כנגד כל אינטרס ישראלי, ידבקו ממשלות ישראל בהפרת זכויות אדם בגדה:

כנגד כל אינטרס ישראלי, ידבקו ממשלות ישראל בהפרת זכויות אדם בגדה:
***
בביקור בי-ם ורמאללה, עם ארגונים פלסטינים, בינלאומיים וישראלים לפני שבוע, הדגיש פרופ' ססולי, מומחה עולמי למשפט הומניטרי בינלאומי, כי החוק הבינלאומי *מכיר* באתגרי וצרכי ביטחון אקוטיים, מהסוג שישראל ממודדת עמן, אך במקביל קובע כי לא ניתן להצדיק תחת נימוקים אלו התערבות במערכת התכנון ה*אזרחית* במרבית שטח הגדה.  הוא ממש לא הגורם הבינלאומי המיינסטרמי היחיד להתבטא כך.
***
הרב אריק אשרמן, נשיא 'רבנים למען זכויות האדם':"פרופ' ססולי הוא איש הצלב האדום; אפשר לזהות אותו עם הזרם המרכזי הליברלי באירופה ועם רוח החוק הבינלאומי המכירים באתגרי הביטחון של ישראל אך מפצירים בה לא לקיים מערכת של אפלייה אזרחית שיטתית. הצבא והמדינה מעולם לא העלו טענה כי השליטה בתכנון בגדה קשורה לשיקולים ביטחוניים, פשוט כי ברור לכל שזה תירוץ מופרך. הצבא אף ביטל נוהג של הריסות בתי מחבלים משום שהבינו כי זה מגביר את הטרור במקום להפחית אותו. קל וחומר שהריסות מינהליות של בתי פלסטינים, מסיבות של חנק תכנוני לא רק שאינן צורך צבאי כפי שדורש החוק הבינלאומי; ולא רק שאינן תורמות לביטחון אזרחי ישראל, הן אף מגבירות את העוינות".
***
מה היה לנו כאן? 1. מערכת תכנון ישראלית-צבאית שנכפית על הפלסטינים ועל משלם המיסים הישראלי, ושאין בה צורך ביטחוני גם לפי צה"ל – צ'ק, 2. מערכת מפלה על בסיס אתני שפוגעת בלגיטימיות של ישראל בעולם – צ'ק; 3. מערכת החונקת את הפיתוח הפלסטיני, מובילה להריסת בתים מוגברת, ומגדילה את העוינות של הסכסוך – צ'ק; 4. עתירה (של רבנים למען זכויות האדם) להשבת סמכויות תכנון לפלסטינים ביישוביהם, שיכולה הייתה להוות למדינה סולם לרדת מהעץ עליו עלתה – צ'ק; 5. צעד חכם, מוסרי ובונה מצד המדינה? – נופ!

מחשבה אחת על “כנגד כל אינטרס ישראלי, ידבקו ממשלות ישראל בהפרת זכויות אדם בגדה:

  1. כמובן שפרופ' ססולי טועה. אמנות בינ"ל כולל ג'נבה, מגדירה במפורש את אחריות הכובש לנהל סידרי חיים תקינים של האזרחים הכבושים. מדינה כובשת אינה מחוייבת בהכרח להעביר את הניהול האזרחי לידי האוכלוסיה הכבושה. זה לבחירת המדינה הכובשת.

    יחד עם זאת, כחצי מהשטח הכבוש ביו"ש וכ-90% מאזרחיו הערביים מנוהלים אזרחית על ידי הרש"פ, ע"פ הסכמות והבנות שהושגו בין ישראל לרש"פ. גם זה לגיטימי לפי החוק הבינ"ל.

    ישראל לא מנהלת מערכת הפלייה נגד ערביי יו"ש. כל המגבלות שהמוטלות הן בתגובה לאלימות ערבית או לצפי לאלימות ערבית והיא מידתית ומתוחמת בטריטוריה ובזמן. גם זה בהיתר אמנות בינ"ל.

    אני לא מקבל את הגדרת לגבי 4.3.2.1. ו-5 ,אין הוצאה כספית ישראלית על תכנון פלסטיני; אין מערכת מפלה על בסיס אתני אלא רק על בסיס פוליטי-ביטחוני (מה לעשות שהערבים הם אוייבי היהודים?); אין חניקת הפיתוח הפלסטיני ודווקא הרש"פ פורח בפיתוחיו בשנים האחרונות – משע אין טרור פלסטיני, יש פיתוח פלסטיני; אין ממש בעתירת רבני החלם כי לכובש ע"פ החוק יש סמכות לבדוק ולאשר עבודות תשתית. בפועל רוב התוכניות הפלסטיניות יוצאות לפועל בכל הקשור לישראל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s