ככל שמתחזקת השליטה מתדרדר הביטחון – שלב ההוכחות

שתי תיאוריות עיקריות על ביטחון במבחן העובדות: 1. ככל שתיהיה לקבוצות העוינות את ישראל יכולת טכנית לפגוע בה [נשק, טילים וכו'] כך יורע המצב הביטחוני. 2. ככל שתיהיה יותר שליטה ישראלית על אוכלוסיות עויינות כך יירד הסיכוי להגעה לשיווי משקל הרתעתי ובהתאמה ייפגע הביטחון.

 

בוא נבחן את התיאוריות הללו ביחס ל-3 זירות: 1. גדה, 2. רצועה, 3. לבנון.

 

בגדה יש הכי פחות יכולת טכנית לפגוע בנו [אין טילים למשל], ויש שליטה ישראלית בעומק השטח, אך יש שם בשנים האחרונות הכי הרבה פיגועים ביחס לשתי הזירות האחרות – הרצועה ולבנון. 2. ברצועת עזה יש יכולת בינונית לפגוע בנו [יש שם מלאי טילים אך לא כמו של חיזבאללה] וישנה שליטה חלקית, היקיפית ישראלית [ישראל שולטת על המרחב הימי והאווירי של הרצועה מהרגע הראשון ל"התנתקות"], ובשנים האחרונות הירי הרקטי הפך לטפטוף זעיר, עם הגעה לשיווי משקל הרתעתי חלקי. 3. בדרום לבנון ישנה היכולת הרבה ביותר לפגוע בישראל, כמעט אפס שליטה ישראלית, והגעה לשיווי משקל הרתעתי כמעט מלא עם כמעט אפס תקריות אלימות שיצאו משטח זה לכיוון ישראל (לאחר ההגעה לשיווי משקל הרתעתי בעקבות מלחמת לבנון השנייה).

 

אז איזה הסבר הגיוני יותר? האם ביטחונה של ישראל, במבחן התוצאה, תלוי ביכולת טכנית של אויביה לפגוע בה או בהימנעות משליטה על שטח עויין הגעה לשיווי משקל הרתעתי? האם נסיגות מסכנות אותנו או דווקא תורמות לביטחון?

כדי להבין זאת פשוט צריך להסתכל על מבחן התוצאה של יוזמות התקפיות או היעדרן, ולא על איומים פוטנציאלים שתמיד יהיו. האיומים הפוטנציאלים ממילא ילכו ויתגברו כל עוד יש רצון לפגוע בנו וכשיש שטחים שעוינים אותנו ושאנו לא שולטים עליהם. מכיוון שלא ריאלי לשלוט בחלקים הנרחבים במזה"ת שעויינים את ישראל, אני מציע שאסכולת השליטה על שטחים עוינים לא רלוונטית ושאיומים פוטנציאלים תמיד יתקיימו. העניין הוא לבחון את הנכונות המעשית ליזום פעולות אלימות נגד ישראל – את מבחן התוצאה.

אז בחנו את העובדות, לא את האגדות.

מחשבה אחת על “ככל שמתחזקת השליטה מתדרדר הביטחון – שלב ההוכחות

  1. מהגדה יצאו פיגועים קטלניים רבים מאד בתחילת שנות האלפיים. אחרי "חומת מגן" צה"ל והשב"כ החזירו לעצמם שליטה בשטח, וכמות הפיגועים פחתה מאד. קצת מערער את התזה.

    לא שהיא שגויה מהיסוד אלא שהסוגיה מורכבת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s