האינטרס הביטחוני של היהודים – קידוש הדמוקרטיה

האינטרס שלנו, היהודים אזרחי ישראל, מבחינת ביטחוננו העתידי, הוא העדפת קידוש הדמוקרטיה על פני קידוש הזהות היהודית של המדינה. לא חלילה מחיקת הזהות היהודית, אלא אי-קידוש הזהות היהודית של המדינה, הוא העניין פה.

סקירה היסטורית עובדתית תלמד כי מדינות המקדשות את הזהות האתנית-לאומית של אזרחיהן ביצעו לא פעם זוועות גם באזרחיהן, ורמסו זכויות אדם של אותם האנשים שאת זהותם הקולקטיווית הם היללו וקידשו. מיאנמר, רוסיה הסטאלינסטית (שהייתה לאומנית יותר ממרקסיסטית), סין (שמול הטיבטים לא נקטה באחוות עמים מרקסיסטית, אלא כפתה תהליך "סיניזציה", אך גם בסינים האתניים לא נהגה בכפפות של משי) וגרמניה הנאצית (שהתעללה גם בלא מעט אריים) הם מקרי קיצון של מדינות לאומניות שאימללו את הלאום שאת זהותו היללו וקידשו. גם היהודים הוכו בעבר "בשוטים" על ידי מלך יהודי כשר, ו"בעקרבים" על ידי בנו. לעומת זאת דמוקרטיות רב-תרבותיות, שביססו תרבות דמוקרטית עמוקה וקשוחה [בניגוד, למשל, לרפובליקת וואיימר], מדינות כאלו מעולם לא התקרבו לבצע זוועות בסדר גודל כזה באזרחיהם.

אז מהו האינטרס של היהודים אזרחי ישראל מבחינת ביטחונם העתידי – מדינה המקדשת ראשית כל איזו זהות אתנית-יהודית תחומה וסטטית? או שמא מדינה המקדשת את הדמוקרטיה הרב-תרבותית [אנו בפועל מתרבויות רבות, זה מתחייב]; דמוקרטיה במסגרתה מבוטאת היהדות לפיה נטיית ליבם של אזרחיה באופן דינאמי, ותוך כבוד למיעוטים?

לפי התיאוריה שלי יש יותר סיכוי שמדינה אתנו-צנטרית תדרדר לדיכוי אזרחיה לעומת דמוקרטיה עם תרבות דמוקרטית  חזקה. מן הסתם משטר שמקדש זהות מוכללת וסטטית על פני הרצונות הדינמיים של אזרחיו נוטה לטוטאליטריות מעצם טיבו.

בדקו את העובדות, לא עמדות ומשאלות לב…

4 מחשבות על “האינטרס הביטחוני של היהודים – קידוש הדמוקרטיה

 1. דברים דומים מאד לאלו שלך כתבתי היום כתגובה למאמר המערכת של הארץ, (חיים בהזיות) שנחרד מהתממשות ה"איום" של קרי: "אם הסטטוס קוו יימשך ישראל תצטרך לבחור בין היותה מדינה יהודית לבין היותה דמוקרטיה". עוד הזדעזעו שם בעיתון האנטישמי (ציונות היא אנטישמיות – כך סמי שלום שטרית) מ"כך שישראל, כך נראה, גם אינה מזועזעת במיוחד מהאיום שתיאלץ לבחור בין אופיה הדמוקרטי לבין יהדותה".

  הסיבה בעטייה צנזרו הפורעים הציונים, המסיתים והמדיחים, עורכי הארץ, את תגובתי היא בדיוק הסיבה שציינת: קריאתי שם שיבדקו את העובדות, לא עמדות ומשאלות לב. כתבו הציונים: "התיווך האמריקאי איננו ההזדמנות האחרונה, אבל זוהי הזדמנות בנסיבות נוחות. כאשר הגדה עדיין שקטה, הרשות הפלסטינית טרם חידשה את מסעה להכרה במדינה פלסטינית, מדינות ערב מוכנות לתמוך בכל פתרון גמיש, ומדינות העולם עדיין לא הטילו חרם רשמי על ישראל".
  הנסיבות הנוחות עליה מדברים הציונים-אשכנזים תומכי מרצ, ימ"ש, הן שידול להסכמי הכניעה המכונים גם הסכמי אוסלו. הוזכר כי היוזמה הערבית היא יוזמה של רודנים הנכנעים לתכתיבים אימפריאליסטיים, הוזכר כי עבאס איבד זה מכבר את הלגיטימיות לייצג את העם הפלסטיני, וכי חרם בינ"ל הוא אינטרס, בטחוני – כך הדגשתי, של ישראל.

  סיכמו המסיתים והמדיחים לרצוח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית: "ממשלה שתתעלם מן הנסיבות הללו ומן המאמץ האמריקאי, מסכנת את אזרחיה", וסיכמתי אני כי מה שמכונה השמאל הציוני הוא הסכנה האמיתית לאזרחי ישראל, וטוב עושים נתניהו וממשלת הזדון והשמד כאשר תורמים, למרות שאינם מתכוונים לכך, לחרם בינ"ל ולמחיקת פתרון שתי המדינות מהמפה.

  המסקנה היחידה ממאמרך הוא כי דווקא אלו הקרובים לכאורה, רק לכאורה, לדעותיך הפוליטיות, הם אלו המסכנים את בטחונך יותר מכל ציוני אחר. האם ישכילו תומכי חד"ש להוקיע את תומכי מרצ כאויב האמיתי של העם היהודי? עצתי להם: בדקו את העובדות, לא עמדות ומשאלות לב…

 2. זכותך חובתך לממש את רצונך לחיות תחת שלטון פלסטיני. כל הסדר חייב לאפשר ליהודים שעמלו כל כך על הקמת המדינה הפלסטינית לחיות תחת המגף המוסלמי הדמוקרטי! אנחנו רב מוחלט של היהודים במדינת ישראל ממש לא רוצים. תודה.

  • נו, בו תספר לנו איך קידוש הזהות הדמוקרטית של המדינה תביא לשלטון פלסטיני במדינה בה רוב יהודי מוחץ? אבל זה נשמע איום טוב, אז למה לא להשפריץ אותו… [לי אישית לא אכפת מה הזהות האתנית שלחברי השלטון, אלא מה מידת הדמוקרטיות של תפישותיהם]

 3. פינגבק: לא במדינה יהודית, רבותיי | חיים שרירותיים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s