לכלכל את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובתקווה גם לקלקל אותו

 אם אכן אין אפשרות לשלום בטווח הקצר, לפחות יש לעשות כל מאמץ להסיט את הסכסוך לתחום הכלכלי והאזרחי.
דמיינו שישראלים ופלסטינים רבים לוחצים על הנהגותיהם לחתום על אמנה, לפיה אם יפרוץ שוב גל של עוינות-אקטיבית במסגרת הסכסוך בין העמים, למשל בשל קריסת עוד סבב של "שיחות שלום" הוא לא ינותב לאלימות והרג, אלא ללוחמה כלכלית – להסבת נזק כלכלי לאליטות ולתשתיות הלאומיות של הצד השני באמצעות חבלה ואמצעים אחרים. הכוונה איננה, חלילה, להסבת נזק לאנשים הפשוטים – למשל לכריתת עצי זית לחקלאים כמעין "תג מחיר" מרושע – אלא לפגיעה באליטות שהם מנופי הלחץ על המימשלים בשני הצדדים ולפיכך הם בעלי האחריות.
בהינתן שפשרה לא אפשרית ברגע היסטורי נתון, העברת הסכסוך לתחום הכלכלי תאפשר לשני הצדדים להמשיך במה שהם רוצים: לנסות ללחוץ אחד על השני באמצעות מנופי לחץ חזקים, לא להתפשר ולהמשיך את הסכסוך שהם כה חפצים בו. אבל מנגד האזרחים הפלסטינים לא יצטרכו לסבול ילדים מרוטשים בשל טיל של חיסול לא-כל-כך-ממוקד והישראלים לא יצטרכו לסבול ילדים מרוטשים בשל אוטובוס מפוצץ. האזרחים (או הנתינים) בשני הצדדים יגידו להנהגותיהם שהזוועה הזו פשוט מחוץ לתחום. רוצים להמשיך להסתכסך? בבקשה, לא על גופותינו. אם הלחץ הזה יהיה חזק מספיק, ישנו לפחות סיכוי שההנהגות יצייתו.
הפלסטינים, כמו כל עם אחר, לא יחיו עוד זמן רב בלי זכויות בסיסיות, תחת משטר אפלייה צבאי, בלי לבטא התנגדות עזה. מנגד סביר להניח שהפלסטינים לא יקבלו מישראל זכויות ללא שיאיימו או יכאיבו או יפעילו עליה איזשהו לחץ משמעותי. לישראלים שקוראים נכונה את ההיסטוריה ומבינים זאת, צריך להיות אינטרס ברור שהלחץ הפלסטיני הזה, לכשיבוא, יהיה על האליטות הכלכליות – בדמות אינתיפאדת חבלה בנכסים כלכליים – ולא בדמות אינתיפאדה של טרור נגד אזרחים. לפלסטינים צריך להיות ברור שאינתיפאדה כלכלית תזכה לתמיכת העולם ולתמיכתם של ישראלים רבים, בעוד שאינתיפאדת טרור נגד אזרחים שוב תבודד אותם ותתייג אותם תקשורתית כשלוחה של אל קעידה.
לכלכול של הסכסוך – כלומר להעברתו לזירה הכלכלית – יש עוד יתרונות. הוא מעביר פסיכולוגית את המחשבה על הסכסוך למונחים של רווח והפסד ולא למונחים של כאב, דם ונקמה. ואם לא פוגעים בסמלים לאומיים אלא רק בנכסים כלכליים הרי שגם עניין ההשפלה-גאווה-נקמה נדחק לעומת מונחים יותר מחושבים. היא יכולה להביא את פרץ העוינות הרבה יותר מהר לשיווי משקל הרתעתי הדדי, כשהאליטות הכלכליות החזקות לוחצות על ההנהגות להפסיק. בעצם חשיבה כזו צפויה להיות יותר ראציונלית ולחלחל גם לתחומים היותר רגישים, וכך אולי, רק אולי, לסייע להביא להלך רוח ראציונלי יותר ביחס לכלל הסכסוך, כך שגם רגשות דתיים יוכלו להיות מוכלים במחשבה מחושבת, ולאפשר פיתרון של הסכסוך ביתר קלות.
יתרון נוסף לדרישת הכלכול של הסכסוך הוא שהיא מכירה בכך שעם כל הכבוד לחתירה לשלום, יש סיכוי לא מבוטל כי הצדדים טרם בשלים לפשרה, ולבטח שהנהגותיהם טרם בשלות לפשרה, וכך יש לכל הפחות סיכוי טוב שהסכסוך יפרוץ שוב. אם כך עדיף שהוא יפרוץ במישור הכלכלי. לכן רצוי שנדבר לא רק על שלום אלא גם על סכסוך שפוי יותר. אם נגזר עלינו לחיות תחת סכסוך עוד זמן רב, או אפילו רק עוד זמן מה, עדיף שיהיה זה סכסוך כלכלי.
אז אל תדבר רק על שלום – ייתכן שזה עוד רחוק – דברו גם על לכלכל את הסכסוך, ובתקווה לקלקל אותו. כלכול עכשיו, שלום אחר כך.

מחשבה אחת על “לכלכל את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובתקווה גם לקלקל אותו

  1. הצעדים הבאים של הפלסטינים (מתוך הנחה שלא יאבדו שליטה על השטח) כנראה יהיו במישור הכלכלי. אני לא בטוח שפעולה כזו לא תפגע בבלוטות האגו הלאומי, וכפי שאנחנו מכירים, ההנהגה שלנו כבר הקדימה לקרוא לזה טרור כלכלי, כדי למנוע בדיוק את הגשמת הרעיון שלך.

    אבל מעבר לכך, ומעבר להסכמתי הכללית איתך, צריך לשים לב לשני דברים:
    1. ישראל שולטת בכלכלת הרשות דה-פקטו (ואולי אפילו דה-יורה, לפי הסכמי אוסלו), ובעבר לא נמנעה מהחרמת כספי מיסים. צעדים כלכליים נוספים יכולים להיות למשל מניעת שירותי חשמל (קריאה פופולרית בימין המתחסד שלנו) ומניעת כניסה של מוצרי יסוד (כפי שקרה בעזה). אני לא משוכנע שצעדים כאלו עדיפים בהרבה על חיסולים מהאויר.

    2. גם לגל טרור יש השפעה כלכלית מיידית ואף ארוכת טווח. ולמרות זאת, לא ראינו עד עכשו יותר מדיי לחץ מהאליטות הכלכליות למנוע את הגל הבא. להיפך, נראה שהן דווקא מרוצות מהסטטוס קוו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s