קצת על מניעת חללי הסכסוך הבאים, סביב מיתוס חיסול הטרור

כאות כבוד לחייהם של חללי הסכסוך העתידיים, אני לא מסתפק בדברי מליצה, אלא רוצה להצביע על מה אומרים מומחי ביטחון ישראליים:

[מצוטט ממחקר של יגיל הנקין, בכתב העת השמרני "תכלת"]:
'כך, למשל, התבטא בסוף 2003 תת־אלוף עיבל גלעדי, לשעבר ראש החטיבה לתכנון אסטרטגי במטכ"ל: "כשבאתי לתפקיד ראיתי בתכניות את המונח 'להכריע את הפלסטינים'. שאלתי את עצמי… איזה מין שטויות אלה? את מי בדיוק מכריעים, מה זה להכריע, מה המשמעות של זה? ניסינו לייצר תחליפי הכרעה. בשלב הראשון דיברתי על 'דימוי ניצחון', מעין מראית עין".11 ברוח דומה הצהיר גם האלוף יעקב אור, מתאם פעולות ישראל בשטחים לפני שנים אחדות, כי "אין תשובה צבאית לעימותים לאומיים עממיים". '

הנקין מודה שרוב המומחים הביטחוניים והחוקרים – בארץ ובעולם – פאסימיים לגבי היכולת לנצח מאבקי גרילה\טרור באמצעים צבאיים בלבד. מחקרים ביטחוניים מנוגדים, מכילים כשלים מחפירים. כזהו למשל המחקר של הנקין עצמו.

הנקין מבקש לצאת נגד דעה רווחת כי צבא סדיר ומדינה ריבונית לא יכולים להכריע ארגוני טרור\גרילה נחושים. אחת הדוגמאות המרכזיות שהוא מביא (וזו שנראה כי מחזיקה מעמד) היא הדוגמא של צפון אירלנד. אלא שהנקין כושל להבין את מה שהוא עצמו מציין – לצד לחימה נחושה בריטניה גם שיפרה את הזכויות והשיוויון בין הקתולים המופלים לרעה ובין הפרוטסטנטים, וחשוב מכך – הקתולים בצפון אירלנד היו אזרחי בריטניה, בעלי יכולת להצביע לפרלמנט הבריטי ולייצר השפעה פוליטית בערוצים לא-אלימים. בנוסף ההסכם עמם הביא איתו הרבה מאוד סממנים של הגדרה עצמית לאומית, במישור הסימבולי והמעשי, כך שלאומיותם האירית הנבדלת מזו הבריטית כובדה. במידה רבה הדבר נכון גם לדוגמא הצ'צ'נית שהוא מביא – הצ'צ'נים הם אזרחי רוסיה ויכולים לבחור ולהבחר לדומא (שלא לדבר על יכולת התימרון הבינלאומית של מעצמה כמו רוסיה בהפעלת כוח בלתי פרופורציונאלית). אם להמשיל את זה לאזורינו – הדבר יהיה דומה יחסית ליכולת ההכרעה של מאבק עם ארגונים פלסטינים חמושים בסיטואציה של מדינה דמוקרטית מהירדן לים שכל תושביה הם אזרחיה, ושלכן לצד המקל הצבאי, יש להם "גזר" בדמות ערוצי פעולה בפוליטיקה הממוסדת, במערכת המשפט ובחברה האזרחית.

זה לא המצב, וכל עוד ישראל לא מבצעת אזרוח של הפלסטינים או נסיגה מהגדה, היא מבשלת את גל הגרילה\טרור הבא, ואת תזרים החללים למליצות ימי הזיכרון הריקות מתוכן מעשי. מוות זו זוועה שיש למנוע, לא [רק] להתפייט על כך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s