חיזבאללה איבד לגיטימציה לתקיפת ישראל מרגע שזו לא נוכחת בלבנון

מול אלו שמחייבים שליטה צבאית ישראלית בבקעת הירדן לאחר הסכם עם הפלסטינים  [כמעין רצועת ביטחון], נזכיר שזה לא רק לא הוגן, זה גם לא הגיוני ביטחונית:
דוגמת לבנון מלמדת שחיזבאללה איבד לגיטימציה לתקיפת ישראל בחברה הלבנונית מרגע שישראל לא נכחה בלבנון, בשילוב עם מבצע צבאי אחד – מלחמת לבנון השנייה – להבהרת הגבולות. עשרות מבצעים צבאיים בעת שצה"ל שלט בדרום לבנון לא הניבו הרתעה יציבה, בעוד שלאחר הנסיגה מדרום לבנון מבצע אחד הוריד את ההתקפות מגבול לבנון כמעט לאפס. זקני קריית שמונה לא זוכרים שקט כזה עשרות שנים [לפחות מאז אותם 8 חודשי הסכם הפסקת אש שקטים שקדמו לכניסת צה"ל ללבנון במלחמת לבנון הראשונה]. מה שמרמז על כך שקל יותר להגיע לשיווי משקל הרתעתי כשלא שולטים על אוכלוסייה עויינת [גם לא שליטה חלקית על המרחב הימי והאווירי כמו ברצועת עזה]. כשאין שליטה כזו השליווי משקל ההרתעתי אפשרי, גם אם כרוך באפיזודה של הפעלת כוח מסויימת.
להל"ן הראיות:
האתר למורשת המודיעין מביא דוגמא לביקורת שיעית גוברת על חיזבאללה בשל אחריותו לפרוץ מלחמת לבנון השנייה – קראו פה.:
http://www.terrorism-info.org.il/data/pdf/PDF_06_263_1.pdf
וקראו פה על מתקפה של בכירים שיעים על נסראללה בשל המלחמה:
http://www.mideast.co.il/p-2_a-101/
ופה מבוכה וביקורת בתקשורת הערבית והלבנונית בעקבות המלחמה:
http://www.mideast.co.il/p-2_a-77/
לפי ואמ"ן [מצוטט ביקיפדיה] חיזבאללה חושש מהביקורת הרבה שספג בשל נזקי המלחמה:
" אמ"ן העריך שמעמדו של חזבאללה בלבנון נפגע ושהוא מצוי במצוקה קשה, עקב הבוץ שלתוכו גרר את העם הלבנוני, על רקע זה ניתן להבין את התנצלותו של נסראללה לאחר המלחמה."
 –
   הארגון מאבד לגיטימציה באוכלוסייה התומכת בו מסורתית, מתוך אתר מומחים לניתוח המזרח התיכון:
"הביקורת כלפי נסראללה וחיזבאללה גוברת מיום ליום, ודומה כי הפחד מפני הארגון הולך ופוחת עם הזמן. מנהיגים מקומיים – כולל אנשי דת – אינם מהססים להטיח ביקורת כלפי נסראללה בשל הנזק הרב שנגרם ללבנון בעקבות חטיפת שני חיילי צה"ל שהיוותה את העילה לפתיחת המלחמה.
2. למרות מה שפורסם בתקשורת הישראלית, נסראללה הפך לבעיה לבנונית ופחות לבעיה ישראלית בשל המלחמה. (ראו בהרחבה במאמר: "בעולם הערבי שואלים – מי יעניש את נסראללה").
3. נסראללה וארגון חיזבאללה איבדו את הלגיטימיות בעיני מרבית תושבי לבנון – סונים ונוצרים גם יחד – לפעול באורח-יזום נגד ישראל. נסראללה יכול להמשיך ולטעון כי הוא השיג "ניצחון היסטורי" על ישראל; הוא יכול להמשיך ולאגור נשק רקטי; הוא יכול לרכוש בעקביות קרקעות באזור דרום-לבנון מתושבים שאינם שיעים; והוא גם יכול לערוך כנסים המוניים כדי לתרץ את המפלה של העדה השיעית כולה. אולם, את האמת המרה יודעים ומבינים היטב מרבית העדה השיעית ובראשם חסן נסראללה עצמו.
4. בעקבות המלחמה, […] לחיזבאללה עדיין יש את היכולת לפגוע בישראל, אולם לאור התוצאות העגומות של המלחמה** והשפעתן על העדה השיעית בדרום-לבנון, הארגון איבד את המוטיבציה לפעול נגד ישראל**, וזאת בניגוד לעבר"
נכון שלפי כמה מומחים, מעמד חיזבאללה התחזק בחברה הלבנונית לאחר המלחמה, עם זאת ברור שהוא ספג ביקורת ספציפית על עצם הכניסה למלחמה נושאת מחיר כבד ללבנונים, כשישראל כבר לא שולטת בלבנון, ושחיזבאללה מורתע מלפעול שוב. מתוך ויקיפדיה שריכזה דוחות והערכות של מומחים:
"קיימים חילוקי דעות לגבי השפעת המלחמה על מעמד חזבאללה בחברה הלבנונית. מומחים כמו פרופסור מרטין ון קרפלד, ד"ר יוחאי סלע וד"ר גיא בכור סוברים כי מעמדו של חזבאללה נפגע. ביקורת נמתחה על המנהיגות מצד גורמים רבים ושונים[27][28][29], בהם בכירי דת שיעים כמו סייד מוחמד חוסיין פדלאללה, שאף כינה את נסראללה "אליל אנושי". [דרוש מקור] חזבאללה איבד את המוטיבציה שלו לבצע פעולות התקפיות כלפי ישראל, ושומר על פרופיל נמוך מבחינה צבאית, במשך יותר משנתיים לאחר העימות, כולל בזמן מבצע עופרת יצוקה. לפי פרופ' ון קרפלד תשעת החודשים שלאחר המלחמה היו תקופת השקט הארוכה ביותר שהייתה לישראל בגבול הצפון מאז 1968. לפי מומחים אחרים כמו תא"ל יוסי ביידץ מאמ"ן, מרתה קרנשו, פרופסור קייס פירו מאוניברסיטת חיפה, וד"ר ג'יימס גלווין מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, ארגון חזבאללה התחזק מאוד וקיבל לגיטימציה, כי היה היחיד שהגן על לבנון במלחמה[…]"
בנוסף, כעת המעמד של חיזבאללה שוב בשפל בשל תמיכת רוב הלבנונים במרד הסורי לעומת תמיכה פעילה של חיזבללה באסד. ברגעי שפל בפופולריות שלהם ארגוני טרור איסלמיסטים נוטים במיוחד לתקוף את ישראל, כי זה קונצנזוס וכך הם חוזרים להצטייר כמגיני העולם הערבי מ"האימפריאליזם של היישות הציונית". עם זאת, כעת נאדה, כלום – חיזבאללה חושש מלתקוף את ישראל למרות תדמיתו המעורערת.
לכן התיאוריה שאי-שליטה על שטח עויין מעלה את הסיכויים להגיע לשיווי משקל הרתעתי היא הכי הגיונית ביחס לעובדות. התפישה של "רצועות ביטחון" צריכה לקרוס או למצוא הסברים ממש טובים למה היא מוצדקת.

5 מחשבות על “חיזבאללה איבד לגיטימציה לתקיפת ישראל מרגע שזו לא נוכחת בלבנון

 1. typo – "בעוד שלאחר הנסיגה מדרום לבנון נבצע אחד הוריד את " צ"ל מבצע אחד.

  אהבתי את הדוגמה של לבנון. אכן היציאה משם הייתה חובה, ואני לא מסכים עם הטעוני נגד שאומרים שזה מאפשר לחיזבלה להתחמש (למרות שיש אמת מסויים בדבר, עדיף שיתחמשו מאשר מלמחמה בלתי נגמרת).

  רק ארצה את התייחסותך לעובדה שבשנים האחרונות, כל פעם שהשילטון הוא ימני – ישנם הרבה פחות הרוגים ופיגועים מאשר כשהשלטון בארץ הוא שמאלני.

  אני גם די משוכנע, שאם המשא ומתן יתחיל להיות רציני ורישמי, יחזרו הפיגועים.
  האם יכול להיות שצודק בנט שאומר שאין סיכוי לשלום?

 2. תודה, נהנתי לקרוא את דעותיך.
  לא ממש ראיתי את הסיבות להתגברות הטרור בזמן הסכמים. רק ציינת שזה כך וזה ידוע. מדוע הם רוצים שהסיכסוך ימשך?

  קצת אוף-טופיק אבל אשמח אם תענה לי בכל זאת..

  מעניין אותי לדעת כמה אחוזים מהציבור הפלסטינאי בעד הפעולות טרור בזמן הסכמי שלום. האם דוע לך נתון כזה או משהו דומה?

  עוד דבר שאשמח לדעת הוא מה הסיבות לפי דעתך ישנם פיגועים בזמן הסכמי שלום מלבד הסיבה שהם רוצים את כל הארץ ונגד הסכמים (דבר שלא רק הימנים בארץ אומרים אלא גם הטרוריסטים בעצמם) ..
  האם לדעתך יש דרך להוריד את אחוזי האלימות הלאומית בזמן הסכמים?

  תודה.

 3. פינגבק: על שנאת חיל האוויר בישראל | הבלוג של יריב מוהר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s