וגרו זכויות האדם עם ידע מעשי וביטחוני – מודל נוסף דרוש

 

האם יש סתירה בין זכויות אדם לצרכי ביטחון? מתח שצריך למצוא במסגרתו פשרה כואבת? לפעמים ההפך הוא הנכון. לפי פרסום בהארץ מה-15.09.09, פניות לבג"צ בעניין תוואי גדר ההפרדה הניבו, בזכות חוות דעת של המועצה לשלום ובטחון, החלטה להזיז את הגדר. התוואי המקורי והפולשני, שניתק כפרים פלסטינים מאדמתם, היה גם לרוב מפותל יותר, ארוך יותר, ונמצא בנחיתות טופוגרפית, ולכן היה בעייתי יותר גם מהבחינה הבטחונית.

 

פעילות נדירה מסוג זה של המועצה לשלום ובטחון היא מהלך פורץ דרך; היא מאפשרת לפרק את טיעון-העל נגד זכויות האדם בישראל – דהיינו שזכויות אדם פוגעות בצרכי הביטחון ולכן מסכנות את ההישרדות הפיזית ממש. סוג כזה של ניתוח מידע והצעת חלופה מעשית מאפשר להראות שלעיתים ההפך הוא הנכון: צעד שתורם לזכויות האדם תורם גם לביטחון. ומידע על ההקשרים הרבים בהם זכויות אדם מופרות ללא כל הצדקה ביטחונית הוא אינטרס של כלל החברה הישראלית. אז למה אנו לא רואים יותר מהלכים ותחקירים בכיוון זה?

 

הדבר קשור לזירת הארגונים והשחקנים הפועלים למען זכויות אדם בישראל. בזירה זו קיימים ארגונים חשובים מאין כמותם הפועלים בזירה המשפטית. אבל חסרים כמעט לחלוטין גורמים המשלימים את הפרספקטיווה המשפטית. חסרים גורמים שיכולים לספק ביקורת מקצועית על המדיניות המתיימרת להעניק ביטחון לאזרחי ישראל; המדיניות שבשמה פוגעים בזכויות האדם בצורה הקשה ביותר ושבהרבה מאוד פעמים לא ביטחון אזרחי ישראל הוא התוצר האמיתי שלה.

 

אחד הדברים שאוטמים ישראלים לחלוטין לזכויות אדם הוא התחושה ששיח זה מאיים על ביטחונם האישי. ואחת המבוכות הגדולות לארגוני הזכויות קשורה ליכולת להתמודד עם האתגר המעשי שמציב הטרור. מול אתגרי הבטחון אין כרגע לקהילת זכויות האדם מענה שיספק את אוזני המיינסטרים הישראלי. הזווית המשפטית, שיודעת להגדיר בעיקר מה אינו חוקי, חשובה מאוד אבל במישור של דעת הקהל היא איננה תורמת. לעיתים היא אף מנכרת את הציבור עוד יותר למסרים של זכויות אדם.

 

בקצרה: חסרים עוד כלים בארגז הכלים של קהילת זכויות האדם – כלים של ביקורת פרקטית על מדיניות הבטחון; ביקורת היכולה לחשוף את הבטחוניזם במערומיו. יש הרבה מה לטעון, לדוגמא, כנגד פעולות "לחימה בטרור" המביאות להרג לא-ממוקד של אזרחים גם מזווית פרגמטית. לחימה כזו הורגת אולי את הטרוריסטים כיום אבל מולידה שורה של טרוריסטים חדשים מחר. וייתכן שבספו של יום, במתמטיקה פשוטה, היא מגדילה את כמות העוסקים בטרור. לכן תורת לחימה כזו בעייתית אפילו במונחים של שמירה על הבטחון. כדי להישמע, פרספקטיבות כאלו צריכות להיות מגובות במחקרים, בדיון מעמיק, וחשוב מכל: בחלופות מדיניות טובות יותר.

 

העניין של חלופות מדיניות הוא קריטי. פוליטיקאי שצריך לתת מענה לבעייה מעשית כמו הירי על שדרות יפעל לרוב כפי שהוא מכיר אלא אם יציעו לו חלופה שיש ראיות מבוססות ליעילותה. אבל למעט במקרים יוצאי דופן, אין לארגוני זכויות האדם כלים להציע חלופות מדיניות מפורטות כשזה נוגע למדיניות בטחונית. המועצה לשלום וביטחון היא הארגון הקרוב לכך ביותר, וגם היא איננה פועלת בנישה הזו באינטנסיביות.

מה שדרוש הוא, אם כן, מודל נוסף של מאבק למען זכויות אדם, לצד המודל המשפטי החשוב. לארגונים כאלו צריכים להיות כלים מעשיים, מכווני-מדיניות, המספקים פתרונות שאינם עקרונות מופשטים. הם גם צריכים להתגבר על ההתנגדות הפסיכולוגית, הדחייה האסתטית והרתיעה המוסרית של אנשי זכויות אדם מהתעסקות בשיח של ביטחון ומירידה מאולימפוס הטהרנות המוסרית. דווקא לגישה כזו יש יותר סיכוי להשפיע על קובעי מדיניות ולשנות דברים בפועל; דווקא זווית כזו יכולה להפוך את קהילת זכויות האדם לרלוונטית שוב. ובפשטות: הסיכוי להציל את חייהם של עזתים רבים במבצע הצבאי הבא טמון בעיקר בחלופות מדיניות חכמות ל"דוקטרינת דאחייה" הרת האסון.

2 מחשבות על “וגרו זכויות האדם עם ידע מעשי וביטחוני – מודל נוסף דרוש

  1. מחשבה טובה. אני חושב שאם רוצים להביא לשינוי, וגם כדי לבנות את היכולת להציב עמדה חלופית מבוססת ורצינית, הצעד הבא יהיה צריך להיות עידוד אנשים שזכויות האדם חשובות להם להכנס לשירות (כולל שאיפה להגעה לעמדות בכירות) בכל זרועות הביצוע של השלטון והכיבוש (כמו שעושים, להבדיל, המתנחלים): צה"ל, מג"ב, משטרה, פרקליטות, מנהל אזרחי וכו'. ואני רציני ב 100%.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s