4 גישות אידיאולוגיות ליחסי הכוח בין קבוצות בחברה

במובן מסויים יש 4 סוגי פוליטיקה: 1. הפוליטיקה של שימור יחסי הכוח [בין קבוצות בחברה]. 2. הפוליטיקה של היפוך יחסי הכוח. 3. הפוליטיקה של ביטול יחסי הכוח. 4. הפוליטיקה של מיזעור יחסי הכוח.

הפוליטיקה של שימור יחסי הכוח היא די ברורה -יחסי הכוח נתפשים כתולדה של תהליך טבעי, חלק מפעולת "השוק החופשי" של הכלכלה או המלחמה או כל מאבק אחר, שמנתב כל קבוצה למקום הראוי לה. ולכן יחסים אלו "טבעיים" ומכאן מוצדקים בעיני אנשי שימור יחסי הכוח.

אנשי היפוך יחסי הכוח, לעומת זאת, לרוב לא יודו שהם כאלו. לעיתים הם בכנות לא מתכוונים לקדם אג'נדה כזו אך הם מקדמים אותה מתוך הדגשת ייתר של עמדת הצד המוחלש, פלוס אפלייה מתקנת כלפיו במידה כזו שיש טאבו מוחלט על דיבור על זכויות הקבוצה השלטת ויש דגש חזק על זכויות הקבוצה המוכפפת. כך למשל העיסוק הרב בקידום הלאומיות הפלסטינית לצד דה-לגיטימציה מסויימת של דיבור על הלאומיות היהודית בין הירדן לים.

גישת ביטול יחסי הכוח שואפת למצב אוטופי של שיוויו תוצאה מוחלט בי הקבוצות השונות בחברה, גם במחיר דיכוי ההצלחות המסויימות של קבוצה אחת על פני השנייה. אך מכיוון שאין כוח אלוהי, חיצוני לחברה, שייכפה את השיוויון המוחלט הזה, חייבת להיות קבוצה חברתית שתעשה זאת [למשל המפלגה הקומוניסטית], ושכדי שתוכל לעשות זאת צריך להיות לה כוח-יתר על פני שאר הקבוצות. וכך לא רק שהרעיון פסול מוסרית מיסודו, הוא שוב מוליד יחסי כוח.

גישת מיזעור יחסי הכוח, מקבלת כי לקבוצות שונות יהיו מסלולי הצלחה וכישלון נבדלים ולפיכך תמיד יהיו פערי-כוח בי קבוצות שונות בחברה. עם זאת אסור שפערים אלו יהיו גדולים, מקובעים ובלתי מעורערים. אם הפערים יהיו גדולים מדי, זה יוצר פתח לרודנות, כי כידוע כוח מוחלט\גדול משחית. אם הפערים יהיו מקובעים ולא נזילים זה אומר שיש מבנה ברור, שאדם שנולד לקבוצה X נועד בהכרח לעמדה מסויימת במבנה הכוח. זה לא שיוויון הזדמנויות. אם יחסי הכוח יהיו בלתי מעורערים, הרי שאי אפשר יהיה לקיים דיון ביקורתי תמידי על מידת צדקתם. בקיצור, מכל הטעמים הללו יש לשאוף למזער את יחסי הכוח גם אם במקביל מבינים כי יחסים כאלו ייתקימו מתוך הדינמיקות החברתיות השונות.

2 מחשבות על “4 גישות אידיאולוגיות ליחסי הכוח בין קבוצות בחברה

  1. (לא רק לפוסט הזה, אלא כמעט לכולם)
    המון תודה על כל מה שאתה כותב. קול שפוי בשמאל שמצליח להיות גם צודק, גם חכם, גם שמאל, גם ציוני, וגם משכנע. אני ממש לא מבין למה הרעיונות שלך לא מופיעים כלל בתקשורת.

    • תודה רבה. אני באמת צריך לחזור שוב לכתוב טורי דעה לתקשורת המיינסטרימית כמו בעבר.אך אין זמן…
      אתה מוזמן גם לעקוב אחרי פועלו של הארגון שאני משמש לו דובר – רבנים למען זכויות האדם – ושם יש סינכרון רב עם תפישותיי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s