אליטת הדחיסה של מיעוטים במרחב

בפועל מושגים מקבלים מובן לא דרך הגדרות מילוניות אלא רק ביחס למשמעות המעשית שלהם – בעוד שעבור יהודים הציונות היא האפשרות למדינה משלהם, זה מה שהם חוו במפגש עם מושג זה; עבור הערבים בין הירדן לים הציונות היא מאמץ תדיר לצמצום המרחב הגיאוגרפי והפוליטי שהם תופסים, זה מה שהם חוו במפגש עם מושג זה.

אבל בעצם, אלו לא שני הצדדים של אותו מטבע הקרוי "ציונות", אלא שני מטבעות די שונים הארוזים בטעות בתוך מושג אחד "הציונות". גם פסילתו וגם אישרורו של מושג הציונות כורכים יחד שני קווי מדיניות נפרדים. הרי מעבר לשאלה המוסרית, אין כיום שום זיקה מעשית הכרחית בין קליטת עלייה יהודית וביטוי לאומי יהודי לצמצום בדואים או פלסטינים אזרחי ישראל במרחב. היקפי השטח שייתפנה מכל מאמצי הצמצום הללו של מיעוטים במרחב שבשליטת ישראל זניחים לעומת כמות היהודים בעולם, ולא רלוונטיים לאור העובדה שממילא רובם לא רוצים לעלות לישראל.

פילוסופים כמו וויטגנשטיין, ג'יימס, אוסטין וסול קריפקה הדגישו את האופן שבו משתמשים במושג, ואת הדברים שעושים איתו, כמבני המשמעות שלו, בפרט למול קהילת דוברים מסויימת. מכאן נראה שכשיהודים וכשערבים מדברים על ציונות הם מדברים על שני דברים שונים.

אלא מה, ישנה קבוצה אידיאולוגית בישראל שממש רוצה לכרוך יחד את שני המובנים של המושג "ציונות". ניתן לכנות קבוצה זו בשם "אליטת הדחיסה", זו אותה אליטה אידיאולוגית שהגתה את תוכנית פראוור וששאיפתה בחיים היא לצמצם כמה שיותר את המרחב הפיזי והפוליטי שתופסים הפלסטינים והפלסטינים-אזרחי-ישראל בשטח שבין הירדן לים. לעיתים הם מכנים את פעולתם "ייהוד", למרות שאין בה שום דבר יהודי ובסופו של יום היא אף פועלת נגד האינטרס של רוב היהודים. אבל האג'נדה הזו היא היא שמאפשרת להציג את הקיום היהודי הלאומי כשולל במהותו את הקיום הפלסטיני הלאומי או לפחות את קיומו המכבד והשיוויוני של מיעוט לאומי שווה זכויות. הטריק שלהם הוא לדבר בשם האינטרס היהודי בעוד שבפועל הם דוחסים ומנשלים מיעוטים ללא שום הצדקה מוסרית או צורך מעשי.

רוב היהודים, אני מהמר, יסכימו בשמחה להשיל מעליהם את המובן השני של הציונות, השואף למקסימום ערבים על מינימום שטח. אבל הכריכה יחד של שני הדברים הצליחה כל כך עד שנראה שזה נטמע כבר בתת-מודע כאילו הדברים שזורים אחד בשני. מצד שני תשאלו על הסוגייה הזו באופן המעשי: האם כדי לבנות שכונה חדשה ליהודים בישראל יש הכרח להפקיע כך וכך דונמים מערבים? והבלוף יתגלה. מדובר בנראטיב סימבולי מעוות ולא בהכרח.

מחשבה אחת על “אליטת הדחיסה של מיעוטים במרחב

 1. אין הכרח עקרוני להפקיע קרקע מערבים אחרי ששמים גבול כלשהו לתביעה אבל בהינתן שהערבים רוצים שכל הקרקעות בישראל יהיו בידיהם (כלומר בידי העם הערבי/פלסטיני) היה ויהיה הכרח להיאבק בהם ולקחת קרקעות שהם ינסו לתפוס. אמנם בפועל כרגע יש חלק משמעותי מהקרקעות שאין עליו מאבק(מכיוון שכבר ניצחנו במאבקים קודמים) אבל ללא הנכונות להיאבק כדי להשאיר את הערבים על פחות שטח לא היה ניתן להקים כאן יישוב משמעותי.
  יותר מכך- סברה הגיונית בעיני שאם נוותר בנקודה מסוימת יתחדש המאבק על נקודות שכבר הוכרעו.

  אם לדוגמה ניתן לבדואים את 600,000 הדונם שנאמר שהבדואים מוכנים להסתפק בהם הרי שיימשך המאבק לקבלת כל 2 מיליון הדונם שהם טוענים שיש להם בעלות עליהם.
  אם ניתן לפלסטינים את השטחים שנכבשו ב67 הרי יימשך המאבק על חזרת צאצאי הפליטים (כולל כמובן החזרת כל הקרקעות שאלו יטענו שהיו של אבותיהם ולטענות כאלו אין כמעט גבול) ויתחדש המאבק על שטחים שנכבשו ב48 או שהיו שטחי הפקר אחרי המלחמה והיו אמורים להיות במדינה הערבית.

  עכשיו מה שנשאר זו שאלה של מינון ושל נסיבות. אם נתייחס רק לקרקע שהוחזקה בפועל ע"י ערבים זמן רב ונוריד ממנה את הקרקעות שכבר נבנו עליהם יישובים יהודיים(כגון שייח מוניס) אני מניח שלא יהיה הכרח לצמצם את הקרקעות הללו.

  עם זאת, לא יהיה אפשר להיענות לכל תביעת בעלות ערבית על קרקע. גם אם יש לה מידה חלקית של הצדקה- מכיוון שהם טוענים לבעלות על כל הקרקע(כיחידים או כלאום) ויש להם גם מידה חלקית של הצדקה לכך (שהרי במאה ה19 היו כאן כמעט רק ערבים).

  אני בהחלט בעד פשרות ובעד בדיקת דברים באופן פרטני אבל הרבה אנשים מעדיפים הכרעות חותכות של שחור לבן- מי שחושב בצורה הזו יראה זאת כלהיענות לתביעות הערבים ולהפסיד הכל או להילחם בהם כמה שאפשר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s