האם במסגרת תוכנית פראוור ייקבלו הבדואים פיצוי על הקרקע?

הממשלה ונציגיה טוענים כי במסגרת תוכנית פראוור ייקבלו הבדואים פיצוי על הקרקע שתלקח מהם. לצערי זה מאוד מאוד לא מדוייק ובכמה רמות:

1. התשלום כנגד הקרקע ניתן לבדואים רק בתנאים מסויימים, וגם במקרה הטוב ביותר התשלום הוא רק על 50% מהקרקעות [ופעמים רבות הרבה פחות]; והחצי השני אמור להינתן כפיצוי בקרקע חלופית במקום אחר [כלומר העברה בכפייה].

2. לגבי מחצית הקרקע שעליה – במקרה הטוב – יפוצו הבדואים, הם יפוצו לפי שווי של קרקע חקלאית, ששווייה נמוך בעשרות מונים מקרקע לבנייה; וזאת גם במקרים בהם ברור שהקרקע הייתה בנוייה ושמייד אחרי "המכירה" הכפויה הקרקע תוכשר לבנייה ליהודים, ועלותה תקפוץ בעשרות מונים.

3. זו "מכירה" כפוייה [אם אתה לא מסכים ל"עסקה" תקבל 0% פיצוי]. ולכן זו איננה עסקה וולנטרית אלא סוג של הפקעה. מדוע בכלל מופקעת קרקע אם העניין הוא כיביכול רק תכנוני – סוגייה של ציפוף בנייה בלבד – כפי שמנסים להציג זאת?

4. חלק מהתנאים שמציבה המדינה לבדואים על מנת שבכלל ייקבלו תמורה הם תנאים בלתי סבירים המגיעים לכדי ענישה קולקטיווית – למשל בדואי מסויים ייקבל תמורה רק עם בעלים אחרים של החלקה – לעיתים מדובר ברחוקי משפחה מדרגה 3 – יסכימו גם כן למתווה של פראוור. כלומר הוא עלול להיענש ולהיוותר ללא פיצוי של 50% בשל סרבנותם של אנשים אחרים. זה בלתי סביר ומנוגד לעקרונות משפטיים יסודיים של אחריות הפרט.

5. עלות הקרקע של הבדואים לא מגולמת רק בעלותה המיידית לפי הערכת שמאי, כי לבדואים לרוב אין ברירה אלא לעסוק בחקלאות. בהינתן שהבדואים מתפרנסים מהקרקע ושאין להם לרוב מקצוע מניב אחר, ניתוקם מהחקלאות גוזר עליהם אבטלה ועוני כבד עוד יותר. פרקי התעשייה המובטחים כמענה לכך כבר קיימים בחלקם סביב עיירות הבדואים והוכיחו את עצמם כפתרון חלקי ביותר ובהסתכלות על התמונה הכללית – כפיתרון כושל [יש פי 4 יותר אבטלה בעיירות לעומת בכפרים הבדואים].

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s