נתניהו, היית מוכן לדרוש מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית-לא-מייהדת?‎

 מכתב פתוח לראש הממשלה – הסבר למה כוונתך בדרישתך להכיר בישראל כמדינה יהודית.

אדוני ראש הממשלה,

אחד התנאים שהצבת לפלסטינים במו"מ הוא הכרה בישראל כמדינה יהודית. זה מושג מאוד רחב. אם אתה מתכוון להכרה בישראל כמדינה שרוב אזרחיה יהודים ולכן זכותה לתת ביטוי לאומי למצב זה בסמלים, באתוס וכו', זה דבר אחד. אם אתה מתכוון שאתה דורש מהפלסטינים הכרה בזכותה של ישראל להפלות את הפלסטינים אזרחי ישראל במישורים מסויימים [כמו הקצאת קרקעות, זכויות תכנון וכו'], זה דבר אחר לגמרי. כרגע הניסוח של התביעה שלך מובן לפי הדרישה השנייה, להכרה בזכותה של ישראל להפלות, ואסביר מדוע:

ראש עיריית נצרת עילית, כמו רבים אחרים, מצדיקים פרקטיקות מפלות כלפי ערבים בכך ש"פה זה מדינה יהודית". בין אם זה ברחוב, בתגובות באינטרנט או במדיניות רשמית, כמעט כל אפלייה או התנהגות שלילית כלפי אזרחים ערבים בישראל או פלסטינים בשטחים, מנומקת בכך ש"פה זה מדינה יהודית". כלומר דווקא יהודים רבים בישראל, חלקם בכירים ושרים, מקשרים את המושג "מדינה יהודית" עם הצדקה לאפליה ודחיקה של פלסטינים אזרחי ישראל או תושבי הגדה. אחר כך כשמבקשים מהפלסטינים הכרה בישראל כמדינה יהודית, צריך מאוד להיתמם כדי לא להבין מדוע ההכרה הזו מובנית להם כדרישה מהם להכיר בזכות של ישראל להפלות אותם. ומכאן ברור שידחו את התביעה הזו.

אז מדוע לא לדרוש מהם הכרה במדינה יהודית-לא-מייהדת? במדינה יהודית שאינה מפלה? אם בתביעה להכרה בישראל כמדינה יהודית אתה תובע בעצם הכרה של הפלסטינים בזכותה של ישראל להפלות אותם במישורים מסויימים, אז אמור זאת בבירור ובקול גדול. אם כוונתך בסך הכל בהכרה בזכותה של ישראל לתת ביטוי לאומי לעובדה שרוב אזרחיה יהודים, אז אמור זאת גם כן בבירור. השאלה היא בעצם האם אתה מבקש מהפלסטינים הכרה בישראל כמדינה מייהדת או הכרה בישראל כמדינה שנותנת בית לאומי לייהודים שהם רוב אזרחיה.

אבל תשובה ברורה למה כוונתך, מגיעה לנו, ישראלים, יהודים ופלסטינים כאחד. אנו מחכים לתשובתך.

תודה,

יריב

2 מחשבות על “נתניהו, היית מוכן לדרוש מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית-לא-מייהדת?‎

  1. תפסיק להתחכם, יריב. אתה יודע בדיוק מהי משמעותה של הכרת הפלסטינים בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית! משמעותה שהפלסטינים מכירים גם בסיום הסכסוך! לכן הפלסטינים נרתעים מלעשות את הצעד הזה. הם נחושים להמשיך במאבק נגד הפולשים הלא-ערבים לתוך דאהר אל-אסלאם (מרחב האסלאם) שלהם שהיו חצופים כל כך להקים מה מדינה לא אסלאמית! זוהי בעיניהם חילול שם אללה!
    הדרישה הישראלית שהפלסטינים יכירו בזכות קיומה של ישראל (להבדיל מהכרה בפועל, שתמיד יכולה להצדיק אחר כך את המשך המלחמה, מבחינה מוסרית-פוליטית-משפטית) היא הכרחית להפסקת המלחמה, והיא מקבילה להכרת ישראל בזכות הפלסטינים להקים מדינה פלסטינית (וישראל אכן כבר הכירה בזכות הזאת, אלא שהפלסטינים החרימו את המשך שיחות השלום מסיבותיהם).
    למה נכון לדרוש הכרת הפלסטינים בזכות קיומה של ישראל כאשר איננו דורשים זאת ממצרים, למשל? הסכסוך המצרי-ישראלי לא היה על אותה כברת ארץ שנקראת ארץ ישראל, אלא סכסוך בין שתי מדינות עם גבול משותף. לעומת זאת, הסכסוך הפלסטיני-ישראלי הוא סכסוך על אותה כברת ארץ בדיוק, כאשר צד אחד פקפק בזכותו של השני, עד שישראל הכירה בזכות הפלסטינים. הפלסטינים לא עשו צעד דומה והם לא עשו זאת בכוונה תחילה. כי הם לא רוצים לעשות שלום. הם עדיין לא ירדו מכוונתם לממש את "מדיניות השלבים להשמדת הישות הציונית" כפי שנקבעה ע"י ערפאת ואבו-מאזן ב-1974.
    משמעות "מדינה יהודית" אינה דתית כי אם לאומית. הכרה בישראל כמדינה יהודית משמעה להכיר בישראל כמדינת העם היהודי. יתר הפירושים עקלקלים ומטעים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s