למה שמאל קוהרנטי כמעט ולא יכול להיות בשלטון

שמאל קוהרנטי יימסגר סוגיות חברתיות כסיפור של טיפול בבעייה, לא מאבק באויב ובפרט לא אויב מוכלל, קבוצה מוכללת. כי זיהויה של קבוצה מוכללת כאויב, היא היא שורש השבטיות הימנית, ולפיכך הלך חשיבה ימני. הרי בכל קבוצה כמעט יש אנשים שנולדו לתוכה או נקלעו אליה ולא חטאו כלל.
 
מצד שני הוכח כבר שקוגניטיבית אנשים מגיבים בעוצמה רגשית רבה בהרבה למיסגור סוגיה כמאבק באוייב קונקרטי לעומת כעיסוק בבעייה שמקורה מורכב, מופשט או א-פרסונלי [Gamson. 1995]. ולפיכך הסיכוי של שמאל קוהרנטי, כזה שלא נופל למיסגורי "מאבק באויב [מוכלל]", למשוך אלקטורט מספק הוא קלוש. שמאל כזה יכול להגיע לבכורה רק כשקם מנהיג עם פרסונה כבירה, שבכך מכפה על אי-הפרסונליות במיסגורים של השמאל.
 
וישנו הפיתוי להכנע למיסגורי הימין, ולהתבסס על שנאה מוכללת, מאבק באויב מוכלל – חרדים, מתנחלים, עמך-גזעני, ושאר ירקות "אחרים". זו טעות מרה. אם כבר מיסגורים של שנאה לקבוצת זהות מוכללת, למה ללכת על חיקוי רפוי? הימין עושה זאת יותר טוב, ומנגן טוב יותר על קרבת דם ושנאת הזר או חשד נגדו.
 
פיתרון ביניים אחר הוא לעצב מיסגורים פרסונליים של אויב, אבל כאלו בהם הפרסונה של האויב צמודה לפונקציה או פרקטיקה חברתית נבזית, כך שברור למדי שהשנאה היא לפרקטיקה הרעה ולא לאיזו קבוצה מוכללת שלה תרבות ומאפיינים החורגים מעשיית עוול. כך אפשר לזהות את האויב עם "מייהדים" [מי שבפועל תומכים או מבצעים יישוב של יהודים על חשבון ערבים] ולא עם מתנחלים [שחלקם עוקפים את מרצ משמאל]; כך אפשר לשנוא את מקדמי הכפייה הדתית ולא חרדים; וכך אפשר לשנוא את מעלימי המס, עושקי העובדים ומתמרני הפוליטיקאים – דהיינו את הטייקונים – ולא את העשירים, התעשיינים או אפילו בעלי ההון, כשלעצמם.
 
הדגשת הפונקציה של הקבוצה השנואה הופכת את הפרסונליות שלה לחלקית – היא מאפשרת לאנשים לזהות מטרה ברורה שמניעה אותם ומלכדת אותם לפעולה, אבל היא שומרת על הרגשות הללו מופנים כלפי פרקטיקה רעה ולא כלפי קבוצה מוכללת של זהות או מעמד. שהרי בקבוצה מוכללת כזו יהיו אנשים שפשוט נולדו לתוכה ולא ביצעו כל עוול – אנשים שנולדו מתנחלים, חרדים, עשירים, אבל ממש לא עשקו בהכרח אדמות פלסטינים, או עסקו בכפייה דתית או בעושק הציבור.
 
וכמובן שניתן לסמן פקידים בכירים ושרים כמי שמבצעים פרקטיקה של עוול, כדרך להניע אנשים מבלי ליפל למיסגורי השנאה של קבוצת זהות מוכללת, שהם מיסגורים ימניים בעליל אבל מבלי לסמן בעייה מופשטת ומרוחקת מדיי מכדי להניע לפעולה המונית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s