות, לא רצח, לא אונס, שגרה של משטר צבאי"' Zה בדיוק העניין, זוועה מינורית, שיגרת כיבוש איומה, אין דרמה? למי אין דרמה? לילד שמתעורר מול חיילים וכלבים באמצע הלילה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s