הפוליטיקה כאמנות הדגשת הדרוש חיזוק

הפוליטיקה בימינו, בעולם הדמוקרטי, היא אמנות ההדגשה. הקרב הוא לא עוד על בחירה בין ערכים – כמעט כולם יסכימו על הצורך ברוב הערכים; למשל כמעט כולם יסכימו שחירות חשובה ומנגד שמידה של סמכות היא חשובה. להבדיל, הקרב הוא על ההדגשה – איזה ערך ראוי להדגיש ובאיזו רמה של עוצמה ושל התכחשות ללמול הערך הנתפש כהופכי לו. למשל, האם עלינו לבטל את צרכי הביטחון וחרדת ההשרדות כשאנו מקדמים זכויות אדם?


גישה אחת תאמר שכן, כי החרדות הללו ממילא אינטואיטיביים וטבעיים, ולכן יש לחזק דווקא את הצורך לשמור על זכויות אדם בעת מאבק שנתפש כהשרדותי.

אבל לקהל יעד השרדותי, ביטול החשיבות או התוקף של צרכים השרדותיים רק נתפשת כיותר מאיימת, וכמחזק את הלך המחשבה והמיסגור ההשרדותי.

כלומר החל משלב מסויים הדגשת היתר של ערך מסויים יוצרת פעולה הפוכה – היא מחזקת את הערך הנגדי שנתפש כמוזנח לחלוטין, ולכן כדורש חיזוק.

את הקמת אם תרצו ניתן לראות כריאקציה כזו לאנטי-לאומיות של חלקים בשמאל.

וכך הסלידה הטוטאלית של רבים בשמאל העמוק מהפעלת כוח, מביאה אנשים מהיישוב לחשוש שגם במצבים הכרחיים תשתרש ההתנגדות האוטומטית הזו להפעלת כוח ותביא לפציפיזם הרסני למול כוחות מאיימים. וכך עולה הצורך שלהם לחזק דווקא את האתוס הכוחני..

ומנגד: תמיכה אוטומטית בחלשים תרמה לכמה אבסורדים לאורך ההיסטוריה; תמיכה אוטומטית בחזקים תרמה לכמעט כל הזוועות הגדולות והמפלצתיות ביותר לאורך ההיסטוריה.

שתי נטיות הקיצון הללו לא רצויות, אבל אם צריך שולי ביטחון בפליטיקה – מתוך הנחה כי עמדות לא מתנסחות במדוייק בתפוצה רחבה – עדיפה הטייה קלה לכיוון האופצייה הראשונה על הטייה לכיוון השנייה. אין שום ספק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s