לאומיות כאידיאולוגיה, ומדוע הפלסטיניות נתפשת כאיום

אילו זהויות לאומיות הן גם אידיאולוגיות, במובן שהן שואפות ומכוונות למעשים או אמונות מסויימים?

אני מבדיל זאת מזהויות לאומיות שבסך הכל מבטאות זהות משותפת המבוססת על היסטוריה, תרבות, שפה, זכרון ו\או אתניות, אך לא אומרות כמעט כלום לגבי המצפנים הערכיים שאמורים להנחות אותנו*.

נדמה יש לי שבישראל [הציונות], בצרפת [ערכי המהפיכה], ובארה"ב [החלום האמריקאי, חירות, חופש הפרט] ישנן התנועות הלאומיות היחידות שהן גם אידיאולוגיות, ולו במובן רופף כלשהו. זה מאוד יוצא דופן. ואולי משום כך גם רואים ישראלים רבים בלאומיות הפלסטינית אידיאולוגיה, ועוד כזו לאומתית, שבאה לתת קונטרה לישראליות ותו לו.
—-
* ודאי שלכל זהות לאומית יש גם וריאיציה לאומנית אידיאולוגית.

מחשבה אחת על “לאומיות כאידיאולוגיה, ומדוע הפלסטיניות נתפשת כאיום

  1. יריב, מהו התוכן האידיאולוגי של הלאומיות היהודית, במובן של מעשים או אמונות מסויימים? הציונות אינה תוכן אידאולוגי, אלא שמה של התנועה הלאומית עצמה.
    מדוע הפלסטיניות נתפשת כאיום? הנה הצעה פשוטה לתשובה: עבור רוב האנשים (ובמיוחד הפחות משכילים) תחושת השייכות הלאומית הזכרון ההיסטורי רלוונטי הרבה יותר מאשר תיאוריות מופשטות העוסקות בלאומיות שנוסחו בפקולטות למדעי המדינה, ובוודאי יותר מתפישות צדק שנוסחו בארגונים לזכויות אדם. וכל ישראלי בעל זכרון היסטורי שטורח להקשיב למה שאומרים דובריה ההגמוניים של "הפלסטיניות", מראשית הופעתה לאחר מלה"ע I ולכל הפחות עד שנת 1993, בכל הזדמנות ובלי ניסיון להסתיר, מבין שעיקר יסוד בה היה אי-הכרה ביהודים כלאום, אי-הכרה בקשר ההיסטורי של היהודים לארץ-ישראל, וסירוב מוחלט להשלים עם הרעיון של מימוש הזכות הגדרה עצמית של הלאומיות היהודית במסגרת ריבונית על חלק כלשהו ממדינת ישראל. את הרעיון של טיהור פלסטין מהנוכחות הציונית מבין כל בר דעת כאיום מפורש על הסיכוי של כל יהודי לחיות על פיסת הקרקע הזאת, שלא כבן-חסות החי בחסד תחת שלטון רוב ערבי-מוסלמי. האם מאז 1993 השתנו הדברים ביסודיות והאיום חלף? תשאל את דובריה ההגמוניים של הפלסטיניות (על שני פלגיה הבולטים)… עד עצם הכותרת של היום בבוקר הדוברים המוכנים ל"פתרון שתי המדינות" מסרבים בתוקף להכיר ברעיון שהמדינה שתתקיים לצד פלסטין תהיה מדינתו של העם היהודי, ולא מסוגלים להוציא מהפה את ההודאה שבמסגרת פיתרון כזה הם לא יתעקשו לשלוח את החלק הארי של עמם לא לשוב אל מדינתו שתקום, אלא דווקא אל המדינה השניה…
    בשורה התחתונה – הפלסטיניות נתפשת כאיום על הציונות לא בגלל שהציונות היא לאומיות "אידיאולוגית", אלא בגלל שהאידיאולוגיה של הפלסטיניות היא במידה ניכרת ביטולה של הציונות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s